10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

Princ a pruďas

r. David Gordon Green, USA 2011

Bylo nebylo jedno království. A v něm dva bratři. Princ Slavomír (James Franco) a Honimír (Danny R. McBride). Zatímco Slavomír je chrabrým hrdinou, zoceleným množstvím bitev, který po svém otci jednou převezme vladařské žezlo, jeho zbabělý bratr Honimír se nejradši ve svém pokoji věnuje zahálce, konzumaci marihuany a masturbaci.

Dva rozdílní bratři, z nichž jeden je udatný a pohledný válečník a druhý zakomplexovaný budižkničemu. Zlý únosce a kráska v nesnázích. Návštěva věštce, zrada družiny a pátrání po magickém meči. Akční finále v černokněžníkově sídle. Snůška všech možných i nemožných klišé pohádkového a hrdinského fantasy žánru, z níž ale přesto nemáme dojem, že bychom sledovali jen sled uměle poslepovaných skečů bez jednotné vyprávěcí linky.

Děj má svou vnitřní logiku a funguje i ve vypjatých momentech, nejen těch komických. Princ a pruďas totiž není proti všem očekáváním jen další prvoplánovou fekálně - genitální řachandou z rodu šílenejch bijáků. Nejde ale ani o čistou crazy komedii typu Bláznivá střela nebo Žhavé výstřely.

Mnohem blíž má k takovým počinům jako jsou Galaxy Quest, Tropická bouře nebo Soumrak mrtvých. Tedy snímkům, které nestojí na doslovných citacích konkrétních scén, přetransformovaných do co nejabsurdnější roviny, ale na komplexní hře s žánrovými pravidly, které jsou převraceny a parafrázovány tak zručně, až se dostavuje u výsledného díla pocit nové kvality a svěžesti.

Podobně jako zmíněné filmy, které díky svému vizuálnímu looku působí jako rovnocenní stoupenci sci-fi, válečného nebo zombie žánru a ne jako jejich lacině vyhlížející parodie, i Princ a pruďas vypadá jako neošizená heroická fantasy z půli osmdesátých let. Tedy zlatého věku žánru, kdy se po plátnech kin proháněl Barbar Conan, Pán šelem, Highlander nebo Perseus v Souboji titánů.

Přes velmi slušnou výpravu, velkorysé dekorace, kvalitní triky, kostýmy a dějové motivy, z nichž vám stydne krev v žilách (arénový souboj s vícehlavou saní), ale tvůrci nezapomínají, že jejich prvotním záměrem je diváka bavit.

A servírují humor nekorektní, pubertální, obhroublý. Většina slovních i situačních narážek se dotýká tématu pohlavních orgánů nebo sexu obecně, menší část záliby v požívání omamných látek, čímž režisér David Gordon Green odkazuje ke své předchozí komedii Travička zelená.

Některé gagy sexistického ražení jsou opravdu zdařilé, jako ten s moudrým věštcem, který mluví a vypadá jak Yoda z Hvězdných válek. Z vizionářského čaroděje se vyklube pedofilní stařík, který v mládí zneužíval Slavomíra a i nyní se dožaduje za poskytnuté rady všímavé pozornosti vůči jeho přirození.

Jinde se na pilu tlačí trochu víc. Příkladem budiž nedobrovolné zasvěcení jednoho z dobrodruhů, kterému je podroben ze strany nadrženého Minotaura. A tím homosexuální vtípky zdaleka nekončí. Z udatného reka z princovy družiny se vyklube gay, jehož náklonnost k pánovi je motivována určitě jinými pohnutkami než bezmeznou rytířskou oddaností.

Princ a pruďas funguje v obou rovinách. Jak v té žánrové, plné krvavých šermířských soubojů, magie a mytických bytostí, tak v té žánr podkopávající nebo odlehčující jeho patos, plné fuck(ování) a infantilních sexuálních dvojsmyslů.

 

 

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

65 Jaromír Puk

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

104 Jaromír Puk

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík