Stručný průvodce výběrem LCD televizoru

Stručný průvodce výběrem LCD televizoru

Které parametry jsou důležité a jaké mají být? Co po televizoru chtít a která výbava je pro vás již zbytečná?

Pokud uvažujete o nákupu televizoru, s největší pravděpodobností si nejdříve prohlédnete nabídky v letácích a na internetu. Jestli nevíte, co které číslo a písmeno znamená, snad vám pomůže náš stručný průvodce. Při výběru mějte na paměti, že televizor si sice kupujete na delší čas, nicméně kupovat si televizor s výbavou, pro kterou nebudete mít v nejbližší době využití, je pravděpodobně vyhození peněz oknem. Raději tyto peníze ušetřete, případně si můžete koupit méně vybavený televizor s větší úhlopříčkou.

Výběr úhlopříčky

Jednoduchá poučka sice praví, že úhlopříčka HD ready televizoru, který si chcete koupit, se rovná čtvrtině vzdálenosti, ze které budete televizor sledovat, nicméně nic není tak jednoduché, jak to vypadá. U televizorů s plným vysokým rozlišením (Full HD, 1080p, 1920 × 1080) je například doporučovaná pozorovací vzdálenost pouze 2,5 násobkem úhlopříčky.

Velikost úhlopříčky

palce

19

20

21

22

26

32

37

40

42

46

52

108

centimetry

48

51

53

56

66

81

94

102

107

117

132

274

Při výběru velikosti plochého televizoru však můžete zapomenout na veškeré poučky a koupit si takový televizor, jaký vám vyhovuje. Plochý televizor je k očím velmi šetrný, neboť na rozdíl od klasických CRT televizorů se jeho obraz nechvěje. Důležité je, aby splňoval vaše nároky na kvalitu obrazu. U moderních televizorů je velikost obrazového bodu natolik malá, že je třeba televizor sledovat z opravdu malé vzdálenosti, aby jste jednotlivé body rozeznali.

Vysoké rozlišení

U televizorů se můžete setkat se dvěmi oficiálními označeními – HD ready, a Full HD. Jestliže je označen tímto logem, používá následující rozlišení:

HD ready televizor má rozlišení obvykle 1366 × 768, může mít výjimečně i nižší.

Full HD televizor má rozlišení 1920 × 1080. Zde pozor na televizory označené Full HD kompatibilní. Znamená to pouze, že televizor je schopen zpracovat signál 1080p (neboli neprokládané rozlišení 1920 × 1080), fyzické rozlišení televizoru je ale ve skutečnosti nižší.

U větších úhlopříček se setkáte spíše s problémem, jak obstarat zdroj kvalitního signálu. Se vzrůstající velikostí televizorů totiž roste i potřeba zvětšit obraz televizního vysílání, jenž má daleko nižší rozlišení, nežli mají moderní ploché televizory. A jelikož obrazová kvalita vysílání není dokonalá, na malém televizoru stěží viditelné chyby obrazu jsou na velkém televizoru daleko výraznější a viditelnější.

U širokoúhlého televizoru mějte také na paměti, že obrazová plocha je při stejné úhlopříčce menší, nežli tomu bylo u televizoru ve formátu 4:3. Z toho důvodu, když si na širokoúhlé obrazovce 32" (81 cm) 16:9 přepnete na zobrazení 4:3, obraz bude menší, nežli jste byli zvyklí u 32" televizoru s klasickým poměrem stran 4:3.

U úhlopříček 40" a více se raději zaměřte na Full HD televizory s rozlišením. Nabízejí kvalitnější obraz a většinou lepší zpracování a převod pozemního vysílání na vysoké rozlišení. Především ti, co vážně uvažují o pořízení Blu-ray nebo HD DVD přehrávače, by měli zvolit právě Full HD televizor o větší úhlopříčce. 

Nejdůležitější technické parametry – co hlídat

Ať již vybíráte LCD televizor na internetu, nebo se na jeho vlastnosti vyptáváte v obchodě, dejte pozor na následující hodnoty.

Rozlišení: Čím vyšší, tím lepší. Standardem je 1366 × 768, nejvyšší je pak 1920 × 1080

Jas: Čím vyšší, tím lepší. Minimum je 450 cd/m2, ale setkat se můžete i s 550 cd/m2

Kontrastní poměr statický a dynamický: Čím vyšší, tím lepší. Minimální hodnota statického poměru je 800:1. Hodnota dynamického poměru není příliš směrodatná.

Časová odezva: Čím menší, tím lepší. Vyžadujte maximálně 8 ms.

Úhel pohledu (H/V): Čím vyšší, tím lepší. Typická hodnota by měla být 178/178 stupňů. Pokud je to méně (170/170), zpozorněte - televizor je možná osazen starším LCD panelem.

Zvukový výstup (RMS): Čím vyšší, tím lepší. Větší televizor by měl mít minimálně 2× 10 W. Menší 26" mohou mít méně.

Tuner: Čím více, tím lépe. Chtějte analogový i DVB-T tuner (pro pozemní digitální vysílání).

Obrazové režimy: Čím více, tím lépe. Obvyklé jsou režimy 4:3, 14:9, SMART, ZOOM a WIDE.

100 Hz: pokud hodně sledujete sport, hledejte v parametrech televizoru raději tuto hodnotu. Televizor vybavený rychlejší obnovovací frekvencí obrazu zaručí menší riziko rozmazání obrazu při rychlém pohybu. 

Konektory: co a kdy chtít, na co dát pozor

Čelní či boční AV vstup

Nachází se na dobře přístupném místě. Jestliže chcete občas přímo připojit kameru nebo jiné videozařízení, vyžadujte jej. Jinak budete muset kvůli každé drobnosti hýbat s televizorem. Vstup obvykle obsahuje 1x kompozitní video a 1x S-video. Čím dál častěji ale na stejném místě naleznete 1× HDMI pro připojení digitální videokamery. U vybavenějších televizorů na stejném místě bývá umístěn i USB vstup či čtečka karet.

Zadní konektory

Vzadu na televizoru byste měli chtít minimálně: 2× SCART, 1x kompozitní vstup, 1x komponentní vstup, 1× VGA vstup (pro PC) + zvuk (3,5 jack), 1× HDMI.

Zde platí zlaté pravidlo – čím víc HDMI konektorů (ale nejen těch), tím lépe. U některých televizorů s digitálním tunerem můžete vzadu nalézt také digitální výstup zvuku, případně další výstup kompozitního videosignálu. Zde někdy naleznete také samostatný výstup zvuku (line out) či výkonové výstupy pro připojení externích reproduktorů.

konektory.jpg
Takto vybavenému televizoru bez HDMI vstupu se obloukem vyhněte

Nejen náročnější diváci, kteří kupují Full HD televizor, ale i ti, co si chtějí v budoucnu pořídit přehrávač filmů ve vysokém rozlišení, by si měli zkontrolovat, zda HDMI vstup akceptuje nejen všechny obrazové formáty (1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i), ale také jestli podporuje režim 24p (využijí jej v budoucnu u HD DVD a BD přehrávače).

Sluchátkový výstup

Přestože se to možná bude zdát divné, na poměrně dost televizorech tento kdysi běžný výstup nenaleznete vůbec, nebo bývá nepřístupný na zadní stěně mezi ostatními konektory. Pokud tedy sluchátkový výstup chcete, vyžadujte jej a při nákupu si zkontrolujte, kde je umístěn. Dokonce se nám stalo, že v návodu a parametrech byl uveden a na televizoru fyzicky nebyl.

CI slot

Většina nových televizorů s DVB-T tunerem je vybavena slotem, který slouží pro případné vložení karty umožňující příjem placených digitálních programů. Dalším přepokládaným využitím je po nástupu HD vysílání v kódování MPEG4 možnost vložit kartu, která předvede toto vysílání do formátu, jenž je schopen televizor zpracovat. Aktuální využití CI slotu je u televizorů nevybavených DVB-S tunerem ovšem prakticky nulové.

Tip: pokud chcete k televizoru připojovat více zdrojů signálu (satelit, DVD/HDD rekordér, Blu-ray přehrávač, herní konzoli), vyžadujte možnost individuálního pojmenování vstupů v menu televizoru. Později vám to velmi usnadní život.

Tip: televizor vybavený funkcí PIP (obraz v obraze) nebo PAP (obraz a obraz) umožňuje ve stejnou chvíli zobrazení dvou obrazů z různých zdrojů. Ověřte si ovšem, z jakého zdroje (druhý tuner či konektor) lze druhý obraz získat. V poslední době se dost často stává, že obraz z některých konektorů nelze v druhém okně zobrazit.

 


LCD televizor a počítač

Majitelé počítačů, kteří chtějí LCD televizor používat i jako zobrazovač pro PC, by se měli zajímat, jaká rozlišení televizor zvládá, a ověřit si, zda HDMI konektor podporuje Pixel Maping 1:1, jinými slovy, zda televizor správně zobrazí rozlišení, které se do něj pošle. Pokud HDMI konektor Pixel Maping 1:1 neumí, roztáhne televizor obraz mimo viditelnou plochu displeje a například spodní lištu z Windows pak nelze najít. Pokud budete LCD televizor pro připojení PC využívat, ověřte si také, jaké rozlišení je schopen zpracovat. Zpracuje-li například přes VGA vstup pouze rozlišení 1024 × 768, bude obraz silně zdeformovaný.

Který tuner je na co?

Každá zkratka televizního tuneru znamená něco jiného a každý tuner je určený pouze na příjem určitého druhu signálu.

Analogový tuner: Slouží k příjmu pozemního analogového vysílání a analogových programů šířených po kabelu. Pozemní analogové vysílání se bude vypínat nejpozději v roce 2012. Ukončení vysílání analogových kabelových programů záleží pouze na firmách poskytujících tyto služby.

DVB-T: Tuner pro pozemní digitální vysílání. V některých oblastech se sice stále nevyskytuje, ovšem během dvou let by jím měl být pokryta celá Česká republika. V televizoru jej proto vyžadujte.

DVB-S: Tuner pro satelitní digitální vysílání. U nás se televizory vybavené tímto tunerem prakticky nevyskytují, ojediněle se vyskytuje například v televizorech Loewe.

DVB-C: Tuner pro kabelové digitální vysílání. V televizorech se již objevuje, pro jeho využití je ovšem nutná spolupráce kabelového operátora. Pokud tedy chcete koupit televizor s kabelovým tunerem nejdřív si ověřte, že váš kabelový operátor využití vestavěného tuneru povoluje. Například UPC do listopadu 2008 tuto možnosti nepodporovalo. 

HDTV: Obvykle slouží k příjmu pozemního a kabelového vysílání ve vysokém rozlišení využívající kódování MPEG4. Pozemní vysílání je zatím u nás pouze ve zkušebním provozu. U dražších Full HD televizorů se tunery umožňující  příjem HDTV začínají již pomalu objevovat.

Pamatujte, že výběr podle technických parametrů je jen začátkem. Televizor s lepšími technickými parametry může mít horší obraz než jeho papírově slabší konkurent. Vždy se na televizor osobně podívejte ještě před nákupem.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud