10 filmových hitů z festivalu v Karlových Varech

27. července 2013
TWEET SDÍLET
10 filmových hitů z festivalu v Karlových Varech
Oslnivá pocta Velmistrovi bojových umění Yip Manovi, originální parťácká komedie Princ Avalanche nebo desperátská lovestory Ain't Them Bodies Saints. Rekapitulace toho nejlepšího začíná.

Frances Ha

r. Noah Baumbach, USA 2013

Scenárista a režisér Noah Baumbach (1969) se vyprofiloval jako nezávislý tvůrce, zabývající se vztahovými problémy své generace. Tedy především středostavovských intelektuálů.

Mezinárodní úspěch zaznamenal s autobiograficky laděným filmem Oliheň a velryba, za nějž získal v roce 2005 na festivalu Sundance cenu za scénář a režii. Za scénář za tento film byl nominován i na Oscara. Do dalšího svého filmu Svatba podle Margot (2007) obsadil Nicole Kidman a Jennifer Jason Leigh, která tvořila s Benem Stillerem i ústřední pár jeho další vztahové tragikomedie Greenberg (2010). Jennifer byla Baumbachovou manželkou, s níž má syna.

Děj svého posledního filmu, který byl s nadšením přijat v sekci Panorama na Berlinale, umisťuje do New Yorku. Zde také žije sedmadvacetiletá Frances (Greta Gerwig). Mladá žena, která se po vysoké škole snaží nepříliš úspěšně prorazit jako tanečnice.

Frances se pro režiséra stává jistým prototypem dnešních dospělých, ale přesto nedospělých třicátníků bez závazků, kteří odmítají převzít odpovědnost za svůj život. Náladová, nestálá a svobodomyslná Frances tápe a neumí si udržet žádný stálý partnerský vztah. Dojde i k roztržce s její nejlepší kamarádkou Sophií, na což se snaží reagovat tak, že jí to příliš nezasáhlo. Ale pouze předstíraně.

Frances střídá byty, způsoby obživy a snaží se být ekonomicky soběstačná. Když hrozí, že by tomu tak být nemělo a že jí její život podle vlastních představ ukáže mantinely takového přístupu, ví, že má zázemí ve svých rodičích. To díky nim si může hrát na nezávislou, jak ji na to upozorní jeden z jejích přátel.

Frances si na problémy zadělává sama tím, jak se snaží sebe samou i své okolí přesvědčit, že už je dospělá. Intelektuálně ano, ale sociálně dosud ne. Ale dospělou zas ne natolik, aby ještě stále mohla být považována za tu holku z večírků, co před chvíli vypadla ze školy.

Noah Baumach, s nímž se představitelka hlavní role podílela na scénáři, tento holčičí půvab věčné nedospělosti s jistým pochopením ilustruje, ale zároveň ho i kriticky reflektuje. Ne tak, že by Frances odsuzoval, ale její život ukazuje jako domeček z karet, který se postupně hroutí. A to pouze její vinou.

Francesino tápání působí v dobrém slova smyslu obyčejně, civilně a ze života, čemuž odpovídá i přirozený ráz dialogů, které si mezi sebou postavy vyměňují.

Je zachyceno přitažlivou černobílou kamerou, evokující filmy Woody Allena ze sedmdesátých let. Nejvíce pochopitelně Manhattan. Podobně jako v něm se New York stává významným protagonistou vyprávění, skoro se někdy zdá, že důležitějším než hlavní hrdinka.

Ve všednodenním zachycení života tu cítíme i ozvuk francouzské nové vlny a především filmů Francoise Truffauta a Erica Rohmera.

Dětinský půvab věčné nedospělosti zachytil Noah Baumach jako scenárista ve filmech Wese Andersona (Život pod vodou, Fantastický pan Lišák) i ve svých režijních, autorských počinech. Zde na tuto linii navazuje a daří se mu velmi věrohodně zprostředkovat kombinaci bezstarostnosti a zároveň velké tíhy, kterou s sebou takový způsob života nese.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

Debut Sama Hargravea se veze na wickovské vlně kaskadérské akční školy.

12 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

69 Jaromír Puk