Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Když chcete levné řešení pro příjem DVB-T2, pořiďte si levný set-top-box. Lepší řešení je ale nový televizor. Našli jsme tři hlavní oblasti, ve kterých jsou set-top-boxy oproti televizorům méně výhodné.

Co je to set-top-box? Krabička s přijímačem signálu DVB-T2. Zpracuje ho a prostřednictvím některého z konektorů předá do televizoru. Televizor pak pracuje s externím signálem stejně, jako když je připojený k satelitnímu přijímači, DVD, počítači nebo herní konzoli.

Je to levné řešení, jak zajistit příjem DVB-T2 bez nutnosti kupovat nový televizor. Ale jsou tři hlavní důvody, proč stojí za zvážení koupě nového televizoru s přímou podporou DVB-T2.

1. Ovládací komfort

Při správném nastavení sice externí set-top-box dokáže zapnout automaticky televizor (pokud použijete propojení přes HDMI), ale dvou ovladačů se nezbavíte.

Alma DO.JPG
Starším lidem s horším zrakem doporučujeme, aby si prohlédli dálkové ovládání před nákupem – především velikost a rozmístění tlačítek. K některým výrobci dodávají velké, kvalitní, plnohodnotné ovladače – na obrázku ovladač k STB Alma iHD.

S nastavením hlasitosti je to jednoduší, zvuk na televizoru zesílíte na vyšší hlasitost, prostřednictvím ovladače od set-top-boxu pak upravujete hlasitost zvuku, který set-top-box do televizoru posílá. Obraz je ale potřeba stále nastavovat v televizoru. 

Pozor! Pokud stále budete chtít využívat také tuner v televizoru, některé set-top-boxy při vypnutí nepropouštějí signál z antény dál. Při nákupu si tuto vlastnost ověřte u prodejce. 

2. Kvalita obrazu

Všechny samostatné set-top-boxy DVB-T2/HEVC na trhu poskytují výstup ve Full HD. Na rozlišení 4K zapomeňte, to nabídnou až některé drahé přístroje, které zároveň zvládnou i satelitní příjem.

Až u poměrně drahého set-top-boxu Technisat Digipal ISIO HD dostanete kvalitní zpracování obrazu, u většiny levnějších přístrojů čekejte průměrnou kvalitu. Ta je velmi závislá na kvalitě obrazu a datovém toku sledované stanice –u starších, menších televizorů bude ale zcela dostačující. Na druhou stranu prakticky všechny set-top-box na trhu díky tomu svižně reagují na pokyny dálkového ovladače.

Nasdtavení.jpg
Pokročilejší zpracování a nastavení obrazu nabídne pouze televizor

Slabší výkon levných externích set-top-boxů také znamená, že slibované nahrávání na USB či funkce timeshift nemusí být spolehlivé, nebo nemusí fungovat všechny disky.

Obecně platí, že lepší televizory mají kvalitní přepočet SD rozlišení TV vysílání na Full HD/4K a optimalizované pracování obrazu. U levného set-top-box to mít nebudete.

3. Bez HbbTV

Až na dražší výjimky (např. Technisat Digipal ISIO HD, GoSAT GS7075, Zircon Air T2, Alma iHD) nemají set-top-boxy hybridní televizní vysílání HbbTV. Televizní stanice prostřednictvím HbbTV nabízejí další obsah přímo prostřednictvím obrazovky. ČT takto nabízí například přístup k archivu iVysílání.

Všechny nové „chytré“ televizory HbbTV podporují, levné externí řešení vás o tuto přidanou hodnotu připraví. 

HBBTV.jpg
HbbTV na ČT nabízí sledování pořadů z iVysílání

Pokud máte starší „hloupý“ televizor a chcete si polepšit, tak místo dražšího set-top-boxu s HbbTV doporučujeme pořídit spíše nový „chytrý“ televizor. Ceny za přístroj s 40" (100 cm) obrazovkou začínají na 5 000 Kč; za menší 32" (82 cm) zaplatíte ještě méně. 

K čemu je dobré HbbTV:

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Určitě si přečtěte

Články odjinud