10× filmové hity roku 2016: komedie a dramata

29. ledna 2016
TWEET SDÍLET
10× filmové hity roku 2016: komedie a dramata
Zoolander 2, Hitler v současném Berlíně, George Clooney v Coenovic Ave, Caesar!, Smrt panen na turecký způsob i Penélope Cruz v Ma Ma. Druhá ochutnávka toho nejlepšího z letošní filmové nabídky.

Humr

r. Yorgos Lanthimos, Irsko / Velká Británie / Řecko, 2015

Cenu poroty si z loňského festivalu v Cannes odvezl řecký režisér Giorgos Lanthimos (Špičák, Alpy) za snímek Humr. Jde o jeho první anglicky mluvený film, natočeným v evropské koprodukci. Přenáší nás v něm do surreálního alegorického světa blízké budoucnosti, kde nesmí existovat nezadaní nebo svobodní jedinci.

Budoucnost totiž singlům nepřeje. Všichni muži a ženy bez partnera jsou zatýkáni a odváženi do zařízení zvaného Hotel, v jehož prostředí si mají během 45 dnů najít spřízněnou duši. Komu se to nepovede, ten bude proměněn ve zvíře podle vlastního výběru a vyhnán do lesů.

Introvertního architekta Davida (Colin Farrell) opustila žena a on přijíždí do tohoto luxusního hotelu uprostřed lesů. Zapojí se do párovacích rituálů, které se odehrávají na základě společných znaků, jako jsou osobnostní zlozvyky, postižení nebo naopak výjimečné schopnosti.

V případě, že se mu nepodaří dostát seznamovacím pravidlům, chce být proměněn v humra. Dlouhověkého tvora, který žije sto let, má modrou krev a nekonečnou plodnost. Manažer hotelu jeho rozhodnutí vítá a dodává, že většina lidí se raději nechá proměnit v psy.

Davidovi je spolu s ostatními hotelovými hosty, s nimiž se spřátelí (Ben Whishaw, John C. Reilly) vtloukáno do hlavy, jaké výhody má partnerský život. Ve volných chvílích pak vyráží do okolních losů lovit ty, kteří se tomuto civilizačnímu zřízení postavili a rozhodli se žít samotářsky.

Po zklamání, jež v hotelu David zažije, mezi ně David prchá, ale zjišťuje, že mají podobně nekompromisní pravidla jako hotelová společnost. V partě Samotářů, již vede postava s tváří francouzské herečky Léy Seydoux (Život Adèle) jej ale zaujme jedna mladá žena, již hraje Rachel Weisz. Možná proto, že stejně jako on trpí krátkozrakostí. Dvojice se do sebe zakouká, což ale musí před ostatními tajit.

Vztahová satira jde ruku v ruce s tou společenskou či politickou. Tragikomická romance o hledání opravdové lásky se střetává s černohumornou a ironickou etudou o mechanismech, které tuto lásku zbavují všeho romantického a lidského. Od mezilidských a sociálních vazeb se tak dostáváme k vizi orwellovského Velkého bratra, který chce kontrolovat a regulovat vše, včetně naší intimity.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk