10
Fotogalerie

Velký test domácích sluchátek – část 2.

V další části velkého testu se podíváme na dva modely z vyšší kategorie. Novinku Shure SRH840 a klasiku Sennheiser HD 595.

V předchozím díle jsem podrobil testu Koss PRO3AA, Beyerdynamic DT 440 a Audio-Technica ATH-AD500, tedy modely z nižší kategorie (do cca 3500 Kč). Tentokrát zase na chvilku zabrousím do kategorie vyšší (do cca 5500 Kč) a popíšu vlastnosti nového modelu od americké společnosti Shure SRH840. Proti novince postavím zaběhnutý oblíbený model Sennheiser HD 595. Souboj otevřené hi-fi klasiky a uzavřeného profesionála může začít.

Známá tvář HD 595

HD 595 představují vstupní model do nejvyšší třídy otevřených sluchátek německého výrobce Sennheiser. Okamžitě zaujmou promyšleným designem, za který mimochodem, a dle mého názoru právem, obdržely v roce 2004 ocenění „red dot“ (red dot design award). Rozměrná mušle má z vnějšku většinu plochy opatřenou kovovou mřížkou s četnými otvory, pod ní je umístěno bílé logo společnosti. Na mušle navazuje hlavový most, ovšem nikoli stylem vidlice – mušle, ale částečně kopíruje oblý tvar až do poloviny, kde je kloubově připevněn. Design tak působí celistvě a napojení mostu vůbec neruší. Této konstrukci není prakticky co vytknout, pohyb je umožněn ve všech osách, snadná regulace samozřejmostí.

DSC08946.jpgDSC08953.jpgDSC08955.jpg

Celý most je pokryt koženkou, na vnitřní straně se pod koženkou ukrývá měkký materiál pro dostatečné pohodlí. Most má dostatečnou pružnost, takže osoby s větší hlavou nemusí mít strach, že by mohlo dojít k nechtěnému prasknutí. Výrobní materiály, především tedy plast, kov (mřížka), koženka a velur (náušníky) na pohled i dotek působí kvalitně. Přívodní kabel je veden do jedné z mušlí a až na částečný paměťový efekt, není nic ke kritice. Opačný přístup, než výrobci modelů z předchozího testu, použil Sennheiser u HD 595 u konektoru. Primárních je 6,3 mm, které lze redukovat na 3,5 mm.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Krásný design vzdáleně připomíná notu. Stříbrnočernou kombinaci perfektně oživuje lesklá linka na mušlích. Konstrukce vypadá odolně.

Tomáš: Sennheiser HD 595 už jsem měl kdysi v ruce a nutno podotknout, že je nebylo jednoduché vracet. Mám z nich opravdu dobrý pocit. Jsou pevné, líbí se mi barevná kombinace a velikost mušlí.

Izolace a pohodlí

Otevřená konstrukce, v tomto případě značně otevřená konstrukce, přidělává vrásky především případným nechtěným posluchačům. Ať už se jedná např. o kolegy v práci, spolubydlící, či spolucestující (o tom snad ale v případě domácích typů – až na výjimky - nemusí být řeč), většinou jsou pro okolí otevřená sluchátka zkrátka nepříjemná. Pro posluchače po reprodukční stránce nabídnou více, po izolační se zázraky dít nebudou. Je na místě zmínit, že před nákupem by si člověk měl dobře promyslet, v jakém prostřed s nimi bude trávit nejvíce času. Do hlučnějšího prostředí budou vhodnější uzavřené nebo alespoň málo otevřené modely i přes možné zvukové kompromisy. Naopak tam, kde můžete poslouchat bez obav o své zdraví, zalovte především v otevřených vodách.

Izolační schopnosti HD 595 jsou dle očekávání na horší úrovni. V rámci otevřených typů, co jsem měl možnost slyšet, patří spíše k průměru až mírnému podprůměru. S ohledem na výše uvedené to ale není vhodné považovat automaticky za negativum. Po stránce pohodlí naopak patří k lepšímu průměru, na modely od Audio-Technica rozhodně nedosahují. Přítlak by mohl být o něco menší, z dlouhodobé zkušenosti s HD 600 se ale dá předpokládat, že po čase most trochu povolí. Ocenil bych větší mušle, nebo alespoň užší náušníky, neboť mi jejich vnitřní strana tlačí na boltec. Abych dosáhl vyššího pohodlí, musím se sluchátky trochu zahýbat, pak se teprve ucho správně usadí.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Do mušlí se mi v pohodě vlezly obě uši, nikde mě nic netlačilo. Jen bych ocenila menší přítlak hlavového mostu.

Tomáš: Ale jo. Tahle sluchátka jsou mi prostě sympatická. Zamhouřím oko i nad vyšším přítlakem, na hlavě jsou 100% jistá, byť trochu na úkor pohodlí.

Vstup mezi audiofily

Reprodukce se nese v typicky Sennheiserovském duchu. Zklamání se nečeká, zklamání se nekoná. Zvukový přednes je kompaktní, ucelený, a určitě patří do vyšší třídy. Při kritickém srovnání se Sennheiser HD 800 (slouží jako reference pro kontrolní poslech) rozhodně enormně nezaostávají. Basová část spektra je výraznější, ale ne únavná. Ostatní spektra nepřekrývá a projev výrazně oživuje. Střední pásmo plynule na basy navazuje a tvoří s ním silnou konkurenci ostatním modelům. Nejvýraznější nedostatek spatřuji ve výškovém pásmu, které je mírně utopeno, čímž projev ztrácí na „cinkavých“ detailech. A současně ve vyšším středním pásmu, kde nelze přeslechnout ostrost a syntetičnost.

DSC08951.jpgDSC08961.jpg

Zvuk dokáží podat bez výrazného zkreslení při vyšší hlasitosti než konkurent od Shure. Jsou vhodná pro poslech všech žánrů, při čemž největší nedostatky spatřuji v klasické hudbě – projevuje se částečná zabarvenost. Naopak si dovedu představit, že některé taneční žánry bude mít posluchač raději než na HD 800!

Zvláštností testovaného modelu je tzv. Ergonomic Acoustic Refinement - E. A. R. Jedná se o systém náklonu měničů, jež díky svému vychýlení směrem k uším posluchače obohacují reprodukci o širší a hlubší prostor s lepší separací nástrojů. Na jednu stranu E. A. R. částečně (opravdu jen částečně) kompenzuje známé problémy s rozbitým stereoprostorem, na stranu druhou zní některé nahrávky pocitově méně přirozeně.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Krásný zvuk s přehledem a čistotou. Člověk se nechá snadno unést na reprodukční vlně. Líbí!

Tomáš: Super, super. Audiofilský zážitek. Přesný bas doplněn excelentním zbytkem. Tohle bych si zkrátka nechal líbit.

Nová tvář Shure SRH840

Shure SRH840 na českém sluchátkovém trhu dlouhou dobu nepobývají a přesto už si vybojovaly dobrou výchozí pozici. Konstrukčně patří mezi zcela uzavřené „profesionální“ typy (např. pro použití v náročnějších provozech či k odposlechu a masteringu), to jim ale nic neubírá na vhodnosti do domácího prostředí. Na rozdíl od nápaditého pojetí HD 595, u Shure vsadili na běžnou vidlicovou konstrukci s možností snadného otáčení do všech směrů. Celek působí bytelně, byť trochu neohrabaně a nepohodlně.

DSC09096.jpgDSC09098.jpgDSC09101.jpg

Body rozhodně strhávám za zcela nelogické řešení přívodního kabelu. Část od konektoru (3,5mm jack s redukcí na 6,3 mm) po odpojitelný konektor v místě levé mušle je naprosto v pořádku. Oceňuji především velký průměr a tzv. telefonní (vyšší odolnost) kroucenou úpravu. Ale na místo, aby byl kabel z mušle do druhé mušle veden zcela skrytě, vystupuje do prostoru a po vidlici vede až k hlavovému mostu, kde zase skrytě pokračuje na druhou stranu. Není pochyb o tom, že je tato koncepce náchylná na nechtěné poškození, stačí o něco zachytit, nevšimnout si a nehoda může být na světě. Současně dochází k problému při maximálním vytažení hlavového mostu, kdy se kabel prakticky zcela natáhne. Praktická stránka mi zůstává přes sebevětší snahu o pochopení skryta.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Tahle sluchátka se mi ne a ne zalíbit. Jsou to taková velká černá monstra. Navíc dost lacině působí červený a modrý plastový terčík pro označení stran.

Tomáš: Technicistní design, žádné nepotřebné výstřelky. Prostě profesionál každým coulem. Špičkový je kroucený kabel. Přesvědčivě nepůsobí hlavový most bez nějakého měkkého materiálu.

Vynikající izolace, horší pohodlí

V případě Shure SRH840 se potvrdily očekávané předpoklady ohledně izolačních schopností. S okamžikem, kdy mušle dopadnou náušníkama na oblast uší, klesá intenzita okolního zvuku o nezanedbatelnou míru. Např. hučení větráčku u přenosného počítače je po nasazení prakticky eliminováno, takže vhodnost do hlučnějšího prostředí pravděpodobně nemusím zdůrazňovat. Logicky to funguje i opačně, ven proniká minimum zvuku, což ohleduplní posluchači určitě ocení.

Pohodlí na tak dobré úrovni jako izolace bohužel není. U sluchátek by měla vítězit určitá komplexnost, když už si dá výrobce záležet na konstrukci, měl by mít na paměti i důraz na zvuk a pohodlí. Když už si dá záležet na zvuku a konstrukci, neměl by zapomínat na pohodlí. Jedna složka přímo ovlivňuje druhou a co je platná špičková reprodukce, když sluchátka budete muset po 10 minutách sundat. V tomto případě se nejedná o žádné extrémní nepohodlí, rozhodně ale na jejich přítomnost především v oblasti za ušima nezapomenete.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Mně tahle sluchátka k srdci nepřirostla a zatím tomu tak není ani při posuzování komfortu. Připadají mi na hlavě hrozně „tupě“. Izolace je vynikající.

Tomáš: Vadí mi, že po cca dvaceti minutách cítím zvýšenou teplotu u uší a za dalších pár minut už se mi uši potí. Trochu mě i bolí uši v důsledku vysokého přítlaku.

Uzavřené překvapení

Od reprodukce Shure SRH840 jsem i přes některé kladné ohlasy příliš neočekával. Typické uzavřené nedostatky se však nedostavily, resp. dostavily v daleko nižší míře. Klasické zabarvení středů v důsledku nedostatečné úpravy vnitřního prostoru mušle v případě Shure SRH840 jakoby neexistovalo. Rozhodně ne při nižších hlasitostech, kdy má středové pásmo neutralitu, samozřejmost a přesnost. Vyšší hlasitost už nedostatky uzavřené konstrukce odhalí a zkreslení se za doprovodu zvýšení ostrosti projeví. Přesto se nejedná o extrémní změnu.

DSC09107.jpgDSC09110.jpg

Basové spektrum je co do obsahu bohaté, měniče Shure SRH840 k posluchači pustí více basů než konkurent. Osobně bych ocenil o něco menší množství – samozřejmě se jedná o věc názoru a vkusu. Výšky i středy disponují překvapivou vyrovnaností a především výškové pásmo mi připadá dokonce lepší než v případě kolegy, je čisté, důrazné, nemá tendenci k pouhému doplnění, naopak o sobě dává přesvědčivě vědět. Prostorově si SRH840 nevedou zle, výkonu nakloněných měničů HD 595 nedosahují.

SRH840 se snaží o vyrovnanost a k lepšímu dojmu chybí jen menší množství basů a přirozenější podání interpretova hlasu. Sennheiser se projevují čistěji, s větší přirozeností na středech, jenže menší jistotou v oblasti výšek.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Na to, jak se mi tenhle model nelíbí a je mi nepohodlný, musím uznat, že zvuk rozhodně mezi takzvané levné chrchlání nepatří.

Tomáš: Větší míra basů ale stále asi na rozumné hladině. Ke zbytku nemám výhrady. Reprodukce působí zkrátka dobře.

Zapůjčili

  • Internetový a kamenný obchod www.headphones.cz
  • Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel.: 548 53 10 49

Sennheiser HD 595

Cena internet: cca 4 000 Kč

  • konstrukce circumaruální, otevřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 15 – 38 500 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 112 dB SPL
  • impedance 50 Ohm
  • hmotnost 270 g bez odpojitelného kabelu
  • přívodní kabel 3 m do jedné mušle 
  • konektor jack 6,3 mm, redukce 3,5 mm

Shure SRH840

Cena internet: cca 5 000 Kč

  • konstrukce circumaruální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 5 – 25 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 102 dB SPL
  • impedance 44 Ohm
  • hmotnost 317 g bez kabelu
  • přívodní kabel 3 m do jedné mušle, odpojitelný
  • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud