10 (dalších) nejlepších filmových parodií

10 (dalších) nejlepších filmových parodií


Němý film

r. Mel Brooks, USA 1976

Zkrachovalý režisér kdysi skvělých komedií Mel Funn (Mel Brooks), jehož kariéru zničil alkohol, se rozhodl vrátit do Hollywoodu a dovršit tak svůj triumfální comeback. K tomu mu pomáhají jeho dva společníci a nerozluční přátelé Marty Eggs (Marty Feldman) a Dom Bell (Dom DeLuise).

Šéf studia (Sid Caesar) Big Pictures přistoupí na jeho návrh natočit němou komedii ze čtyřicátých let podle vlastního scénáře. Ale jen pod podmínkou, že se mu podaří dostat do filmu několik superhvězd. Mel proto kontaktuje Burta Reynoldse, Lizu Minelli, James Caana, Annu Bancroft i věčně mladého Paula Newmana, kteří mu slíbí svou účast na projektu. Jediný kdo odmítne, je francouzský mim Marcel Marceau.

Mezitím vychytralí a bezohlední šéfové společnosti Engulf (Harold Gould) & Devour (Ron Carey) chtějí převzít studio, které je na pokraji krachu, do své moci. A nutí jeho šéfa k prodeji. Zároveň se bojí, že Funnův film bude obrovský trhák, který zvedne studio na nohy.

Proto se pokusí natáčení překazit tím, že za Melem vyšlou smyslnou ženu z nočního klubu Vilmu Kaplan (Bernadette Peters), která má za úkol ho svést a předstírat že je do něj zamilovaná. Když Melovi kamarádi odhalí, že jde jen o volavku, vrhne se nešťastný režisér znovu na pití.

Vilma se ale do Mela skutečně zamiluje a on v rekordním časem nakonec film dokončí. V premiérový večer ale nevyzpytatelní šéfové společnosti Engulf & Devour (v češtině Urvall & Schramst) ukradnou při promítání poslední cívku filmu. Proběhne divoká honička, při níž jsou tito šéfové zlikvidováni a premiéra filmu (i budoucnost studia) je zachráněna. Tato honička je převzatá z muzikálové komedie Crazy House (1943).

Režisér Mel Brooks se rozhodl komedii o natáčení němého filmu natočit prostředky pro němý film typickými. Tedy beze slova, jen s mezititulky. Jediné slovo ve filmu pronese mim Marcel Marceau, když po namáhavém zápase s imaginárním větrem konečně doputuje k telefonu. A odmítne svou účast ve filmu jediným slovem, krátkým, ale zdvořilým „Ne“.

Tato roztomilá pantomimická etuda ale není jediným potměšilým parodickým pomrknutím tvůrců k vyjadřovacím prostředkům éry němého filmu. Podobně jako v oscarovém snímku francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse The Artist je znát, že Brooks má éru němého filmu a její hvězdy v úctě.

Zato z těch současných a jejich hvězdných manýrů si nemilosrdně utahuje. Paroduje jejich filmové postavy a rozehrává s nimi groteskní situace. Jako třeba při ztřeštěné honičce, kdy filmaři nahánějí Paula Newmana, jehož chtějí do filmu získat. A on jim se zlomenou nohou ujíždí na kolečkovém křesle.

Zábavné je i obsazení Brooksova skutečného šéfa Sida Caesara do role šéfa krachujícího studia nebo jeho dvou spoluscenáristů Rudyho De Lucy a Barryho Levinsona do rolí patolízalských poskoků šéfů společnosti Engulf & Devour.

Scenárista Barry Levinson spolupracoval s Brooksem o rok později i na parodické variaci na Hitchcockovo Vertigo pod názvem Závrať naruby. Později se stal sám slavným režisérem snímků jako Dobré ráno, Vietname, Rain Man, Skandální odhalení nebo Vrtěti psem. Pro Mela Brookse pak byl Němý film prvním jeho filmem, kde si zahrál i hlavní roli.

 

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, HBO a dalších streamovacích službách

Určitě si přečtěte

Články odjinud