10× Druhá světová válka ve filmu

8. května 2019
TWEET SDÍLET
Stará puška, Vzestup, Okupace ve 26. obrazech, Štvanci, Ponorka, Stalingrad. Pohled na brutalitu války z ruské, německé, francouzské i maďarské strany.

Blíží se oslavy konce 2. světové války a tak jsme rozhodli opět připomenout snímky, které tuto největší noční můru novodobé historie reflektují. Loni jsme vás seznámili se čtrnácti slavnými tituly, letos budeme v tomto mapování pokračovat filmy, které ukazují válku ve své skutečné podobně, nikoliv jako hrdinský epos.


Stará puška

r. Robert Enrico, Francie / Západní Německo, 1975

Rok 1944. Blíží se konec války a Němci chvatně opouštějí okupovaná území jižní Francie. Městečko Montauban brzy volně vydechne, ale zatím se po ulicích ještě ozývá střelba a z poražených je cítit vztek a strach. Doktor Julien Dandieu (Philippe Noiret) pracuje jako chirurg v místní nemocnici a vypomáhá francouzskému odbojovému hnutí.

V obavách o bezpečí své rodiny požádá přítele, aby jeho ženu Claru (Romy Schneider) a třináctiletou dceru Florence (Catherine Delaporte) odvezl do vsi Barberie, kde mají malý rodinný zámeček. Domnívá se, že tam budou v bezpečí a stranou od všeho dění a tahu německých vojsk.

Když se za nimi o několik dní později vydá, čeká ho nepředstavitelná hrůza. Nachází již jen vyvražděnou vesnici a v ní německou posádku. Když dorazí ke svému rodinnému sídlu, nalézá mrtvé tělo svého dítěte a představuje si, co krutého pravděpodobně musela vytrpět jeho mrtvá a znásilněná žena.

Jeho šok a bolest jsou nezměrné, navzdory tomu však zachová jistou rozvahu. Nalézá svou dávno schovanou starou pušku a začíná krutou mstu. Protože doktor Dandieu dokonale zná složitý systém podlaží, chodeb a schodišť na starém hradě, získává před těžce ozbrojenými německými vojáky velkou výhodu.

Několikrát se ocitne v nebezpečí, přesto však postupně a trpělivě zvládne zabít všechny nacistické katy, kteří jsou zodpovědní za smrt jeho rodiny. Doktor nakonec přežívá, když je však nadlidský úkol konečně za ním, opět propadá obrovské bolesti nad ztrátou nejbližších.

Francouzský film režiséra Roberta Enrica Stará puška se ve své době setkal s mimořádným úspěchem. V roce 1976 proměnil z devíti nominací na prestižní francouzské ocenění César tři. Za nejlepší film roku, Phillippe Noiret byl vyhlášen nejlepším hercem roku a Césara získal i François de Roubaix za dramatickou hudbu. Skladatel tři měsíce po uvedení filmu zemřel a Césara získal posmrtně.

Sám tvůrce přiznal, že jeho záměrem bylo ukázat zrůdnost fašismu a války. Masakr skupiny Waffen SS, kvapně ustupující před spojeneckými vojsky, je brutální a nelidský. Mnohem víc ale mrazí z aktu pomsty člověka, který předtím zachraňoval lidské životy a svým vychováním a povahou mu bylo násilí na míle vzdálené.

Phillippe Noiret dal svému doktorovi vzhled bázlivého intelektuála, jehož bolest a krutá rodinná tragédie, jíž se stal svědkem, posunula do role vykonavatele aktu pomsty a odplaty. Jeho čin v očích diváků pak přerůstá z aktu jednotlivce do symbolického odporu proti válce a jejímu běsnění jako takovému.

Film není pro citlivé povahy. Kvůli násilným scénám odmítl hlavní roli Lino Ventura. Provedení pomsty i řádění nacistů je zobrazeno se silnou dávkou naturalismu (plamenomet) a v závěru přerůstá až do stylu akčního filmu. Na konci pak film klade otázku, co se stane s psychikou člověka, který byl vystavěn hned dvojím násilí. Viděnému a realizovanému.

Témata článku: Filmy a seriály, Dali