11
Fotogalerie

10× domácí kino a mikrosystém pod stromeček [Vánoce 2012]

Dobrý zvuk je nedílnou součástí filmu, razantně vylepší zážitek. Ale i pouhá hudba stačí, abychom večer spočinuli v křesle a při jejím poslechu zapomněli na svět.

Kapitoly článku:


Doba, kdy jediným zdrojem zvuku v domácnostech bylo tranzistorové rádio, případně přenosný CD přehrávač s rádiem je pomalu (ale jistě) pryč. Podíl na tom mají dva fakty. První je ten, že s masovým boomem hudby v MP3 formátu má většina z nás doma více hudby, než těch několik CDček (či gramodesek), druhým faktorem je rozmach mobilů s integrovaným MP3 přehrávačem. Doma si pak chceme MP3 hudbu pustit také, a pokud se pro tento účel nerozhodneme využívat pouze PC nebo notebook (doufám, že alespoň se slušnými aktivními bedýnkami), tak mikrosystém či rovnou domácí kino nám nabízí slušné, a hlavně cenově dostupné, ozvučení obývacího pokoje.

Tentokrát chci ponechat stranou velké systémy, nebo rovnou sestavy Hi-FI komponentů, poněvadž zde jde o individuální volbu, kdy se volí dle velikosti poslechového prostoru, dle prostoru pro reprobedny, dle hloubky kapsy, zkrátka zde dávat univerzální radu na dobrý dárek prakticky nejde. Od toho zde máme naše AVfórum, kde vám naši ostatní audio nadšenci dokážou většinou poradit individuálně, případně není problém navštívit nejbližší Hi-Fi studio, kde vám odborníci poradí individuálně také.

My se dnes zaměříme na obvyklé kategorie, do kterých se ozvučení dá rozdělit. Opět výběr probíhá zcela podle názoru redakce, možná existuje kvalitnější, dražší či vybavenější systém, našim cílem ale bylo nabídnout tip na přístroj, který je vhodným a osvědčeným zástupcem dané kategorie, zkrátka takový zdroj zvuku, se kterým byste měli být spokojeni. Pokud vám náš tip nevyhovuje, vězte, že prakticky v každé kategorii výrobci nabízí podobné produkty s podobnými funkcemi, které se často liší jen jinou velikostí reprobeden. Takže možná vám náš článek alespoň pomůže k rozhodnutí, ve které kategorii produktů budete pátrat po tom vašem vánočním favoritovi.

Mikrověže a mikrosystémy

Mikrověž je základním přístrojem vhodným do kuchyně, obýváku, dětského pokoje. Můžete mít pouze s CD mechanikou, pokud jej budete používat primárně pro hudbu, ale jsou i verze s DVD, které lze využít jako zdroj filmů pro televizor. Zde je třeba říci, že DVD části mívají jen základní výbavu, takže bude stačit nenáročným, důležité je také, že mikrosystémy mají obvykle zejména v basech menší výkon než komplety domácích kin, která jsou vybaveny subwooferem (tj. samostatnou basovou jednotkou). Základní pravidlo tedy je, že pokud budete koukat více na filmy, raději hledejte mezi domácími kiny.


Levná mikrověž: Samsung MM-E330D

Nízká cena, slušný zvuk a především dobrá výbava. Po systému Samsung MM-E330D asi nesáhne pravověrný hifista, ale ten kde chce něco levného, hezkého a vybaveného. 

Samsung MM-E330D.jpg 

Ten kdo chce už rovnou DVD mechaniku, aby si mohl přehrávat i filmy. Kromě DVD filmů díky USB vstupu zvládne i DivX filmy či MP3 hudbu, pro vylepšení zvuku můžete využít některý z mnoha přednastavených EQ režimů. Nechybí samozřejmě FM rádio s RDS, módní černý lesklý minimalistický vzhled neurazí určitě nikoho. Cena: 2 990 Kč.

Dobrá Hi-Fi mikrověž: Panasonic SC-PMX5EG

Mikrověže Panasonic zkrátka umí, a dokázal to i s letošním novým modelem Panasonic SC-PMX5EG. Nabízí výborný zvuk, vynikajíc poměr cena/výkon, který ocení jak náročnější posluchači preferující klasiku či jazz, ale i ti kteří mají rádi hlasitou hudbu s bohatými basy.

Panasonic SC-PMX5EG.jpg

Mikrosystém je výkonný, třípásmové bedýnky malé, ale šikovné, CD mechanika zvládá i MP3 soubory, nechybí USB vstup, náročnější jen bohužel musí oželit FLAC formát. Mikrověž slouží i jako dokovací stanice pro iPod/iPhone. Ovládání je přehledné, nezatěžuje zbytečnými funkcemi. Cena se pohybuje kolem 5 500 Kč.

Mikrosystém se síťovou podporou: Pioneer X-HM71

I když najdete o něco levnější mikrosystémy než je Pioneer X-HM71, tak tento systém nabídne nejen internetové rádio, ale i AirPlay, síť můžete připojit přes Wi-Fi i kabelem, v podporovaných formátech nechybí ani FLAC, mezi klady patří také dobrý displej.

Pioneer X-HM71.jpg

Výkon zesilovače třídy D jen 2x 50 W, provedení lze mít nejen černé, ale i stříbrné. Cena včetně regálových reproduktorů je 11 990 Kč.

Článek pokračuje v další kapitole

Určitě si přečtěte

Články odjinud