10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Lara Croft - Tomb Raider

r. Simon West, Velká Británie / Německo / USA 2001

Archeoložka Lara Croft (Angelina Jolie), dcera známého a bohatého vědce lorda Richarda Crofta (Jon Voight), je připravena kráčet v jeho stopách. Dostalo se jí dobré průpravy. Studovala na nejlepších školách, domluví se mnoha jazyky, ovládá bravurně nejrůznější druhy sebeobrany a hlavně se svým otcem, který před lety zemřel za nevyjasněných okolností, procestovala celý svět.

Lord Croft hledal vzácné, ztracené krypty i dávno zapomenutá a často navěky pohřbená místa. Tentokrát, už zcela sama, musí Lara Croft překonat největší překážku. Lara ve svém filmovém dobrodružství bojuje o magický Trojúhelník světla, jehož dvě části jsou ukryty na dvou různých místech světa. Ve chvíli, kdy nastane vyrovnání všech planet Sluneční soustavy (k čemuž dochází pouze jednou za pět tisíc let), Ize totiž s pomocí zkompletovaného trojúhelníku získat nadvládu nad časem a tím i nad během světa. Po magických proprietách pátrá proto, aby zabránila jejich zneužití padouchem Manfredem Powellem (Iain Glen) z tajné organizace, usilující o světovou nadvládu.

Vnadná archeoložka se poprvé ve videoherním světě představila v roce 1996 a okamžitě si získala srdce milionů fanoušků. Stala se prototypem umělé a zároveň přitažlivé superhrdinky, která byla vytvořena s realistickou dokonalostí za pomoci trojrozměrné počítačové grafiky. Po pěti letech ji z virtuálního světa převedl do toho filmového režisér Simon West (Con Air, Expendables: Postradatelní 2).

Jeho film po všech stránkách naplňuje očekávání především adolescentních fanoušků počítačové hrdinky. Obsahuje několik atraktivních prostředí (zajímavý je především starobylý kambodžský chrám Angkor Vat, využitý v západní kinematografii údajně poprvé od roku 1964), magické rekvizity, technologické vymoženosti a akční scény, jichž bylo ale méně, než fanoušci očekávali.

Dobrodružství o honbě za magickým trojúhelníkem, který umožňuje hrátky s časem a touží po něm jak Lara, tak tajné společenství Osvícených, se i přes chatrný scénář setkalo s úspěchem. Hlavní zásluhu na tom má především představitelka titulní role Angelina Jolie.

Původně virtuální hrdinka, srovnatelná s Indianou Jonesem či s jeho předchůdcem Jamesem Bondem, má nyní kromě vnějších předností, tj. dokonalé postavy, dlouhého copu, charakteristického přiléhavého oblečení, sexappealu a bojových či atletických dovedností také vnitřní, psychickou slabinu, vyplývající z jejího traumatu ze smrti otce. Toho ztvárňuje její skutečný otec Jon Voight, známý například z kultovního Půlnočního kovboje.

O dva roky později vzniklo pokračování s podtitulem Kolébka života, kde režii převzal Jan de Bont (Nebezpečná rychlost). Příběh se tentokrát točí kolem mýtu o Pandořině skříňce, která by po jejím otevření mohla přivést na svět veliké zlo. Snímek nabídl pestřejší lokace, více dobrodružství, ale i trapnou scénu se žralokem.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina