10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

Johnny English

r. Peter Howitt, Velká Británie / Francie / USA 2003

Impulsem ke vzniku parodické špionážní komedie Petera Howitta (Srdcová sedma, Zákon přitažlivosti) byla série reklamních spotů na kreditní karty Barclaycards z 90. let, v nichž populární komik Rowan Atkinson s vynalézavostí sobě vlastní vytvořil postavu více než svérázného agenta.

Film rozvíjí situaci, co se stane, když všichni vynikající agenti britské výzvědné služby umřou. Včetně Jamese Bonda. Na jejich místo nastoupí Johnny English, který se slavnému kolegovi 007 (zde 001) chce podobat, ale svým potrhlým jednáním mnohem víc připomíná inspektora Clouseaua ze série o Růžovém panterovi.

A tento agent dostane od oddělení MI 7 za úkol ochránit výstavu britských korunovačních klenotů. Zapovídá se ale s jejich restaurátorkou, čehož někdo využije k jejich odcizení. Johnny se spolu se svým asistentem Boughem (Ben Miller), který je mu až synovsky oddán, ihned ujímá vyšetřování případu.

Podezřelým číslo jedna se stává francouzský obchodní magnát Pascal Sauvage (John Malkovich). Nejcennější symbol moci ostrovního království nemá obohatit jeho sbírku, ale přímo jeho, dosud nekorunovanou hlavu. Budoucí král má ovšem ještě děsivější plán. Chce tu nádhernou zemi změnit v největší vězení na světě.

Jaké štěstí, že Johnnymu ve chvíli, kdy už je téměř vše ztraceno, přispěchá na pomoc krásná agentka Interpolu Lorna Campbell (Natalie Imbruglia). Tedy ona restaurátorka, jež ho tak okouzlila. Monarchie je zachráněna a královna Alžběta se může klidně vrátit na trůn.

Scénář napsali Neal Purvis a Robert Wade, tedy scenáristé posledních pěti bondovek Jeden svět nestačí, Dnes neumírej, Casino Royale, Quantum of Solace a Skyfall. Spolu s nimi se na něm podílel i William Davies, který má na svém kontě komedie jako Stůj, nebo maminka vystřelí! nebo animák Spláchnutej.

Tvůrci zručně těží ze situační komiky, sází na typický anglický humor a zároveň přinášejí ironický pohled na instituci britského království. V postavě agenta a hlavního padoucha pak vytěžují humor z odvěké francouzské-rivality. V den, kdy má Francouz usednout na britský trůn, rádio posluchače vyzývá, aby zmínili deset věcí, které mají na Francouzích nejradši. Neozve se nikdo…

Atkinsonovi zdařile sekunduje John Malkovich v roli šarmantního hypermaniakálního schizofrenika a kandidáta na anglický trůn, který mluví legrační angličtinu s drnčivým ráčkováním a v paruce má stříbrnou vlnu. Australská zpěvačka Natalie Imbruglia pak dokazuje, že jí jde i herectví.

Mr. Bean jako špión a výrobce katastrof a bezděčných trapasů v jednom zabírá. Tento něžný zmatkař a smolař nejzábavněji působí, když se snaží předstírat vlastnosti, typické pro Jamese Bonda. Tedy světáckou eleganci, blahosklonnou noblesu, sex-appeal a vtip. Právě tehdy je nejbeanovitější, tedy takový, jak ho máme rádi.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

72 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý