10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

Johnny English

r. Peter Howitt, Velká Británie / Francie / USA 2003

Impulsem ke vzniku parodické špionážní komedie Petera Howitta (Srdcová sedma, Zákon přitažlivosti) byla série reklamních spotů na kreditní karty Barclaycards z 90. let, v nichž populární komik Rowan Atkinson s vynalézavostí sobě vlastní vytvořil postavu více než svérázného agenta.

Film rozvíjí situaci, co se stane, když všichni vynikající agenti britské výzvědné služby umřou. Včetně Jamese Bonda. Na jejich místo nastoupí Johnny English, který se slavnému kolegovi 007 (zde 001) chce podobat, ale svým potrhlým jednáním mnohem víc připomíná inspektora Clouseaua ze série o Růžovém panterovi.

A tento agent dostane od oddělení MI 7 za úkol ochránit výstavu britských korunovačních klenotů. Zapovídá se ale s jejich restaurátorkou, čehož někdo využije k jejich odcizení. Johnny se spolu se svým asistentem Boughem (Ben Miller), který je mu až synovsky oddán, ihned ujímá vyšetřování případu.

Podezřelým číslo jedna se stává francouzský obchodní magnát Pascal Sauvage (John Malkovich). Nejcennější symbol moci ostrovního království nemá obohatit jeho sbírku, ale přímo jeho, dosud nekorunovanou hlavu. Budoucí král má ovšem ještě děsivější plán. Chce tu nádhernou zemi změnit v největší vězení na světě.

Jaké štěstí, že Johnnymu ve chvíli, kdy už je téměř vše ztraceno, přispěchá na pomoc krásná agentka Interpolu Lorna Campbell (Natalie Imbruglia). Tedy ona restaurátorka, jež ho tak okouzlila. Monarchie je zachráněna a královna Alžběta se může klidně vrátit na trůn.

Scénář napsali Neal Purvis a Robert Wade, tedy scenáristé posledních pěti bondovek Jeden svět nestačí, Dnes neumírej, Casino Royale, Quantum of Solace a Skyfall. Spolu s nimi se na něm podílel i William Davies, který má na svém kontě komedie jako Stůj, nebo maminka vystřelí! nebo animák Spláchnutej.

Tvůrci zručně těží ze situační komiky, sází na typický anglický humor a zároveň přinášejí ironický pohled na instituci britského království. V postavě agenta a hlavního padoucha pak vytěžují humor z odvěké francouzské-rivality. V den, kdy má Francouz usednout na britský trůn, rádio posluchače vyzývá, aby zmínili deset věcí, které mají na Francouzích nejradši. Neozve se nikdo…

Atkinsonovi zdařile sekunduje John Malkovich v roli šarmantního hypermaniakálního schizofrenika a kandidáta na anglický trůn, který mluví legrační angličtinu s drnčivým ráčkováním a v paruce má stříbrnou vlnu. Australská zpěvačka Natalie Imbruglia pak dokazuje, že jí jde i herectví.

Mr. Bean jako špión a výrobce katastrof a bezděčných trapasů v jednom zabírá. Tento něžný zmatkař a smolař nejzábavněji působí, když se snaží předstírat vlastnosti, typické pro Jamese Bonda. Tedy světáckou eleganci, blahosklonnou noblesu, sex-appeal a vtip. Právě tehdy je nejbeanovitější, tedy takový, jak ho máme rádi.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

Výrobce televizorů TCL dlouhodobě patří mezi značky, které nabízí především cenově dostupné modely s výborným poměrem cena/výkon. To ale neznamená že v jejich nabídce chybí i luxusnější řady. Právě takovou má být EC78.

17 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík