10 filmových hitů z festivalu v Karlových Varech

10 filmových hitů z festivalu v Karlových Varech

Kapitoly článku:


Otřes mozku

r. Stacie Passon, USA 2013

Debut scenáristicky a režisérky Stacie Passon připomíná mix tragikomedie Děcka jsou v pohodě a Buñuelovy Krásky dne. Oproti prvnímu počinu se katalyzátorem stavu partnerského vyhoření dvou lesbických žen nestává žádný muž. Oproti tomu druhému se zde nepracuje se surrealistickou nejednoznačností odehrávajících se událostí.

Abby se rozhodne od základu změnit svůj poklidný život ženy v domácnosti, která na elegantním předměstí s právničkou Kate vychovává dvě děti. Z jejich vztahu ale vyprchá vášeň.

Abby si proto pronajme byt na Manhattanu a začne přes den pracovat jako prostitutka se specializací na bohaté zákaznice. Chodí k ní mladá obtloustlá dívka, hledající svou sexuální orientaci. Nebo znuděná panička zaměstnaného muže, žijící v jinak spokojeném manželství, která hledá rozptýlení. A jež se ukáže být její sousedkou z předměstí. Ženy, postrádající cit, pochopení či vzrušení, spojené se stavem milostného vytržení.

Abbyino uspokojení, probíhající v souvislosti s její prací prostitutky v rovině sexuální, materiální a emancipační, si ale v důsledku dvojího života, který vede, začne vybírat svou daň. A na Kate s Abby je, aby tuto situaci začali řešit. Nakonec se jim podaří ji zvládnout poměrně bezproblémově.

Film si úspěšně odbyl premiéru na festivalu v Sundance a na letošním Berlinale za něj režisérka získala cenu poroty Teddy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud