10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

Hairspray

r. Adam Shankman, USA 2007

Po stejnojmenném filmu z roku 1988 nonkonformního tvůrce Johna Waterse, který původní námět Hairspray přivedl na svět, a broadwayském muzikálu z roku 2002, vstupuje potřetí do stejné řeky retro muzikálu z počátku šedesátých let režisér Adam Shankman (Svatby podle Mary, Rock of Ages).

Hned úvod filmu nám v nostalgickém oparu a s písní Dobré ráno, Baltimore přiblíží ladění snímku i jeho hlavní protagonistku. Píše se rok 1962 a jsme teprve na počátku liberalizujících se poměrů v americké společnosti. Kolem stále přetrvávají předsudky vůči černochům a vysněným mužským ideálem je útlá blondýnka z dobré středostavovské rodiny.

V této atmosféře, svázané nechutí k jakékoliv odlišnosti, chce obtloustlá teenagerka Tracy (Nicole Blonsky) realizovat svůj sen účinkovat v televizní Cornyho taneční show, sponzorovaném lakem na vlasy. V tom se jí snaží zabránit bývalá královna krásy a producentka pořadu Velma (Michelle Pfeiffer).

Ta se ne právě čestnými prostředky snaží pomoci své dceři Amber (Brittany Snow), konkurentce Tracy na poli televizní slávy a postupně i tom milostném. A zbytek už je jen variace na klasický pohádkový příběh o hodné Popelce, která navzdory četným ústrkům a útrapám prokáže odhodlanost i dobré srdce a po zásluze bude odměněna.

O děj zde ale až tolik nejde, tvůrci se na pozadí nekomplikovaného vyprávění snaží za pomoci kostýmů, dekorací a zářících pastelových barev dokonale evokovat dobovou retro atmosféru, plnou napjatých očekávání. Vážnější témata, jako je manipulativnost médií a diskriminace rasová, sociální nebo z důvodu vzhledu, který neodpovídá prvním stránkám módních žurnálů, nikdy nesklouznou do pozice prázdné agitky a nepřebíjí čirou radost ze zábavného vyprávění. 

Při zachycení rytmických a divoce roztančených hudebních čísel Shankman jako bývalý tanečník a divadelní choreograf plně využívá znalost svého původního povolání a muzikálové výstupy okouzlují svou svižností a skvělým provedením, jak po stránce hudební, tak herecké a pěvecké.

Herci si své role zjevně užívají, ať už jde o naivně upřímnou a veselou Nikky Blonsky, která je s natupírovaným účesem opravdu dojemně odzbrojující nebo těžkotonážního Johna Travoltu v ženské masce chápající Tracyiny mámy Edny.

Christopher Walken jako něžně nesmělý milující choť Edny nám předvede taneční kreace, jež nám připomenou jeho účinkování v klipu Fatboye Slima a nezklame ani Michelle Pfeiffer, která si s chutí vystřihla postavu bezskrupulózní manipulátory a rasistky Velmy.

Shankman natočil cukrkandlový muzikál v tom nejlepším hollywoodském stylu, plný humoru, citací, v nadsázce užívaných klišé a odkazů na slavné žánrové předchůdce. Během dvou hodin film neztrácí na dynamičnosti a při tom se ještě nenásilně a výchovně stačí zastat všech zdánlivých outsiderů.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

18 Alexandr Bray

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk