10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Mortal Kombat: Boj na život a na smrt

r. Paul W.S. Anderson, USA 1995

Trojice bojovníků, mistrně ovládajících asijská bojová umění, je různými úskoky démonického Shang Tsunga přilákána na palubu starobylé plachetnice, jež je má odvézt na místo konání turnaje.

Prvním je policistka Sonya Blade (Bridgette Wilson-Sampras), která pronásleduje nebezpečného jednookého zločince Kanoa (Trevor Goddard). Druhým je samolibý Johnny Cage (Linden Ashby), který se živí jako herec v akčních filmech, v nichž už ho moc nebaví hrát. Třetím mladý asijský bojovník Liu Kang (Robin Shou), který chce pomstít smrt svého mladšího bratra.

Všichni tři se ocitají v polozbořeném paláci na tajemném ostrově v paralelním světě. Brzy poznávají, že nejde o obyčejné utkání, ale o boj na život a na smrt, v němž síly dobra a zla svedou rozhodující zápas o nadvládu nad světem.

Jejich rádcem a duchovním vůdcem se stává mystický lord Rayden (Christopher Lambert), bůh hromu a blesku. Právě on jim prozradí, jaká je skutečná povaha tohoto zápasu. Dlouhé věky to byl souboj o čest a slávu. Potom ale turnaj padl do rukou temného démona Shang Tsunga, bojovníka, který si nebral pouze život svých protivníků, ale i jejich duše. S pomocí svého žáka Goroa Tsung ovládl celý turnaj na dlouhou dobu. Nyní, po pěti stech letech souboj opět začíná a bojovníci zápasí v desátém turnaji Mortal Kombat.

Síly zla zastupuje tedy démonický polykač duší Shang Tsung (Cary-Hiroyuki Tagawa). Trojice postupně porazí zloduchovy nadpřirozené bojovníky, včetně neporazitelného pololidského čtyřrukého obra Goroa. K rozhodujícímu boji vyvolený Liu Kang musí ještě zápasit s Shang Tsungem a především s pochybnostmi ve svém nitru. Pomáhá mu přitom „zakletá“ princezna Kitana (Talisa Soto).

Mortal Kombat je jedna z nejpopulárnějších herních sérií historie. V roce 1995 se dočkala osobité filmové verze. Její tvůrci se snažili maximálně zachovat styl počítačové hry, a tak je vlastně celý příběh pouze řadou atraktivních soubojů různých protivníků.

Děj, založený na úspěšné počítačové hře o turnajích v bojovém umění v klášteře Shaolin, je v podstatě pouhým řetězcem soubojů různých protivníků v různých prostředích, spojeným velice jednoduchou průvodní legendou. Ta už není ani záminkou k akci, ale jen minimalizovanou informací o druhu konfliktu mezi dobrem a zlem. V takovém příběhu nemají větší význam ani dialogy, ani klasické rozvíjení děje, ani elementární psychologie, typická např. pro akční snímky. Jde jen o ty natahované bitky, při nichž můžete v klidu vypnout mozek a bavit se jimi.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý