10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

V tom domě straší!

r. Gil Kenan, USA 2006

Strašidelné domy, byty a budovy, skrývající podivná tajemství minulosti, jsou nejčastějším místem děje duchařských hororů. Vlně zájmu o tyto filmy vyšli před devíti lety vstříc i oscaroví režiséři Steven Spielberg a Robert Zemeckis. Ti se produkčně postarali o celovečerní debut režiséra Gila Kenana, který se v rámci animovaného filmu pokusil inovativně propojit hororové prvky s komediální rodinnou podívanou.

Děj se odehrává o Halloweenu, v předvečer svátku všech mrtvých. Ústřední trojici dospívajících na hranici mezi dětstvím a pubertou tvoří zvídavý dvanáctiletý kluk DJ, jeho nemotorný kamarád Buřt a přemoudřelá studentka Jenny. Dětské osazenstvo trochu připomíná slavnější trojici z Harryho Pottera, včetně probouzející se vzájemné náklonnosti mezi nimi.

Vnímavé děti se přes nedůvěru rodičů snaží přijít na záhadu starého domu na předměstí, který z jejich pohledu požírá nejen předměty, ale i lidi. Dům se stává protivníkem dětí, oživlým monstrem, které má své tajemství i vnitřní život. I vnějšková stylizace domu budí zdání živoucí bytosti. Okna připomínají oči, dveře ústa, koberec nenasytný jazyk. Ve dne nenápadný dům, se po setmění stává dětskou noční můru, kterou je třeba vytěsnit.

Konfrontace dětí s tajemstvím domu se odehrává pozvolna. Pomalejší rozjezd filmu vyvažuje pečlivě budovaná atmosféra stupňovaného napětí, které spěje k velkolepému akčnímu finále. Závěrečný souboj rypadla s domem za zvuků heroické hudby pomrkává na vrcholné scény z Godzilly či King Konga. S tím má společné to, že i zde je ústřední dům vlastně nešťastná bytost, mstící se za lidskou netoleranci.  Hororové vyznění je v rámci dětské podívané umenšeno tím, že pohlcení oživlým domem není konečné.

Humornou notu, která vyvažuje napětí, ocení nejen starší děti a teenageři, ale i ti dospělejší. Ti se budou bavit užitím hororových filmových klišé (scény dětského vnímání nebezpečí v domě jsou snímány ve výši jejich očí) i množstvím popkulturních odkazů.

Hned úvod filmu se záběry na padající listí dává vzpomenout na pírko se Zemeckisova Forresta Gumpa. Prostředí tajemného maloměstského předměstí pak na dobrodružné podívané pro mladší diváky, jaké se točily v 80. letech (hororová série Neuvěřitelné příběhy, Lidé z předměstí, Poltergeist, Krotitelé duchů).

Rovněž obsazení hvězd, jež se staly výtvarníkům předlohou pro animované figury, ocení hlavně dospělí diváci. Maggie Gyllenhaal (animace je u ní nejvěrnější) namluvila odvázanou chůvu Zee, miláček nezávislých Steve Buscemi propůjčil hlas vzteklému majiteli domu panu Nebbercrackerovi, který na děti pouští hrůzu, jen co se přiblíží k jeho stavení. Kathleen Turner, kdysi pro Zemeckise předobraz pro postavu femme-fatale v jeho Falešné hře s králíkem Rogerem, se nyní stala odpudivým klíčem k tajemství domu.

Metoda motion capture využívá výrazových projevů skutečných herců, ale nekopíruje ji. Postavy z dílny výtvarníka Eda Verreauxe záměrně působí jako hračky z umělé hmoty. Výborná a žánru přesně sloužící je i strašidelná hudba Douglase Pipese, která graduje ve strhujícím finále, ke kterému náleží i nezbytný americký sentimentální dovětek.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

24 Jaromír Puk

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech