24
Fotogalerie

Sennheiser HD 800: dynamický high-end

Obrovský dynamický měnič, prstencová membrána Duofol, náušníky z Alcantary, ocenění EISA. A orchestr na uších.

EISA (European Imaging and Sound Association), známá asociace padesáti zájmových časopisů devatenácti evropských zemí, udělila „osmistovkám“ cenu za evropská sluchátka roku 2009/2010. Audiofilové po celém světě považují Sennheiser HD 800 za jedny z nejlepších elektrodynamických circumaurálek směle konkurující elektrostatickým Staxům. A co si o nich myslíme my na AVmania.cz? Záměrně přinášíme test sluchátek až nyní – po opadnutí několikanásobně opakovaného vzrušení.

Oficiální EISA dokument o udělení ceny za evropská sluchátka roku 2009/2010. (pdf, EN)

Industriální vzhled

Funkčnost a design. Design a funkčnost. Ani jedné ze dvou zmíněných vlastností nelze dát přednost. Vzácné ekvilibrium. Vizuálně chladné prvky utváří industriálně-futuristický celek, moderní materiály a inovované technologické postupy pak absolutně nekompromisní zvukový aparát. Pro konzervativnější část populace se nemusí zdát vzhled příliš přitažlivý. Přiznám, že tak to bylo zprvu i v mém případě a to se nepovažuji za konzervativně smýšlejícího člověka. Neobvyklá návykovost ale rychle donutila přistoupit na hru, z níž není úniku.

DSC06669.jpgDSC06660.jpgDSC06672.jpg

Dominantními částmi jsou (doslova) obrovské mušle tvarem připomínající pokročilou fázi „dorůstání“ Měsíce. Jejich zadní stranu kopírují plastové nožky, jež navazují na hlavový most. Systém uchycení umožňuje vykonávat pohyb ve dvou osách – směrem do stran a nahoru dolů, což je dosaženo kloubovým spojením. Podobné konstrukce Sennheiser použil např. u HD 555/595.

Vzhled mušle vzdáleně připomíná koncepční pojetí, které např. Sony představilo u modelu MDR – SA1000. Měnič je uložen ve schránce jakoby vně prostoru pro uši. Schránka s měničem navíc nesměřuje vodorovně s náušníky. Účel je zřejmý. Vyosený měnič má za úkol minimalizovat problémy s prostorem, jelikož takto zvuk může přicházet mírně zepředu a nemíří kolmo na ušní orgán. Sennheiser už má s podobným systémem uložení zkušenosti, opět mohu zmínit Sennheiser HD 555/595.

DSC06680.jpgDSC06697.jpgDSC06689.jpg

Často se skrze sluchátkovou komunitu setkávám s názorem, že pocit luxusu kazí použité konstrukční materiály. Konkrétně míří kritika na plastové části, tedy prakticky na celá sluchátka, protože plast výrazně převažuje nad ostatními materiály. K těmto kritickým slovům musím zaujmout negativní stanovisko. Plasty jsou funkčně dotažené a z mého pohledu jim není co vytýkat. Nevidím opodstatněný argument, který by odůvodnil potřebu mít mušle vyrobené z něčeho jiného. Navíc o kovové části nebudete ochuzeni. Na krycí mřížku měniče výrobce použil kov, stejně tak i na část hlavového mostu.

Tip redakce

Jste-li majitelem Sennheiser HD 800, má pro vás společnost Sennheiser přichystané překvapení. Každý produkt má z vnější části hlavového mostu unikátní sériové číslo. Po vyplnění (pravdivých) údajů v tomto registračním formuláři obdržíte do cca 14 dní zcela zdarma speciální certifikát se sériovým číslem sluchátek, jménem a frekvenční charakteristikou, která se vztahuje pro konkrétní model. To dodá pocit luxusu, co říkáte?

sken2.jpgDSC06671.jpgDSC06690.jpgHD 800_Technical Drawing.jpg

Konstrukce je pevná, rozhodně se nebojím o nechtěné poškození běžným používáním. Dovedu si představit výdrž i pádu z menší výšky (kdo chce, může doma vyzkoušet). Malá výtka míří směrem k oblasti, kde plast překrývá místo vstupu přívodního kabelu. Po vybalení z krabice plast nedoléhal, stačilo ale mírně zatlačit a zacvakl zpět na své místo.
 

Alcantara a „šňůra jak od žehličky“

Výrobci využívají při potahování náušníků rozličných postupů a potahových materiálů. Nejčastěji se u sluchátek vyšší a nejvyšší třídy setkáte s velurem či kůží. Sennheiser u HD 800 zvolil trochu jiný přístup a sáhl po exkluzivním materiálu zvaným Alcantara. Jde o látku (68% polyester, 32% polyuretan), jež se vyrábí z ultratenkých vláken a svými vlastnostmi předčí velur a dokonce i pravou kůži. O výborných vlastnostech svědčí využití v nábytkářské oblasti, automobilismu (např. Lamborghini Reventón má Alcantarou potažené sedačky), lodním průmyslu atp.

DSC06693.jpgDSC06682.jpg2008-Lamborghini-Reventon-Seating-1280x960.jpg

Vzhledem k dlouhodobějším zkušenostem s Alcantara náušníky mohu konstatovat, že je to od Sennheiseru krok směrem kupředu. Při dotyku jsou pocity podobné jako u semišové kůže, ovšem s celistvým povrchem. Potah je průdušný, takže se nemusíte bát nadměrného pocení v oblasti uší. Vytknul bych jen vyšší (subjektivně) přitahování prachu, resp. horší odstraňování pouhým „ofouknutím“. S ohledem na vysokou odolnost a snadnou údržbu však není problém mokrým hadříkem (případně s neutrálním mýdlem) náušníky otřít. Nemusíte mít obavu o rychlé opotřebení, látka má atest a vydrží cca 30 000 otěrů bez ztráty vlastností a barvy.

Oficiální stránky o exkluzivním materiálu Alcantra.

Do doby uvedení HD 800 byly nejvyššími modely (pominu-li specialitu jako Sennheiser Orpheus – elektrostaty) HD 600 a HD 650. Nejednou se staly terčem posměchů mířícími na přívodní kabely. Že prý kabel spíše připomíná tkaničku a nemůže tedy dostatečně dobře přenést zvukovou informaci, případně, že nemá dostatečné stínění, což může způsobovat zkreslení přenášené informace. S názory se nemíním přít, to by totiž vydalo na samostatný článek.

DSC06698.jpgDSC06685.jpgDSC06701.jpg

Jakkoli jsem byl s kabelem u HD 600 spokojen, při pohledu na přívodní kabel „osmistovek“ mne polévá příjemné teplo. Opět se vynoří názory hlásající nedostatečnost, potřebnost (nejlépe okamžité) rekabelace za zvukově vyvážený a cenově nevyvážený kabel (díky odpojitelným konektorům snadná záležitost), ale pravděpodobně v daleko menší míře. Kabel má podstatně větší průměr a více ochranné vrstvy. V místě, kdy se kabely mířící k levé a pravé mušli potkávají, jsou spletené dohromady a opatřeny další vrstvou – tentokrát textilním opletem. To vše zakončuje poctivý jack 6,3 mm s ergonomickým tvarem. Zvýšenou odolnost oproti nižším kolegům snad není ani třeba zdůrazňovat.

Překvapivý komfort

S ohledem na rozměry by se dala odhadovat i velká hmotnost a malé pohodlí. Jenže bez úspěchu. Použití lehkých konstrukčních prvků zaručuje přijatelnou hmotnost (HD 800 jsou jen o něco těžší než menší HD 600), nevídaný tvar náušníků (zmiňovaná fáze dorůstání Měsíce) a Alcantara zase příjemné usazení na bocích hlavy. Ergonomie je dovedená k dokonalosti. Nastavitelný hlavový most umožňuje dostatečné vysunutí i pro opravdu velké hlavy. A zbytek konstrukce se postará o příjemné uzpůsobení podle jejího tvaru. Přítlak výrobce zvolil citlivě.

Přesto jsem narazil na jeden, nutno podotknout, že snadno odstranitelný, problém. Právě z důvodu snadno přizpůsobitelné konstrukce a velkému prostoru uvnitř mušle se snadno jedna mušle dostane mimo osovou úroveň té druhé, čímž částečně trpí prostorový vjem při reprodukci. Při nasazování je nutno dbát na správné usazení. V extrému, kdy jsem zkusil jednu levou mušli posunout zcela dopředu a pravdou naopak zcela dozadu, reprodukce utrpěla znatelně. Týká se to prakticky všech sluchátek, ovšem u HD 800 z důvodu vychýlení měničů podstatně.

V této části článků se vyjadřuji také k izolačním schopnostem. Sennheiser HD 800 jsou domácí sluchátka a nedovedu si představit venkovní využití. Proto izolace nepatří mezi vlastnosti, které by nějak měly promlouvat do celkového dojmu. Směrem od posluchače dokáží zahrát opravdu hlasitě a bez problémů zaplní celou menší místnost. U sluchátek nejvyšší třídy považuji při soustředěném poslechu za samozřejmé utvořit kolem sebe tzv. poslechové ticho, takže hodnocení izolace směrem chápu jako bezpředmětnou.

Elektrodynamiky vs. elektrostaty - kdo s koho

Nenechal jsem nic náhodě, a tak mé uši před kritickým srovnávacím poslechem navštívili ORL lékařku. Na otázku, zdali mám nějaké problémy se slyšením, či mám uši zalehnuté, jsem odpověděl, že nikoli a šel s pravdou ven. „Potřebuji důkladně propláchnout zvukovody, protože dělám test high-end sluchátek.“ Nechápavý výraz paní doktorky se po několika dovysvětlujících větách změnil v upřímný smích. „Tak to jsme tady ještě neměli.“

Uši čisté a test mohl začít naplno.

Zprvu, jak je mým zvykem, sluchátka poslouchám bez přímého porovnání. Zkrátka nasadím, zapnu zdroj hudby a vnímám, čím vším mě zaujmou, čím naopak zklamou. Vzhledem k nesčetnému počtu naposlouchaných sluchátkohodin během několika sekund odhalím špatná od těch dobrých. Odhalit dobrá od lepších a lepší od nejlepších už otázka několika sekund rozhodně není. Sennheiser HD 800 mne doslova přibila ke křeslu. Neskutečná čistota jednotlivých tónů, jež se drží svých kolejí a objevují se v přesných dávkách. Obrovský prostor, vzdušnost. Detaily. Linearita.

DSC06674.jpgDSC06677.jpgDSC06687.jpg

Sennheiser se u modelu HD 800 chlubí unikátně konstruovaným měnícím ústrojím. Unikátnost spočívá především ve zcela nové membráně (z materiálu Duofol, jenž téměř eliminuje stojaté vlnění) prstencového tvaru a nevídaných rozměrů o průměru 56mm! Jaké přineslo několik let vývoje reprodukční výsledky?

Okamžitě zaujme výšková část zvukového spektra. Charakterově se podání nejvyšších frekvencí blíží možná trochu paradoxně AKG K-701 a nikoli HD 600/650, jak by někdo mohl předpokládat. Krystalická čistota a extra rychlý nástup mne v elektrodynamické kategorii v dobrém slova smyslu zaskočily. Podobný styl jsem vždy očekával právě od elektrostatických soupeřů, kde se opakovaně a opakovaně dostavoval. Nejinak tomu bylo i u Stax SR-404. Extrémně rychlé přesně dávkované výšky zajišťují vnímání obohacené o potřebnou mikroskopickou detailnost. Určit vítěze výškové kategorie není vůbec snadné. U náročných nahrávek, které prověří komplexní schopnosti, mají částečně navrch Stax. Jenže HD 800 zase tyto nahrávky zvládnou lépe po basové stránce. Nic není černobílé.

Střední pásmo obsahuje nejvíce informací potřebných pro srozumitelnost projevu. Oba modely zvládají středy s nevídanou přesvědčivostí, detailností a bez zaváhání. Nejprve jsem měl poměrně jednoznačný pocit. Tady prostě HD 800 Staxy poráží! Čím více putovalo do přehrávače skladeb, tím více se jistota třásla v základech. Jak dynamiky tak elektrostaty ztvárnily nástroje i zpěv přirozeně s perfektním prostorem a nepopíratelnou (povedenou) snahou o přirozenost. Nikterak velké rozdíly se nekonaly. A pak jsem na to přišel. HD 800 daly do reprodukce něco navíc - atmosféru, která dokázala podmanivě vtáhnout do odehrávaného děje. Pro milovníky chladného až sterilního zvuku s určitým odstupem budou asi vhodnější Stax.

Sennheiser HD 800 mají oproti HD 600/650 zcela odlišný přístup k reprodukci. Je třeba mít na paměti, že ve středních a nejnižších pásmech, kde modely zvuk částečně dobarvovaly, upravovaly do malebné podoby, současný nejvyšší model přesně otevře a ukáže pravdu. Jste-li navyklí na trochu té basové dunivosti, HD 800 by mohly být částečně zklamáním. Zkrátka si nic nevymýšlí, basy dávkují s citlivostí, měniče jim dávají správný tvar, hloubku, pevnost i rychlost. V porovnání Stax jsem u většiny nahrávek nabyl pocit, že HD 800 umí basy lépe. S větším objemem a pečlivostí nástupu i odeznívání.

hires.jpgbaf972ebc597e96e6bacfb6e72ab98.jpghd800driverwave.jpg

Fenomenální je u obou modelů prostor. Přesvědčivá lokalizace nástrojů, separace tónů, ale současně jejich vzájemná kompatibilita. V případě dynamického typu dosahuje prostor většího objemu, jak z hlediska pomyslného umístění od uší, tak směrem do předního prostranství. Staxy nezaostávají výrazně, přesto subjektivně ztrácí především ve vzdušnosti a velikosti.

V souvislosti s detailností a pravdivosti „osmistovek“ musím zmínit jeden nepříjemný aspekt. Okamžité rozdělení nahrávky na špatné, průměrné, dobré a vynikající. Obrovský měnič nic neodpustí, nic si nevymyslí, nic neopomene, takže bude-li nahrávka správně zmixovaná a remasterována, bude také tak reprodukována. V případě vadných postupů (často u moderních hudebních směrů) ve finální úpravě, uslyšíte chyby i v přednesu. Pro mě 100% výhoda, pro jiného to může znamenat krok zpět. Myslíte-li to ale s poslechem opravdu vážně, měli byste to vnímat jako výhodu také.

Komu jsou určeny

Nemá smysl nic zastírat. Pořizovací cena je zkrátka vysoká. Otázka zní, jestli se vyplatí cca 27 000 Kč za Sennheiser HD 800 dát. Vezmete-li v úvahu, že se jedná o špičková sluchátka nejvyšší třídy s 0 kompromisů, kvalitními výrobními materiály, inovativní konstrukcí měniče (prstencová membrána úctyhodných rozměrů) a precizní reprodukcí, která mohou i v případě nemoci audiofílie vydržet celý život, odpověď by měla být jednodušší. Stále přesto platí okřídlené pravidlo: „Sestava hraje tak, jako její nejslabší část“. Jestli uvažujete o koupi HD 800, mějte toto stále na paměti. Těmito sluchátky hi-end zvuk začíná, ale jenom jimi zdaleka nekončí.

Sennheiser HD 800

Cena: 26 800 Kč

  • konstrukce circumaruální, otevřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 14 – 44 100 Hz (- 3 dB)
  • zkreslení 0,02 %
  • citlivost 102 dB (1 Vrms) 
  • impedance 300 Ohm 
  • hmotnost cca 260 g (bez kabelu)
  • přívodní kabel 3 m, textilní oplet 
  • konektor jack 6,3 mm

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud