7
Fotogalerie

Jak vybrat multimediální centrum a HD přehrávač

Přesunout se od počítače a sledovat video nebo poslouchat hudbu v pohodlí obýváku je ideálem snad každého. Malá multimediální centra s připojením na síť vám to umožní.

Největší rozmach už mají asi multimediální přehrávače pomalu ale jistě za sebou, neúprosně je vytlačují nové a lepší televizory, které jejich funkce integrují do sebe. I dnes ale tyto malé krabičky se síťovým rozhraním, několika USB porty a případně i s vlastním diskem, které po připojení k televizní obrazovce přehrají různorodý obsah stažený z internetu, mají stále co nabídnout. Záleží samozřejmě na výbavě – vyplatí se proto ujasnit si vlastní nároky, ceny pak začínají už od 1 500 Kč.

1. Jak se připojit

Většina přehrávačů nabízí standardní síťové připojení po kabelu, vesměs jde o 100Mb/s ethernet. Jen málo výrobců nabídne či se spíše ve specifikaci pochlubí 1Gb/s rozhraním, které doceníte v případě, že z přehrávače a osazeného disku v něm lze vytvořit jednoduchý NAS.

Dvico Tvix M-7000.jpg
Dvico Tvix M-7000 patří mezi to málo multimediálních přehrávačů,
které mimo solidní výbavy zaujmou i vzhledem

Zde si ale důsledně pohlídejte podporu síťových protokolů (minimálně přítomnost protokolu SIFS/SMB je žádoucí), tuto na první pohled samozřejmou vlastnost stále některé přehrávače neumí. Přístup funguje samozřejmě i opačně, můžete tak na disk v multimediálním přehrávači ukládat třeba své sbírky filmů a seriálů.

 Iomega ScreenPlay_DX_wKeypad.jpg
ScreenPlay DX HD od Iomegy jinak než s 1TB nebo 2TB diskem nekoupíte.
Specialitou je osobitý dálkový ovladač 

 

Připojit se lze i bezdrátově. Ovšem jen málo přehrávačů má v sobě přímo zabudovanou Wi-Fi kartu, většinou jen nabízí bezdrátové připojení volitelně – musíte si jej doplnit dokoupením externího Wi-Fi USB adaptéru. Spoléhat se ale jen na Wi-Fi není ideální – bezdrátová síť není zdaleka tak spolehlivá ani rychlá: bude-li mít přehrávač horší signál nebo využívá-li bezdrátovou síť více účastníků najednou, může docházet při přehrávání videa ve vysokém rozlišení k zasekávání a rozpadávání obrazu.

Ppcorn Hour PopBox V8 Media.jpg

2. S formáty si poradí

Zatímco dříve platilo, že jste museli poctivě pročítat diskuzní fóra ke každému přehrávači na trhu nebo pročítat odborné recenze z celého světa, abyste zjistili, zda opravdu přehraje ten či onen videoformát, nyní je již situace mnohem lepší. Všechny přehrávače si již relativně bez problémů poradí s nejčastěji se vyskytujícími se variantami kontejnerů AVI a MKV, narazit snad můžete jen u nejnáročnějších (a patřičně velkých) Full HD videí.

Android.JPG 
Arena Scientific MP-G7 pracuje na Androidu.
Aby ale vše fungovalo, musíte si prakticky vše nahradit

U velké části přehrávačů také najdete dobrou podporu obrazového materiálu, kterou často doprovází i přítomnost čtečky paměťových karet – prezentacím fotografií s mnoha efekty tak nic nebrání.

3. Hurá na web

Mezi přehrávači ale zatím stále zůstávají výrazné rozdíly především v doplňkových funkcích a online službách. Většina nabízí YouTube, některé pak Flickr, RSS, předpověď počasí, podcasty a další. Hodně přehrávačů koketuje s platformou Android, kdy si lze z „marketu“ stáhnout další nástroje a aplikace, pravdou ale zůstává, že pro přehrávač toto prostředí z hlediska ovládání zas až tak ideální není.

Umax Noontec MovieHome V8 S.jpg
Umax Noontec MovieHome V8 S patří k nejlevnějším multimediálním přehrávačům, přesto nabízí velmi rychlé USB 3.0 rozhraní

Mnohem více třeba oceníte přítomnost funkčních přístupů k archívům TV stanic: k iVysílání.cz České televize, k Stream.cz,k pořadům TV Nova nebo Voyo.cz. Pokud to přehrávače neumí, lze je to s trochou snahy rychle naučit.

4. Potrápit ale mohou

I když si přehrávače poradí s tím hlavním – přehrají běžné i exotické formáty, zobrazí a korektně přizpůsobí velikost titulků nebo nabídnou dostatek online funkcí – stále umí potrápit několika nectnostmi.

wd Elements_Play_G2.jpg
WD Elements Play s 2TB diskem jako jeden z mála přehrávačů nemá síťové rozhraní.
Je určen především nenáročným zájemcům

Hodně zamrzí, když si nepamatují a neuloží síťové cesty, hesla nebo nemají korektně nastavené funkce dálkové ovládání a podobně. Snad každé multimediální centrum má své mouchy, nejlepší přístroj se tedy bez důkladného vyzkoušení hledá těžko a bezhlavý nákup se nemusí vyplatit.

5. Apple TV

Apple TV má mezi přehrávači na našem trhu velmi specifické postavení. Z pohledu podpory formátů neumí téměř nic, a pokud nemáte jiné zařízení od Apple, tak je vám skoro k ničemu. Přesto to může být za 2 800 Kč dobrá koupě.

APPLE_TV_BOX_MD199BA.jpg 

Pokud vám nevadí filmy v původním anglickém znění, můžete si je legálně kupovat a pronajímat už i u nás. Najdete sice i filmy s českým zvukem, ale ty spočítáte na prstech jedné ruky. Pro majitele Apple zařízení je lákavá především podpora AirPlay včetně zrcadlení plochy u krabiček s procesory řady A5. Bezdrátové HDMI totiž levněji nepořídíte.

Minulou generaci Apple TV s výstupem nejvýše 720p můžete ovšem odemknout a pak na ni nainstalovat plnohodnotný XBMC, který z Apple TV udělá úžasný, tichý a výkonný přehrávač.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud