23
Fotogalerie

Sluchátkový high-end: test Stax systémů

Otestovali jsme nové elektrostatické systémy od známé japonské firmy Stax. Předčí dynamické soustavy?

Kapitoly článku:


Většina sluchátek na trhu využívá dynamické konstrukce, Staxy razí odlišnou - elektrostatickou cestu. Chcete-li Japonce dostat do aktivního stavu, musíte použít speciálního zesilovacího prvku. Ten dodává vysoké stejnosměrné polarizační napětí na ultratenkou pokovenou membránu uloženou mezi dvěma paralelně umístěnými elektrodami. Pokud je na elektrody přiveden zvukový signál, vytvoří se elektrostatické pole a membrána se dostane do pohybu. Vzniká vlnění, které ucho a mozek vyhodnotí jako zvukovou informaci.

Elektrostatické systémy firmy Stax jsou mezi některými sluchátkovými nadšenci a odborníky považovány za pomyslný vrchol. Potvrzují to i nové zesilovače Stax SRM-310, SRM-323II, SRM-727II ve spojení se sluchátky Stax SR-404 Signature a SR-202 Basic?

Tak trochu jiná sluchátka

Kdo prvně spatří Stax SR-404 Signature a SR-202 Basic, může nabýt dojmu, že se jedná spíše o zařízení určené radioamatérům nebo vojenským spojovatelům. Pro někoho nudný, pro jiného neotřelý vzhled však v kombinaci se špičkovými zvukovými vlastnostmi posílá jmenované modely do nejvyšší třídy. Japonští designéři navrhli prakticky celá sluchátka v plastu, to se pozitivně podepsalo na celkové hmotnosti a nepřímo i pohodlí. Přeci jen bych ale (vzhledem k vyšší pořizovací ceně) ocenil použití ušlechtilejších materiálů. Konstrukčně jsou oba modely prakticky identické, liší se jenom tvarem náhlavníku aprůměrem přívodního kabelu.

DSC07719.jpg DSC07725.jpg

Odlišné ražení testované dvojice potvrzuje tvar extrémně otevřených circumaurálních mušlí, ty nejsou, tak, jak jste zvyklí u dynamických modelů oblých linií. Ctí spíše hrany, což vytváří přirozenější prostor pro elektrody a membránu. Paradoxně je pro mikroakustiku a pohodlí vhodnější kulatý tvar, proto byla vnitřní část uzpůsobena do podoby dvojrozměrného elipsoidu.

DSC07720.jpgDSC07728.jpg

Mušle jsou uchyceny pomocí plastového raménka a lze jimi otočit o 180° v ose uchycení (tedy místem směřujícím k uchu ven), mírně pak také pootočit do stran. Nasazení je snadné. Nastavitelný hlavový most, které nese kožený náhlavník, posunete dle rozměru hlavy a poté již jen nasadíte na temeno. Mušle se samy uzpůsobí díky volnému pohybu v kloubech podle tvaru hlavy. Poslech je vysoce komfortní, sluchátka jsou lehká, náušníky příjemně kopírují tváře a oblast za uchem. Po čase snadno zapomenete na jejich přítomnost.

Nekompromisní zvuk nejvyšší třídy

Elektrostatická sluchátka nabízí na rozdíl od elektrodynamických díky odlišnému principu převodu opravdu špičkovou frekvenční charakteristiku. Při troše představivosti by v případě frekvenční symbiózy zbytku poslechového řetězce a přítomnostizvukových informací o příslušných kmitočtech, dokázala reprodukovat zvuk v pásmu infra i ultrazvuku. Kmitočtové pásmo se konkrétně u Stax SR-202 a SR-404 pohybuje v rozmezí 7 Hz a 41 000 Hz, což je vskutku úctyhodné číslo. V praxi jsou ale tyto nadsluchátkové schopnosti z pohledu skeptika nevyužitelné. Zdravé lidské ucho spolu s mozkovým centrem sluchu totiž dokáže využít zvuk „jen“ v rozmezí přibližně od 16 Hz do 20 000 Hz.

Zásluhou technologie umožňující výrobu speciálního materiálu s unikátní strukturou, výrobce dosáhl opravdu minimální tloušťky membrány. Ta se nyní pohybuje (již u základního modelu SR-202 Basic) na nevídané hodnotě 1,35 um. Ultratenká membrána poskytuje ještě lepší odezvu, z čehož pramení jistější kontrola basů při zachování nejjemnější detailů a naprosto minimálního zkreslení. Tvůrci fenomenálních výrobků Stax dobře vědí, že důležitým prvkem je také cesta mezi sluchátky a zesilovačem. Ani na tomto místě nenaleznete žádný kompromis, oba modely připojíte pomocí kvalitního 2,5m nízkokapacitního (PC-OCC) plochého kabelu se šesti paralelními žílami. SR-404 nabídnou poměrně velký průměr (u SR-202 je přívodní kabel subtilnější) jednotlivých větví. To mne v dobrém dojmu z dospělého systému jen utvrzuje.

DSC07718.jpg DSC07723.jpg

A proč jsou vlastně sluchátka Stax mezi veřejností tolik opěvována? Správně již jistě tušíte, že to zapříčiňují jejich zvukové kvality. Reprodukce má ryze audiofilský charakter – uchem nerozpoznatelné zkreslení, krystalicky čisté výšky, přesné podání basového spektra a příjemné středy. Rozdíly mezi SR-202 Basic a SR-404 nejsou po zvukové stránce nikterak markantní, přes to má vyšší model o trochu basovější náladu. Budu popisovat zvuk vyššího modelu, obrázek o reprodukci „dvěstědvojek“ si uděláte snadno. Na pomoc si vezmu nejvyšší dynamický model z dílny Sennheiser – HD 650, jeho předchůdce Sennheiser HD 600 a sluchátkový zesilovač.  

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Multiformátový přehrávač Classé CDP-300 (cca 250 000 Kč), CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Stax SRM-727II, SRM-323II, SRM-310, Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Stax SR-404 Signature, SR-202 Basic, Sennheiser HD600/650

dd.jpg

Zvuk Staxů nabídne oproti Sennheiserům vzdušnější, přirozenější, zároveň i detailnější reprodukci. Lépe posluchače vtáhne do děje, dá snadno zapomenout okolnímu dění a promění obyčejné poslechové křeslo v koncertní lavičku. Oproti tomu HD 650 zase dokáží člověka více rozpohybovat, dostat do rytmu. Čímž narážím na hlavní rozdíl mezi testovanými modely a dynamickými soupeři. Reprodukce Staxů je posunuta spíše do výškového pásma, basů je na můj vkus poněkud méně, zatímco HD 650/600 basy rozhodně nešetří. To má přímý vliv na poslouchané žánry a samozřejmě na vkus posluchače. U sluchátek této třídy záleží především na subjektivních potřebách majitele, prakticky všechny totiž hrají bezchybně, jen s odlišným charakterem.

Dle mého ucha a preferencí Staxy kralují především ve sféře klasické hudby a jazzových melodií. Dosud jsem neslyšel sluchátka, která by zvládla hlas Dana Bárty v Entropicture s takovou přesvědčivostí a samozřejmostí. Subjektivně bych je v tomto ohledu řadil před HD 650/600, jež mají tendencí trochu hlas dobarvovat. Sluchová paměť však není dlouhodobá, pro objektivnější rozsouzení by bylo třeba k testu přizvat i samotného zpěváka – snad příště. Dravá až agresivní metalová elektrická kytara doplněná rychlým bubnem, basovou kytarou a zpěvem také pro sluchátka není příliš snadným šálkem kávy. V tomto případě se mi jeví i přes odlišnosti v reprodukci sluchátka relativně vyrovnaná, kde Sennheisery vedou v basovosti, Staxy dohání ve schopnosti hrát opravdu „rychle“. Rockového a popového žánru se z mého pohledu zhostily dynamické modely o něco málo (opravdu málo) lépe.

DSC07730.jpg

Zapůjčil

Studio Jasyko, Brno
kontakt 541 590 550, www.jasyko.cz

Stax SR-404 Signature

  • cena 12 800 Kč
  • konstrukce otevřená, circumaurální
  • typ měniče elektrostatický
  • frekvenční rozsah 7 – 41 000Hz
  • citlivost 100 dB/100V ef
  • kapacita 110 pF
  • hmotnost 300g bez kabelu, 470g s kabelem
  • přívodní kabel 2,5m; nízkokapacitní
  • konektor Pro

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

Stax SR-202 Basic

  • Cena 8 100 Kč
  • konstrukce otevřená, circumaurální
  • typ měniče elektrostatický
  • frekvenční rozsah 7 – 41 000Hz
  • citlivost 100 dB/100V ef
  • kapacita 110 pF
  • hmotnost 300g bez kabelu, 470g s kabelem
  • přívodní kabel 2,5m; nízkokapacitní
  • konektor Pro

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud