10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

Zoolander

r. Ben Stiller, USA / Austrálie / Německo 2001

Zákulisí módních přehlídek, to je svět sám o sobě. Derek Zoolander (Ben Stiller) se v něm pohybuje jako ryba ve vodě. Třikrát za sebou byl prohlášen Modelem roku a tak přivykl záři reflektorů, bleskům fotoaparátů a myšlence, že je prostě neodolatelný a cool.

I ve svém soukromí se pohybuje stále jako na molu. Někdy takové legrácky zaplatí životem jeho kámoši (to když si právě zapálili u benzinové pumpy, kde po sobě předtím vesele stříkali pohonnými hmotami), ale život jde dál a je tak fantastický a úžasný.

Ovšem až do chvíle, kdy se módní jedničkou stane Hansel (Owen Wilson). Podivný chlap, navlečený do hadích kůží a vyznavač duchovního ethno stylu. Derekův svět je v troskách a i ty dokáže jeho otec, horník a chlap každým coulem, při synově pokusu o návrat domů, rozdupat na padrť. Je třeba začít znovu a lépe. Jenže jak? A právě tehdy se o Dereka začnou znovu ucházet mocní z módních kruhů.

Americký herec (Něco na té Mary je, série Fotr je lotr), komik a režisér (Bolestná realita, Tropická bouře, Walter Mitty a jeho tajný život) postavu světového manekýna Dereka Zoolandera poprvé představil v krátkém filmu z roku 1996. Už tehdy se vyznačoval dokonalým vzhledem, dlouze nacvičovanými pohledy a omezenou mozkovou kapacitou, tedy vlastnostmi, jež mu dovolují uspět právě jen v módní branži.

Ta však vůbec není tak nevinná, jak se zdá. Ve skutečnosti stojí za všemi politickými vraždami minulosti, včetně atentátů na americké prezidenty Lincolna a Kennedyho. Když nový premiér Malajsie hodlá zarazit zneužívání dětské práce v továrnách, rozhodnou se ho vládci módního průmyslu zlikvidovat během velké módní přehlídky v New Yorku. Potřebují levné dodávky a toto nařízení by je mohlo ohrozit.

Jako nástroj si vyberou Dereka, z nějž pomocí hypnózy a vymývání mozku udělají dokonalý a poslušný zabijácký stroj. Navzdory značně omezenému myšlení se Derek přesto svému údělu rozhodne vzepřít. Spojí se přitom s novinářkou Matildou (Christine Taylor) a dokonce i se svým nenáviděným konkurentem Hanselem, za pomocí nichž zachrání svět (nikoliv ten módní) před zkázou.

Ben Stiller jako spoluscenárista, spoluproducent a režisér vytvořil satiru na svět nejen módního showbyznysu. Oslovil přímo lidi z branže (Claudia Schiffer, Heidi Klum), ale i hudebníky (David Bowie, Lenny Kravitz, Gwen Stefani), herce (Natalie Portman, David Duchovny) a další tváře společenských rubrik (Donald Trump, Paris Hilton), které zde představují samy sebe.

Vedle toho film obsahuje množství parodických filmových narážek a citací (Vesmírná odyssea, Kmotr II, JFK, Matrix, Star Trek, bondovky), které se vztahují z velké části k osobě Jacobiho Mugata (Will Ferrell), což je padouch blofeldovského střihu. Jen místo bílé kočky má malého bílého pudlíka.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech