6
Fotogalerie

Vysoké rozlišení je tady. Jste HD ready?

HD obraz dorazil do Česka. Co teď? Co od něj můžete čekat? Jaké jsou cesty k vysokému rozlišení?

V obchodech se objevily první modely přehrávačů disků Blu-ray i HD-DVD a na internetu si můžete objednat první HD filmy. Jak velký rozdíl je v kvalitě obrazu?  

Dnes tolik protěžovaná zkratka HD (High Definition) značí vysoké rozlišení obrazu. Takto označená zařízení se vymezují proti konvenčním zobrazovačům, často označovaným jako SD. Potřeba zvětšit rozlišení obrazu začala být naléhavá asi tak před deseti lety. Tehdy se v domácnostech začaly usídlovat televizory s rozměrnou obrazovkou, na kterých běžně vysílané televizní pořady či filmy z VHS i DVD vypadaly kostrbatě. Nejpalčivěji se tento problém projevoval v USA a Japonsku, kde norma NTSC poskytovala o chlup menší rozlišení a menší počet barev než evropský PAL.

rozliseni.jpg 
Ano. Ten nejmenší a nejsvětlejší rámeček je rozlišení normy PAL. 

Spočítáme-li obrazové body, zjistíme, že běžný PAL obraz nabízí přibližně 0,4 Mpx, kdežto plný HD obraz asi 2,0 Mpx. Ve srovnání s digitálními fotografiemi to není příliš, mezi hodnotami je ale obrovský rozdíl. Přechod k více obrazovým bodům však znamená výměnu všech částí systému – filmaři a televizní štáby musí vyměnit kamery, střihová zařízení, je třeba změnit systém vysílání, diváci musí nakoupit nové televizory i záznamová zařízení. To je taky důvod, proč přechod trvá více než desítku let a stále není u konce.

Užívejte výhod už dnes

Prvním krokem, který musíte na cestě k vysokému rozlišení učinit, je nákup HD televizoru nebo projektoru. Dejte si přitom dobrý pozor na označení: Zatímco televizory označené HD (či HDTV) kompatibilní dovedou patřičný signál s vysokým rozlišením pouze přijmout, ale nikoliv zobrazit, televizory s logem HD ready jej dokáží také správně zobrazit! Ty lepší nabízejí pravé rozlišení 1080i, (číslo udává počet řádků obrazu a symbol i označuje prokládaný obraz, angl. interlaced), horší pak vystačí s režimem 720p (p značí „progressive“, tedy neprokládaný).

Jakmile máte kvalitní zobrazovač, můžete začít sklízet plody vysokého rozlišení, a to i bez odpovídajícího zdroje signálu, tedy přehrávače. Moderní televizory totiž dokáží konvenční signál přepočítat a chybějící body si domyslet. Dělají to navíc s ohledem na vlastní konstrukční nedostatky, které takto mohou docela dobře zakrýt. Pro plazmové televizory je HD prakticky nutností. Umí totiž zobrazit méně barev a k jejich navýšení si pomáhají rastrováním. Zatímco při malém počtu bodů a velké obrazovce je rastrování okem snadno postřehnutelné, jemného rastru ve vysokém rozlišení si jen těžko všimnete. Viditelného zkvalitnění obrazu dosahují i LCD televizory.

HD rozlišení okamžitě využijete rovněž po připojení digitálního fotoaparátu – fotografie budou mnohem ostřejší a uvidíte více detailů. Na trhu už je také k dostání několik amatérských kamer, které nahrávají HD video, byť jsou zatím dostupné jen těm movitějším.

HD obraz na satelitu

Digitální satelitní vysílání má nad pozemním i kabelovým značný náskok, a tak není divu, že tu už dnes můžeme přijímat řadu programů vysílaných ve vysokém rozlišení. Několik stanic, které vysílají část programu v HD, je dokonce dostupných bez placení. Na družici Astra jde o německé kanály Sat.1 HD, ProSieben, Anixe HD a dále o demonstrační programy Astra HD promo, Astra HDTV a Canal+ HD promo.

Jako první evropská satelitní HD stanice začala před třemi lety vysílat HD1 známá také pod starším označením Euro1080. K původní HD1 přibyly programy HD2 a HD5, byť poslední jmenovaný slouží pouze k reklamním účelům. HD vysílá z družic Astra a Sirius ve formátu 1080i a kompresním systému MPEG-4. Program tvoří většinou dokumenty, nechybí ale ani hudba a sportovní přenosy.

Pro příjem digitálního satelitního televizního vysílání potřebujete DVB-S přijímač a parabolickou anténu s konvertorem. Komplet lze pořídit za ceny začínající na 3 000 Kč. Pro příjem placených stanic však budete navíc potřebovat dekodér (často je součástí satelitního přijímače) a předplacenou kartu.

Blu-ray vs. HD-DVD

Nástupci formátu DVD jsou dva a ve světě spotřební elektroniky sehrávají poměrně vyrovnaný souboj. Oba formáty využívají shodně paprsky modrého laseru, nejsou však vzájemně kompatibilní. S pomocí menší vlnové délky modrého laseru může být záření přesnější, a na médium velikosti běžného cédéčka se tak vejde mnohem více dat – v případě současných Blu-ray disků až 54 GB, což je dostatek na to, aby mohly být filmy ukládány ve vysokém rozlišení.

Ještě na konci loňského roku (2006) se mohlo zdát, že je u nás bitva dvou konkurenčních formátů rozhodnuta – koupit bylo možné pouze dva modely přehrávačů Blu-ray. Nový rok ale přinesl i první přehrávače HD-DVD se zajímavými funkcemi a velmi konkurenční cenou. Všechny modely navíc umí přehrávat i staré dobré DVD a CD.

LG kombo.jpg 
Přehrávač firmy LG přehrává BD i HD DVD.

O drobné pozdvižení se před nedávnem na výstavě CES 2007 v Las Vegas postarala firma LG, když představila plně funkční model kombinovaného přehrávače pro Blu-ray i HD-DVD. Má jen jednu drobnou vadu – pro velký počet laserových diod už nevybylo místo pro kompatibilitu s disky CD. LG slibuje, že přístroj bude mít cenu srovnatelnou se současnými přehrávači a v brzké době bude dostupný také v Evropě.

Horší už to je s filmy: zatímco ve Spojených státech jich koupíte několik set, naše obchody zejí prázdnotou. V době internetu a rychlých přepravních služeb nemůžete využít ani nákup přes internet – filmy vydané v USA totiž na přehrávačích určených pro zdejší trh nepřehrajete.

2950.jpg 71684.jpg 77839.jpg78518.jpg
Mezi filmy ve vysokém rozlišení naleznete nejen nejnovější Hollywoodskou produkci, ale také skvosty jako například legendární Excalibur.

Všechna velká filmová studia lisují své filmy jak na nosičích Blu-ray, tak na HD-DVD. Všechna s výjimkou Sony Pictures, jež se rozhodlo konkurenční médium nepodporovat. U malých vydavatelů, kteří se živí většinou pornografií, však vyhrává HD-DVD. Upravení duplikační linky z „obyčejných“ DVD na HD-DVD je totiž levnější, než zakoupení zcela nové technologie pro Blu-ray.

Zajímavé řešení patové situace přichází z dílen Warner Bros. Jmenuje se TotalHD a jde o disk, který kombinuje oba formáty. Využívá toho, že Blu-ray má datovou vrstvu 0,1 mm pod povrchem disku a HD-DVD zase 0,6 mm. Díky tomu je možné zkombinovat obě nahrávky na jeden nosič, jehož výroba ale nejspíš bude o poznání dražší.

U počítačů je asi rozhodnuto

Jestliže v oblasti spotřební elektroniky panuje nejistota, v zálohování dat je (téměř) jasno. Zatímco vypalovačky HD-DVD jsou doménou několika modelů notebooků Toshiba, optické mechaniky s podporou Blu-ray se čile prodávají v přenosných i stolních počítačích. Výhodou je i vyšší kapacita a dobrá dostupnost prázdných Blu-ray médií.

Zajímavé je i nahlédnutí do hráčského světa. Od března by měla být na evropském trhu dostupná herní konzole PlayStation 3, která je vynikajícím špičkově vybaveným Blu-ray přehrávačem za nízkou dotovanou cenu. Nenechte se zmást herním základem – výbava a možnosti přehrávání jsou nad úrovní současných Blu-ray přehrávačů. Konkuruje jí starší Microsoft XboX 360, ke kterému dnes můžete zakoupit externí mechaniku HD-DVD.

Kdo stojí v pozadí?

Blu-ray

Sony, Dell, HP, Matsushita (Panasonic), Hitachi, Samsung

Sony Pictures, 20th Century Fox, Walt Disney, Warner Bros.

HD-DVD

Toshiba, NEC, Microsoft, Intel

Universal Pictures, Paramount

Parametry a označení obrazu

Označení

Rozlišení obrazu

Poznámka

480p

720 × 486 px

SD, neprokládané

567p

720 × 576 px

SD, neprokládané

720i

1 280 × 720 px

HD, prokládané

720p

1 280 × 720 px

HD, neprokládané

1080i

1 920 × 1 080 px

HD, prokládané

1080p

1 920 × 1 080 px

HD, neprokládané

  Média Blu-ray a HD-DVD

Parametry

BD

BD

HD-DVD

HD-DVD

Kapacita

27 GB

54 GB

20 GB

32 GB

Počet vrstev

1

2

1

2

Ochranná vrstva

0,1 mm

0,1 mm

0,6 mm

0,6 mm

Komprese videa

MPEG-2

MPEG-2

MPEG-2, H.264

MPEG-2, H.264

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud