10 filmů, které musíte o prázdninách vidět [video]

21. června 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů, které musíte o prázdninách vidět [video]
Pátý Terminátor i Mission Impossible, druhý Méďa, restart Fantastické čtyřky, marvelovský Ant-Man, pixarovka V hlavě, bizarní western Slow West nebo nový Woody Allen.

Mission Impossible - Národ grázlů

r. Christopher McQuarrie, USA 2015

Pátý díl série po Bradu Birdovi přebírá Christopher McQuarrie. Tvůrce, který má na svém kontě scénář k filmu Obvyklí podezřelí, za nějž získal Oscara, nebo k Singerově Valkýře. Před patnácti lety režijně debutoval štvaneckým thrillerem Únosci, v roce 2012 následoval film Jack Reacher: Poslední výstřel, který Tom Cruise produkčně zaštítil a zahrál si v něm hlavní roli.

Loni dotáhl do finální podoby scénář k Na hraně zítřka, kde jsme mohli obdivovat jak sofistikovaně a přitom zábavně pracuje s motivem časové smyčky. U M: I 5 první verzi scénáře napsal Drew Pearce (Iron Man 3), následně po něm tento úkol převzal nepříliš známý Will Staples, aby se toho nakonec chopil McQuarrie. Spolupráci s Tomem Cruisem už má vyzkoušenou, ostatně ne poprvé fungují v symbióze jako režisér a producent.

V pětce agentuře IMF, tedy Impossible Mission Force, hrozí, že bude rozpuštěna. Někdo likviduje její členy a CIA je znepokojena. Na Ethanu Huntovi (Tom Cruise) a jeho spolupracovnících pak je, aby nejen dokázali, že existuje bájný Syndikát, který za tím stojí, ale pokusili se ho i zlikvidovat.

Dámy a pánové z tohoto Syndikátu mají skvělý výcvik i vybavení a baží po moci. Včetně té nejvyšší politické, pomocí níž chtějí ovládnout svět. Udržují atmosféru strachu eskalujícími teroristickými útoky a zdá se, že se neštítí ničeho. Ethanův tým se Syndikátu postaví společně s britskou agentkou Ilsou Faust (Rebecca Ferguson), u které však není jasné, zda náhodou nepracuje pro Syndikát sama.

Lokace nalezli filmaři v Maroku, v Monaku, v Londýně, na britském venkově a ve Vídni. V hlavním městě Rakouska se Tom Cruise v metru a na střeše Vídeňské státní opery pustil do svých oblíbených kaskadérských kousků. V Londýně se pak natáčelo ve Westminsterském paláci, na Olympijském stadionu a v 310 metrů vysokém mrakodrapu The Shard, který je po moskevském Mercury City Tower druhou nejvyšší budovou v Evropě. Zda se podaří překonat v adrenalinových scénách minulé lezení nejvyšší budovu světa Burj Khalifa v Dubaji, na to si musíme počkat.

Už před čtyřkou se zvažovalo, že by do budoucna mohl v sérii převzít hlavní žezlo Jeremy Renner jako analytik William Brandt, ale celosvětové tržby ve výši 700 milionů dolarů a chvála, která se ve čtyřce nesla na Cruiseovo přirozené tahounství celé série, studio přesvědčilo, aby od tohoto záměru ustoupilo.

Což je dobře, protože ač můžeme mít výhrady k hercovým sympatiím ke scientologické církvi a může nám připadat občas otravná ta jeho věčná image správného amerického chlapíka, který nešetří thymolinovými úsměvy, role agenta Ethana Hunta mu sedí čím dál líp. Protože v ní našel tu správně vyváženou hranici mezi ponořením se do postavy a nadhledem nad ní, jakým vládli představitelé Jamese Bonda. Nejvíce snad Sean Connery a Pierce Brosnan.

Vedle Toma Cruise a Jeremyho Rennera se v pětce objeví i ostatní členové jeho týmu ze špionážní agentury IMF. Počítačový expert a technik Benji Dunn (Simon Pegg), který do vyprávění vnáší potřebné odlehčení, agentka Jane Carterová (Paula Patton) a jeho parťák od prvního dílu série Luther Stickell (Ving Rhames), který by tu měl mít větší prostor než posledně.

Na roli, již ztvárňuje švédská herečka Rebecca Ferguson, známá ze seriálu The White Queen nebo z Herkula s Dwaynem Johnsonem, studio lákalo Jessicu Chastain. Ta ale kvůli plnému diáři nemohla. Šéfa Rebeccy Ferguson by si měl zahrát britský Simon McBurney (Jeden musí z kola ven, Borgiové, Kouzlo měsíčního svitu) a nováčky v sérii budou i Sean Harris a Alec Baldwin, který by se měl objevit v úloze šéfa CIA.

Témata článku: Filmy, RHA

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

10 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

23 Jaromír Puk

Velké srovnání nejlepších sluchátek s aktivním potlačením hluku [test z Computeru]

Velké srovnání nejlepších sluchátek s aktivním potlačením hluku [test z Computeru]

Časopis Computer srovnal bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku. Všech sedm modelů z vyšší kategorie bylo skvělých, přesto se podařilo najít vítěze.

16 Jakub Michlovský