8
Fotogalerie

Miliardě lidí hrozí ztráta sluchu. Sluchátka Yamaha chtějí chránit před příliš hlasitou hudbou

V roce 2019 zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) zprávu, v níž odhaduje, že více než jedné miliardě mladých lidí hrozí riziko vzniku trvalé ztráty sluchu, v důsledku poslechu příliš hlasité hudby. Tak velký dopad má mít masivní rozšíření sluchátek v posledních letech a každodenní poslech při vysoké úrovní hlasitosti.

A právě zde se hlásí o slovo japonská Yamaha se svojí technologií Listening Care u nové řady sluchátek Yamaha TW-E5B. Novinka doplní loňský model TW-E3B, který tuto technologii nabídl jako první.

Co vlastně Listening Care má dělat? Yamaha vysvětluje, že vzhledem k povaze našeho sluchu máme při poslechu hudby při nízké hlasitosti často pocit, že výšky a basy hrají příliš potichu. Abychom pak tyto části spektra slyšeli (zkrátka slabší zvuky), tak nadměrně zvyšujeme hlasitost, což logicky vede k postupnému, ale trvalému poškození sluchu.

Aby se zabránilo přirozenému útlumu určitých frekvencí, tak funkce Listening Care inteligentně upravuje ekvalizér tak, aby sluchátka poskytovala plný rozsah zvuku i při nižší hlasitosti. To vše při zachování přirozeného tonálního vyvážení hudby. Ve výsledku tedy posluchač nebude mít potřebu hudbu zbytečně zesilovat. 

84d62da8-tw-e5b__w1280.jpg

Kromě toho ale nová bezdrátová sluchátka mají zaručit díky firemní technologii True Sound i velmi reálné, přirozené podání zvuku. Yamaha říká, že 7mm dynamický měnič, zvukový výstup a zvukovod jsou u sluchátek ve stejné ose, čímž se co nejvíce eliminují překážky. Vnitřní konstrukce s malým počtem výstupků pak má zabránit nežádoucímu zkreslení, přičemž malý otvor na zadní straně by měl regulovat protitlak vytvářený měničem a maximalizovat využití vzduchu pro bohaté basy, ale i celkově nabídnout široké podání prostoru.

a4841cd0-yamaha-devoile-les-tw-e5b-des-ecouteurs-true-wireless-qui-pronent-d-excellentes-performances-sonores__w1280.jpg

Ve výsledku tak Yamaha slibuje vynikající zážitek z poslechu hudby a zároveň dlouhodobou ochranu sluchu. Komfort sluchátek má zajistit oválný tvar, o maximální stabilitu se postará výběr ze čtyř velikostí dodávaných nástavců do uší. Sluchátka slibují odolnost proti vodě a potu dle IPX5.

Výborná má být i výdrž. Sluchátka samotná slibují 8,5 hodiny poslechu, pouzdro přidává ze sluchátek a 21,5 hodiny z pouzdra). O bezdrátové připojení se stará Bluetooth 5.2, kodeky jsou AAC, aptX Adaptive a SBC, herní režim pak zajistí minimální zpoždění. Samozřejmostí je podpora hlasových asistentů Siri / Google Assistant, vlastní nastavení ekvalizéru v aplikaci Headphone Control.

1646331910_584_Yamaha-TW-E5B-TWS-headphones-that-want-to-take-care-of.jpg

Sluchátka budou ve čtyřech barevných variantách, cena pro Evropu má být 159 Euro, do prodeje mají jít v dubnu 2022.

Zdroj: Yamaha, lesnumeriques.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud