17
Fotogalerie

AL UHP336 x UE super.fi 3: test IEM sluchátek

Altec Lansing UHP336 a Ultimate Ears jsou na první pohled prakticky stejná sluchátka. Prozradí druhý pohled více?

Kapitoly článku:


Altec Lansing proti Ultimate Ears na poli osázeném sluchátky – nepovedený vtip? Pokud jste již někdy o společnosti Altec Lansing slyšeli, pravděpodobně to bylo spíše ve spojení s počítačovými reproduktory. I mne zprvu překvapilo, kdo všechno již může rozšiřovat trh diskrétních měničů. Ultimate Ears v tomto zdánlivě nevyrovnaném souboji představují šampiona s notnou dávkou zkušeností, který ale část ze svého umu propůjčil právě soupeři. Jak tedy setkání sluchátkového obra s trpaslíkem dopadne?

Jako vejce vejci nebo spíš pomeranč mandarince?

Společnost Ultimate Ears u svých výrobků klade důraz na vyrovnanou kombinaci kvality, exkluzivního vzhledu a bohatého příslušenství. Super.fi 3 toto sympatické pravidlo zcela potvrzují. Nejprve krátce k jejich vzhledu. Dynamické měniče jsou uloženy v pevné skořápce, která je složena ze třech plastových částí. Schránka tvarově odpovídá zaběhnuté vyšší řadě nových kolegů. V místě přívodu kabelu jsou dva plastové výlisky zploštělé a směrem k vyústění měniče zahýbají a rozšiřují se do kulatého zakončení v podobě třetí části z průhledného plastu. Ta slouží jako miniaturní usměrňovač zvuku a držák výměnných nástavců.

2.jpg

Na straně, která po zasunutí míří směrem jako oči posluchače, spatříte malý vsazený čtvereček s logem UE. Ze spodu pak malá písmenka R a L značící správné ušní uspořádání. Zvláštností testovaných modelů je odpojitelný přívodní kabel. Zvláštností proto, že v kategorii přenosných (pro rýpaly venkovních) sluchátek touto funkcí mnoho modelů nedisponuje, je to doménou spíše profesionální sféry. Přívodní kabel má dostatečný průměr, není se třeba obávat jeho zlomení běžným (i mírně nešetrným) zacházením. Jednu stranu zakončuje zahnutý 3,5mm jack, druhou plastový konektor.

1.jpg 10.jpg

Odpojitelný kabel

Proces odpojení není ničím složitým. Uchopíte sluchátko mezi prsty jedné ruky a konektor mezi prsty ruky druhé. Za použití přiměřené síly táhnete za konektor až do chvíle, než bude zcela odejmut. V konektoru uvidíte dva hroty, které zakončují signálové žilky. Ve sluchátku logicky dvě zdířky. Při nasazování dejte pozor na správnou polarizaci, konektor je symetrický a lze nasadit i opačně. Nápovědou bude vystouplá linka, jež patří ke stejné lince na sluchátku.

8.jpg

Podobnost Altec Lansing UHP336 a Ultimate ears super.fi 3 je více než nápadná. Modely obou výrobců mají identický vnější skelet, vyústění odpojitelného konektoru a výměnné ušní nástavce. Rozdíly spatříte v barvě, kdy UHP336 pokrývá šedá a kolegu (existuje např. ještě černá a průhledná varianta) bílá. V zakončení přívodního kabelu, který je v případě prvního modelu vyveden do klasického 3,5mm rovného jacku, u druhého modelu do poněkud zvláštního zahnutého jacku téhož rozměru. Dále pak v nápisu Altec Lansing na zadní straně výlisku (super.fi3 žádný nápis nemají) a malém vystouplém čtverečku s rozdílným logem.

Špunty – ušní (ne)přátelé

O pohodlnosti či často spíše nepohodlnosti intraaurální špuntové konstrukce toho bylo řečeno mnoho. Důležitým momentem při nákupu nových sluchátek je dobrá znalost svých preferencí a v případě uvažování právě o špuntech by měl člověk znát míru snášenlivosti cizího předmětu, který se zasunuje hluboko do zvukovodu.

Sluchátka mají nezanedbatelnou velikost a do ucha se musí chtě nechtě správně nasadit. Jak na to? UHP336 a super fi. 3 se od většiny špuntů způsobem nasazovaní nebo chcete-li vsazování, mírně odlišují. Odlišnost spočívá v umístění přívodního kabelu. Ten nevede, jak bývá zvykem, od samotného sluchátka přímo směrem dolů od ucha, ale směřuje nejprve nahoru, kde tvoří oblouk a následně teprve za boltcem míří k zemi. Přibližně 6 cm velký úsek od odpojitelného konektoru má kabel vyztužení, pamatuje si tedy zvolený tvar, což ulehčí další nasazování.

12.jpg steps.jpg

Mně se při nasazování osvědčilo nejprve trochu poupravit část kabelu s paměťovým efektem do vyzkoušeného tvaru. Poté zasunout špunt do správné hloubky, kabílek přetáhnout přes boltec a poupravit mírným zatažením. Existují samozřejmě i další způsoby, např. napřed nasadit kabílek za ucho, pak vsadit špunt.

Na vlastní nebezpečí

Pokud preferujete klasický způsob vedení kabelu, je možné využít symetrického odpojitelného konektoru a sluchátka přepólovat. Osobně to nedoporučuji. Konektor, jak se za chvíli dozvíte, není příliš spolehlivý.

Výhodu popisované konstrukce spatřuji především ve větší stabilitě při správném nasazení, pokud ale sluchátko nemá ideální polohu, je oproti běžným špuntům naopak snažší nešťastným pohybem ztratit správný posed a tedy logicky i kvalitu reprodukce.

Po stránce komfortu není testovaná dvojka ani na jednom pólu - o extrémním pohodlí nemůže být stejně jako o extrémním nepohodlí řeč. V balení obou výrobců naleznete bohatou výstroj pro pohodlný poslech, můžete vybírat ze čtyř párů různých nástavců. Je tedy nepravděpodobné, že byste ten správný pro svůj zvukovod nenalezli. Srovnání komfortu s CX300 dle předpokladu vyznívá ve prospěch modelu od německého Sennheiseru a to především díky o poznání menším rozměrům.

9.jpg

Izolační vlastnosti nijak nevyčnívají z určitého standardu intraaurální konstrukce. Po správném nasazení (tedy i dobré volbě nástavců), které je důležité také pro dosažení plné reprodukce, klesá hladina okolního zvuku. Při aktivním stavu neslyšíte zvenku prakticky žádné negativní rušení a ani okolí není rušeno. Do prostředků hromadné dopravy vynikající společníci.

Crash test? To už tu přeci jednou bylo

Nemusíte mít obavy, že jsem zopakoval nedávný crash test a sluchátka koupal, usmažil v mikrovlnné troubě a servíroval na kari. Přeci jen ale model Altec Lansing UHP336 nevyšel z testu ve funkčním stavu. Po dokončeném testovaní zvuku a pohodlí mne napadlo vyzkoušet kvalitu odpojitelného konektoru. Nebylo v mém úmyslu simulovat náročné podmínky, k žádnému vytrhování, tahání, přišlapování kabelu tedy nedošlo a přesto připojitelné místo nedožilo v originální podobě.
 

6.jpg 7.jpg
Když si výrobce usmyslí, že u sluchátek bude odpojitelný přívodní kabel, měl by také počítat s případným odpojováním. Jaké bylo překvapení, když po dvacátém pokusu o odpojení a znovu připojení, konektor opustil útroby plastové schránky a zůstal mi v ruce. Zdůrazňuji, že se jednalo o standardní způsob odpojování. Pokud jste vlastníky jednoho z modelů (z diskusního fóra vím o podobném případu i u super.fi), raději moc nepokoušejte štěstí a kabel neodpojujte.

Určitě si přečtěte

Články odjinud