10 (dalších) nejlepších filmových parodií

29. března 2015
TWEET SDÍLET
10 (dalších) nejlepších filmových parodií
Mladý Frankenstein, Zoolander, Johnny English, Princ a pruďas nebo Apokalypsa v Hollywoodu. Druhá várka filmových parodií a žánrových variací je zde.

U Konce světa

r. Edgar Wright, Velká Británie 2013

Jak již katastrofický název filmu napovídá, pocty/parodie se ve vyvrcholení volné „cornetto“ trilogie (Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení) britského scenáristy a režiséra Edgara Wrighta dočkal žánr sci-fi.

Wright si s láskou pohrává s odkazy na filmy o mimozemských lupičích těl i jinými (Matrix) a nezapomíná ani na předchozí dva snímky z cornetto série. Hrdinové sice vnějškově čelí robotickým mimozemským protivníkům, což vede ke spoustě skvěle rozehraných akčních scén, ale mnohem důležitější je jejich vnitřní zápas s krizí středního věku. Skrze něj získává vyprávění druhou a velice funkční moralistní nadstavbu, vypovídající o síle přátelství.

Ve filmu tak nejde jen o rozpoznání, k jaké sci-fi klasice se odkazuje, ale o mnohem víc. Podtón třetí části se spolu s hlavními hrdiny proměnil směrem k větší vyzrálosti. Není to proto možná už taková rozjívená, podvratná, lehkomyslná a nenucená divočina jako dřív. Třetí celovečerní spolupráce tria Wright-Pegg-Frost má mnohem nostalgičtější nádech než ty předchozí a připomíná bilanční účtování s pubertou, mládím, zráním i středním věkem, v němž se hrdinové právě nacházejí.

Pětice přátel, Gary King (Simon Pegg), Andy Knightley (Nick Frost), Oliver Chamberlain (Martin Freeman), Steven Prince (Paddy Considine) a Peter Page (Eddie Marsan) se vrací do rodného zapadákova Newton Haven. Jejich cíl je jediný. Obejít za jednu noc dvanáct hospod a nalámat v nich do sebe každý tucet piv.

Po rozjezdové úvodní půlhodince, která nám evokuje, že bychom mohli sledovat něco na způsob Pařby ve Vegas nebo prcičkového setkání po letech na školním srazu přehodí ale scenáristé výhybku a rozjede se v něčem blízká, ale přesto nezaměnitelná sci-fi obdoba příběhu Stepfordských paniček.

Newton Haven totiž nevítá rodáky zrovna s otevřenou náručí a místní obyvatelé se chovají dost podivně. Stačí prvních pár piv a několik velmi bizarních příhod, aby si přátelé uvědomili, že v tomhle městě se něco hodně změnilo a jeho obyvatelé mají až podezřele strojený projev.

Obligátní mix popkulturních a geekovských referencí, bizarních gagů, nekorektních hlášek a cameo výstupů známých herců (Pierce Brosnan, Bill Nighy) ale už ve vizuální složce nepůsobí tak freneticky jako dřív. Režisér se zklidnil a nesnaží se za každou cenu ohromovat divokými kamerovými přejezdy ani kulometným střihem. Zato přesně ví, jak pracovat s tempem vyprávění.

Scenáristé nám mezi jednotlivými bitkami v barech se symbolickými názvy i v ulicích, které k nim vedou, odhalují zákonitosti světa, v němž se pětice ocitla. Choreografie akčních scén, při nichž kolem létají utrhané končetiny a z obyvatel městečka teče modrý inkoust, je velice nápaditá. Vše se odehrává v rychlém tempu, ne ale za cenu ztráty přehlednosti. Celé vyprávění je pak zakončeno velice vtipným postapokalyptickým epilogem, který úzce souvisí se snahou jedné z postav vyrovnat se se svou závislostí.

Tvůrčí trio Edgar Wright - Simon Pegg - Nick Frost nám v tomto filmu dokázalo, že ani s postupujícími léty netrpí krizí nápadů a že si umí skvěle utahovat z největších klišé sci-fi žánru, který stejně jako jejich fanoušci ctí.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

Výrobce televizorů TCL dlouhodobě patří mezi značky, které nabízí především cenově dostupné modely s výborným poměrem cena/výkon. To ale neznamená že v jejich nabídce chybí i luxusnější řady. Právě takovou má být EC78.

17 Jaromír Puk