Miliardě lidí hrozí ztráta sluchu. Sluchátka Yamaha chtějí chránit před příliš hlasitou hudbou

3. března 2022
TWEET SDÍLET

V roce 2019 zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) zprávu, v níž odhaduje, že více než jedné miliardě mladých lidí hrozí riziko vzniku trvalé ztráty sluchu, v důsledku poslechu příliš hlasité hudby. Tak velký dopad má mít masivní rozšíření sluchátek v posledních letech a každodenní poslech při vysoké úrovní hlasitosti.

A právě zde se hlásí o slovo japonská Yamaha se svojí technologií Listening Care u nové řady sluchátek Yamaha TW-E5B. Novinka doplní loňský model TW-E3B, který tuto technologii nabídl jako první.

Co vlastně Listening Care má dělat? Yamaha vysvětluje, že vzhledem k povaze našeho sluchu máme při poslechu hudby při nízké hlasitosti často pocit, že výšky a basy hrají příliš potichu. Abychom pak tyto části spektra slyšeli (zkrátka slabší zvuky), tak nadměrně zvyšujeme hlasitost, což logicky vede k postupnému, ale trvalému poškození sluchu.

Aby se zabránilo přirozenému útlumu určitých frekvencí, tak funkce Listening Care inteligentně upravuje ekvalizér tak, aby sluchátka poskytovala plný rozsah zvuku i při nižší hlasitosti. To vše při zachování přirozeného tonálního vyvážení hudby. Ve výsledku tedy posluchač nebude mít potřebu hudbu zbytečně zesilovat. 

Klepněte pro větší obrázek

Kromě toho ale nová bezdrátová sluchátka mají zaručit díky firemní technologii True Sound i velmi reálné, přirozené podání zvuku. Yamaha říká, že 7mm dynamický měnič, zvukový výstup a zvukovod jsou u sluchátek ve stejné ose, čímž se co nejvíce eliminují překážky. Vnitřní konstrukce s malým počtem výstupků pak má zabránit nežádoucímu zkreslení, přičemž malý otvor na zadní straně by měl regulovat protitlak vytvářený měničem a maximalizovat využití vzduchu pro bohaté basy, ale i celkově nabídnout široké podání prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Ve výsledku tak Yamaha slibuje vynikající zážitek z poslechu hudby a zároveň dlouhodobou ochranu sluchu. Komfort sluchátek má zajistit oválný tvar, o maximální stabilitu se postará výběr ze čtyř velikostí dodávaných nástavců do uší. Sluchátka slibují odolnost proti vodě a potu dle IPX5.

Výborná má být i výdrž. Sluchátka samotná slibují 8,5 hodiny poslechu, pouzdro přidává ze sluchátek a 21,5 hodiny z pouzdra). O bezdrátové připojení se stará Bluetooth 5.2, kodeky jsou AAC, aptX Adaptive a SBC, herní režim pak zajistí minimální zpoždění. Samozřejmostí je podpora hlasových asistentů Siri / Google Assistant, vlastní nastavení ekvalizéru v aplikaci Headphone Control.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka budou ve čtyřech barevných variantách, cena pro Evropu má být 159 Euro, do prodeje mají jít v dubnu 2022.

Zdroj: Yamaha, lesnumeriques.com

Témata článku: Bezdrátová sluchátka, Novinky, True Wireless, Yamaha, Bezdrátová sluchátka na Heureka.cz