10 filmů, které musíte o prázdninách vidět [video]

21. června 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů, které musíte o prázdninách vidět [video]
Pátý Terminátor i Mission Impossible, druhý Méďa, restart Fantastické čtyřky, marvelovský Ant-Man, pixarovka V hlavě, bizarní western Slow West nebo nový Woody Allen.

Iracionální muž

r. Woody Allen, USA 2015

Po mimosoutěžním uvedení na festivalu v Cannes přichází na konci července do našich kin novinka devětasedmdesátiletého amerického herce, scenáristy, spisovatele a režiséra Woody Allena.

Jejím ústředním představitelem je profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix), který prochází existenciální krizí. Jak říká, nemůže psát, dýchat, ani si vzpomenout, proč vlastně žije. Nový smysl jeho životu dá až setkání s půvabnou studentkou Jill Pollard v podání Emmy Stone. Ta se po boku Colina Firtha objevila i v režisérově předchozím retro výletu do dvacátých let na jihu Francie s názvem Kouzlo měsíčního svitu.

Abe přijíždí za prací na novou univerzitu. Předchází ho pověst velkého nihilisty a komplikovaného bohéma, který rád utápí svůj splín v alkoholu. I přesto (nebo právě proto) ihned zaujme jak svou vdanou kolegyni Ritu (Parker Posey), tak zadanou studentku Jill.

Právě v její přítomnosti vyslechne v kavárně příběh matky, která si stěžuje, že jí soudce nechce přiznat péči o potomka. A Abe se rozhodne jednat. Usmyslí si totiž, že když soudce zabije, učiní tím dobrý skutek, který předčí vše, čeho by dosáhl svými filozofickými přednáškami.

Pokud vám námět v něčem připomíná vrcholné dílo Allenovy pozdější tvorby Match Point - Hra osudu (2005) nebo předchozí Zločiny a poklesky (1989), nejste daleko od pravdy. Jde totiž o další variaci na Dostojovského Zločin a trest, kdy se zamýšlený kriminální akt stává předmětem disputace na téma morálka, vina a selhání intelektu.

Proti zmíněným filmům jde ale o podání mnohem odlehčenější, které nese rysy jeho typických intelektuálních satir. Allen lavíruje mezi komedií a dramatem a přináší další zamyšlení nad krizí identity a prázdnotou existence dnešního člověka.

Joaquin Phoenix tu hravě zvládá přerod z morálně okoralého a depresemi stíhaného muže, který před studenty v opilosti předvádí ruskou ruletu a má problémy i v intimní oblasti, v někoho, kdo najednou ví, co chce a je plný energie. Emma Stone ho pak jako neurotička allenovského střihu konfrontuje s jeho slovy a činy, neboť si není jistá tím, zda soudce skutečně zavraždil.

Témata článku: Filmy, RHA

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

4 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech