10 filmů, které musíte vidět 2×

3. května 2014
TWEET SDÍLET
10 filmů, které musíte vidět 2×
Jsou filmy, které obsahují překvapivý zvrat. Ten postaví celé vyprávění naruby a vy můžete začít znovu. Obvyklí podezřelí, Klub rváčů, Šestý smysl, Memento nebo Počátek.

12 opic

r. Terry Gilliam, USA 1995

Klepněte pro větší obrázek

Vězeň James Cole (Bruce Willis) je poslán z postapokalyptického roku 2025 do roku 1996, aby prozkoumal okolnosti vzniku virové epidemie. Neznámý padouch vypustil do ovzduší nebezpečný vir, jenž během dvou let připravil o život pět miliard lidí. Zůstala hrstka přeživších, která přebývá izolovaně v podzemí.

Se svým údělem se ale nehodlá smířit. Vysílá proto prostřednictvím stroje času do inkriminovaných let konce dvacátého století nedobrovolné dobrovolníky z řad vězňů, kteří mají sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy. Vědci pak tyto informace vyhodnotí a vyvinou protilátku, která by umožnila v 21. století návrat lidí na povrch zemský.

Výměnou za tyto služby je vězňům slíbeno prominutí zbytku trestu. James se ale omylem dostane do roku 1990. Dezorientovaný je převezen do psychiatrické léčebny. Zde se seznámí s psychiatričkou Kathryn Raillyovou (Madeleine Stowe) a pacientem Jeffrey Goinesem (Brad Pitt).

Při druhé misi už je úspěšnější a opět se setkává s Kathryn. Bere ji jako rukojmí a postupně přicházejí na stopu radikálního ekologického hnutí Armáda dvanácti opic, o němž z budoucnosti ví, že za pár dní způsobí zmiňovanou virovou epidemii.

Na první zhlédnutí obtížně pochopitelná hříčka časových paradoxů, v níž cestovatelé v čase na pokraji zhroucení a lidské příčetnosti zjišťují, že tím že chtěli změnit budoucnost, mají vlastně podíl na jejím vzniku. Brad Pitt maniakálně přehrává a vaše mozkové závity pracují na plný pohon, abyste pochytili všechny nuance paranoidní úvahy o nevyhnutelnosti osudu z dílny montypythonovského režiséra Terryho Gilliama (Brazil, Král rybář, Imaginárium Dr. Parnasse).

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk