19
Fotogalerie

UE triple.fi 10 vs. Shure SE530: duel špuntů

Kapitoly článku:


Detail střídá detail

Přednes testovaných modelů je nevídaně detailní povahy. Hlavní zásluhu na této skutečnosti má poloha měničů vůči sluchovému ústrojí, zmiňované izolační vlastnosti a kvalitní součásti dynamického systému. Na všem lze nalézt negativa, tento případ se neliší. Detaily jsou opravdu fenomenální, ale kromě nich uslyšíte v reprodukci i případný šum a minimální chyby nahrávek. Další nepříliš kladnou vlastností je nepřirozený pocit, že zvuk vychází odněkud z hlavy.

Míra této vlastnosti se odráží v charakteru nahrávky; s takto, řekl bych nevhodně pořízeným záznamem, si Sennheiser HD650 poradily lépe. Pozitiva a negativa naznačují odlišnost určení intraaurálních a např. circumaurálních modelů. Pravděpodobně následujícími slovy několik čtenářů pobouřím, ale dle mého názoru se špunty vzhledem k výše popisovanému nehodí na domácí poslech. Řadím je a vždy řadit budu do profesionální sféry a na venkovní použití.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture: Živý, Městem

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby. Posloucháno v CD a SACD kvalitě.

Oba modely využívají k pohonu třípásmového systému tlakové dynamické komory (balanced armature), což v praxi znamená vynikající pokrytí celého slyšitelného frekvenčního rozmezí. Dobře patrný je tento systém na obrázku, kde vidíte skladbu vnitřních částí Ultimate Ears triple.fi 10. Vedle sebe jsou uloženy komory pro reprodukci výšek a středů s basy. Zúžení komor vede bok po boku až do dutého výstupku, kde při bližším zkoumání odhalíte dva otvory.

Triple.fi_Expsmall.jpg

Reprodukce Shure SE530 se může chlubit uchem nezaznamenatelným zkreslením všech pásem, precizně vykreslenými detaily především vyšších středů a výškového pásma. Basy jsou přesně dávkované, v některých náročnějších pasážích mají tendenci tíhnout k dunivějšímu charakteru. Dá se ale mluvit o minimální, prakticky neznatelné vlastnosti, která však v přímém porovnání s UE, HD650 a elektrostatickém systému Stax na kvalitním zdroji zvuku, slyšet je. Fascinující je linearita frekvenčního pásma, nikde nic nepřečnívá ani nechybí, mému uchu sedly opravdu perfektně. Ultimate Ears triple.fi 10 samozřejmě také nabízí nezkreslenou, vysoce detailní, prokreslenou a frekvenčně vyrovnanou reprodukci. Její charakter se však přeci jen mírně odlišuje. Zdá se mi jasnější, posunutý více do výšek (poznamenávám, že sluchátka jsem měl nasazen dobře). Basové spektrum samozřejmě neabsentuje, subjektivně se mi zdá zastoupeno v menší míře než u SE530.

graphCompare.php.pngharmonicdist.png
 

Srovnání SE530 i triple.fi 10 lze bez okolků řadit do nejvyšší audiofilské třídy. Reprodukce je čistá, detailní a vyrovnaná. Já osobně bych dal přednost právě triple.fi 10. Samozřejmě citlivost uší a preference jsou u každého jiné, nechci tedy kategoricky tvrdit, která hrají lépe. Prostě hrají odlišně.

Intraaurální vs. circumaurální Shure SE530, Ultimate ears triple.fi 10 vs. Sennheiser HD650. Zástupci kategorie IEM v detailnosti bezkonkurenčně vítězí nad dynamickým modelem. Ten, dle mých uší, zase malé kolegy poráží v přirozenosti reprodukce, podání prostoru a reprodukci basů (pravděpodobně z důvodu vnímání zvuku i oblastí kolem ucha).

Malé zázraky - bez legrace

Z počátku byl můj názor na špunty v podobě skepse. Po delším užívání jsem jim doslova přišel na chuť. S takto detailní reprodukcí se opravdu u žádného dynamického modelu circumaurální nebo supraaurální konstrukce nesetkáte.

Shure SE530 i Ultimate Ears triple.fi 10 poskytují špičkový zvuk jak pro profesionální hudebníky, tak pro posluchače, kteří na cestách vyžadují nejvyšší kvalitu. Skeptický ale zůstávám pro používání v domácí sféře, detailnost ani vyrovnanost reprodukce z mého pohledu proti přirozenosti, prostorovosti a především komfortnímu pobytu na hlavě nevítězí. Jak je tomu u vás? Pokud nemáte s touto třídou sluchátek zkušenosti, rozhodně vyzkoušejte, porovnejte a popřípadě konfrontujte můj názor.

Sluchátka pro test zapůjčil:
www.sluchátka.net
Specialista na in-ear sluchátka.

Desítky in-ear modelů máte možnost vyzkoušet
v poslechovém studiu či rovnou zakoupit za nejlepší ceny v ČR.

Shure SE530

Doporučená cena: 13 090 Kč

  • konstrukce intraaurální
  • typ měniče dynamický, balanced armature, 3 měniče 
  • frekvenční rozsah 18  19 000 Hz
  • citlivost 119 dB SPL/mW
  • impedance 36 Ω
  • přívodní kabel 46 cm/ 136 cm
  • konektor jack 3,5 mm

AVmania hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Ultimate Ears triple.fi 10

Doporučená cena: 11 530 Kč

  • konstrukce intraaurální
  • typ měniče dynamický, balanced armature, 3 měniče 
  • frekvenční rozsah 10  17 000 Hz
  • citlivost 117 dB SPL/mW
  • impedance 32 Ω
  • přívodní kabel 1,2 m
  • konektor jack 3,5 mm

AVmania hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud