5
Fotogalerie

Nová generace iPodů

Steve Jobs v úterý večer představil novou generaci iPodů. Nebylo to nic nečekaného, iPody se aktualizují vždy na začátku září. Vyplatí se však na ně přejít?

Novinky nejsou popravdě zrovna revoluční. Ne že by Apple nějakou tu revoluci nutně potřeboval, jeho tržní podíl je zdrcující a nové iPody se budou jistě dobře prodávat i bez velkých inovací, přesto tu potenciál ke zlepšení je.

Změny v hardwaru

Hlavními novinkami je tedy návrat iPodu Nano k formátu na výšku s celohliníkovým tělem. Dosavadní Nano mělo lesklý kovový kryt, který se velmi snadno poškrábal, hliníkové tělo s jemnou texturou se tak lépe vypořádá s poškrábáním a otisky prstů.

iPod nano

Užitečnou změnu představuje i krycí sklo displeje, které je opravdu skleněné podobně jako na iPhonu a proto bude odolnější při každodenním používání. Uvnitř nového Nano je nově i polohové čidlo, které jde podobně využít jako u iPhone a iPodu Touch, případně zatřepáním přehrávačem náhodně přeskočí skladba na jinou.

Vylepšení se dočkal i iPod Touch, který dostal oblá záda ve stylu iPhone 3G a uvnitř získal podporu pro Nike+. To popravdě pro nás nic neznamená, Nike+ se prodává v USA jako kombinace bot se snímačem a přídavným modulem, který se připojí k iPodu a usnadňuje měření zaběhaných tras a výběr hudby podle rytmu běhání. Přídavný modul byl teď tedy integrován přímo do těla iPodu Touch a našince tak bude jen zajímat, zda se dá tato podpora vypnout, aby nespotřebovávala energii. Důležitějším hardwarovým vylepšením jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti na levém boku, oceníte to hlavně ve hrách, které nemají regulaci hlasitosti, spoléhají na podobná tlačítka u iPhone.

iPod Touch

Poslední hardwarovou změnou je tradiční zvýšení kapacity disku i iPodu Classic na 120 GB a kupodivu zrušení tlusté 160 GB verze. Pokud tedy vyžadujete gigantický disk, máte poslední šanci vzít 160 GB.

 iPod Classic

Pravdou ale je, že u iPodu není obří kapacita příliš praktická. Při připojení do iTunes se iPod synchronizuje s hudební knihovnou, je kopií toho, co máte na disku. Nemůžete mít více skladeb na iPodu než v počítači, protože při další synchronizaci by se vám obsah iPodu promazal na skladby, co jsou i na počítači. Nelze tedy brát iPod jako odkladiště pro skladby, pro 120GB iPod musíte mít vyhrazený i prostor 120GB na svém počítači.

Nové iPody ale dobře ukázaly, v čem je síla Apple. Letos totiž výjimečně unikly od výrobců příslušenství podrobné informace o podobě novinek a ztratil se ten pocit odhalení na poslední chvíli. Bylo to tak až nepříjemně obyčejné představení, na což u Apple nejsme zvyklí. Apple to alespoň trochu zachraňoval na softwarové frontě.

Playlisty nechte géniovi

genius.jpgNový iTunes 8 získal kromě nového pohledu na alba také funkci Genius playlist. Tyto chytré seznamy vezmou přehrávanou skladbu a podle oblíbenosti, zařazení do různých playlistů a příslušností ke stejnému žánru vyberou skladby velmi podobného zaměření. Výběr je založen na statistikách uživatele i globálních statistikách ostatních uživatelů iTunes. Apple slibuje, že čím více uživatelů bude Genius playlisty používat, tím přesnější odhad to bude. Genius playlisty je možné vytvářet i na iPodu Nano a Touch, verze Classic to zatím nemá a možná to přijde při aktualizaci firmwaru.

Apple neříká, jak přesně Genius zjišťuje podobnost skladeb, bude to ale jiný přístup, než volí Sony. Nové notebooky Vaio obsahují program, který se prochroustá vaší hudební sbírkou a u každé skladby zjistí rytmus, tóninu, a další charakteristiky, podle kterých si můžete vytvářet dynamické playlisty například podle nálady. Podobná funkce v iPodu by byla fajn, přístup Apple ale logicky využívá možnosti propojení s obchodem iTunes.

Ačkoli se nové iPody v Americe prodávají už nyní, k nám to pochopitelně chvíli trvat bude, zhruba do měsíce by tady ale už novinky být měly. Pro majitele současné generace iPodů novinky určitě nepředstavují důvod k výměně, změny jsou jen drobné a software je řešitelný firmwarem. Určitě potěší nové nižší ceny za GB, to ale zaujme jen nové kupující, ne stávající majitele.

Křišťálový iPod

nanotouch.jpgPokud bych měl věštit, co bude při další aktualizaci za rok, čekal bych opět více evoluci než revoluci. Letošní rok byl u Apple ve smyslu křivek. Design Macbooku Air postupně přešel na iPhone a iPody, na řadě jsou Macbooky, kde se výraznějších křivek a hliníku dočkáme zřejmě v půlce října. Nemyslím si, že Apple uvede „iPod Touch Nano“, jak vidíte vpravo na obrázku, tedy minaturní iPod s dotykovou obrazovkou a prostředím iPodu Touch. Spíše bych čekal dotykové Nano s ikonami ve stylu Touch, ale s funkčností běžného iPodu. Velký Touch zůstane kvůli hrám, které jsou pro Apple velmi důležité, ostatně celá reklama na nový Touch je okolo her vystavěná. Hry by se přitom špatně ovládaly na malinkém displeji. iPod Classic ještě příští rok neumře, ale za dva roky bych se nedivil, kdyby byl pevný disk nahrazen flash pamětmi. Líbilo by se mi také, kdyby iPody obsahovaly aktivní potlačení hluku i bez velkých speciálních sluchátek. Nové Walkmany od Sony to umí zapnout a byť to snižuje výdrž na akumulátory, je to skvělé vylepšení hudebního přehrávače.

Určitě si přečtěte

Články odjinud