10 filmů podle úspěšných počítačových her

10 filmů podle úspěšných počítačových her


Street Fighter: Poslední boj  

r. Steven E. de Souza, USA / Japonsko 1994

Krutá občanská válka ve východoasijském Shadaloo vstupuje do osmého měsíce svého trvání. Po tvrdých nočních bojích obsazují vojska Spojených národů, vedené plukovníkem Williamem F. Guilem (Jean-Claude Van Damme) jihovýchodní asijský přístav Militia.

Nejnovější zprávy z bojiště zní: dvanáct spojeneckých jednotek zabito, tři důstojníci nezvěstní a šedesát tři humanitárních pracovníků, kteří byli do země vysláni, aby zmírnili utrpení vesničanů, bylo vzato jako rukojmí zlotřilým generálem Bisonem (Raul Julia). Výkupné: 20 miliard dolarů. Lhůta na předání peněz: 72 hodin. Umístění rukojmích: neznámé.

Zatímco organizace Spojených národů chce opatrnicky vyjednávat, Guile pochopí, že psychopatický vraždící maniak se světovládnými sklony musí být okamžitě zastaven. Velitel Guile má tedy tři dny na to, aby se pokusil o nemožné.

To znamená infiltrovat shadalooské podsvětí, jemuž vládne jednooký boss a dodavatel zbraní pro Bisonovu armádu Victor Sagat (Wes Studi). Poté proniknout do Bisonovy tajné podzemní pevnosti, odkud chce tento patologický tyran ovládnout svět. Zlikvidovat ho a osvobodit desítky rukojmí, čímž ušetří nerozhodným Sjednoceným národům mnoho starostí a nezanedbatelných dvacet miliard dolarů výkupného.

Tak jednoduché to ale nebude. Bison totiž kromě světovládných ambicí rád nepohodlným lidem láme vaz, a když jde do tuhého, dokáže své bojové umění podepřít i vražednými dávkami supravodivého magnetismu. Na své straně má zabijáky Zangiefa (Andrew Bryniarski) a Dee Jaye (Miguel A. Núñez Jr.). Ve své genetické laboratoři pak drží jako rukojmího doktora Dhalsima (Roshan Seth), po němž chce, aby předělal bezmocného zajatce ve vražedné zmutované monstrum.

Guilemu kromě správně nažhavených modrých přileb pomáhají dva "streetfighterové", napravení překupníci zbraní Ken Masters (Damian Chapa) a Ryu Hoshi (Byron Mann). A také snaživá novinářka Chun-Li (Ming-Na Wen), poháněná touhou po pomstě za smrt svých rodičů a snahou získat od sympaťáka Guilea exkluzivní interview. A tak, zatímco Bison sní o svém megaměstě Bizonopolis, řítí se na bojových superčlunech k jeho ochrannému minovému poli ke všemu odhodlaný výsadek v čele s plukovníkem Guilem.

Prostředí členitého podzemního Bisonova sídla, v němž se odehrává hlavní část vyprávění, poskytlo kostymérům a architektům mimořádnou příležitost stvořit bizarní svět, v němž si zvláštní zmínku zaslouží vybaveni generálovy ložnice.

Raul Julia, který v témže roce umřel, zde stvořil svou poslední filmovou roli a snímek je mu věnován. Rajcovní Kylie Minogue, Jean-Claude s vytetovanou americkou vlaječkou na bicepsu a přehrávající a očima koulející Raul Julia jsou největšími přednostmi této béčkové bojovky podle bojové hry firmy Capcom.

Určitě si přečtěte

Články odjinud