10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Resident Evil

r. Paul W.S. Anderson, Velká Británie / Německo / USA 2002

Na počátku 21. století dojde v tajných podzemních laboratořích všemocné biochemické společnosti Umbrella Corporation k nákaze nebezpečným virem. Centrální počítač laboratoře, zabývající se genetickým výzkumem, proto zablokuje východy z tzv. Úlu a všechny zaměstnance, zasažené virem, zlikviduje nervovým plynem. Do objektu pod městem Raccoon City je vysláno komando, jež má vyřadit počítač Red Queen z provozu.

Elitní komando dostává úkol, který je otázkou života a smrti. Izolovat virus, který ohrožuje celé lidstvo a zjistit jeho příčinu. Brzo se dopátrají toho, že všechno je ještě horší než čekali. Virem zasažení zaměstnanci nejsou ani živí ani mrtví. Nyní jsou z nich mimořádně agresivní zombie, nemrtvé bestie, které se skrývají v místě katastrofy. Jediné jejich škrábnutí nebo kousnutí infikuje zasaženého, který se okamžitě začne měnit v jejich druh.

K několikačlennému týmu se nuceně přidá Matthew Addison (Eric Mabius), tvrdící, že je policista, a manželský pár Alice (Milla Jovovich) a Spence (James Purefoy). Oba patří k zaměstnancům bezpečnosti Umbrelly a oba trpí dočasnou ztrátou paměti.

Alice později pochopí, že pomáhala Mattovi sehnat důkaz proti nezákonným praktikám Umbrelly, zatímco její manžel chtěl zákeřný T-virus výhodně prodat konkurenci. Akci přežijí jen Alice a Matt. Jsou však stejně rozděleni a Alice se po čase ocitá ve zpustlém městě, v němž řádily osvobozené zombie.

Survival hororová hra od Capcomu, jež nabízí strašidelný zážitek v prostředí zamořeném oživlými mrtvolami, zaujala vedle mnoha hráčů i režiséra Paula W.S. Andersona. Po sedmi letech od adaptace počítačové hry Mortal Kombat se tak tento britský specialista na sci-fi horory chopil i hry Resident Evil.

Do adaptace obsadil původem ukrajinskou modelku a herečku Millu Jovovich, s níž v březnu následujícího roku 2003 oznámil zasnoubení. Její boj s nekonečnou armádou zombíků a korporační společností Umbrella se vine už napříč pěti filmy.

Jednotlivá pokračování se vzdalují herní předloze čím dál tím víc, a přesto, nebo právě proto, je Resident jedinou adaptací videohry, která na sebe dokáže dlouhodobě vydělávat a táhne do kin značný počet diváků. Druhý díl natočil do té doby pomocný režisér Alexander Witt, třetí Russell Mulcahy a k posledním dvěma dílům se za kameru vrátil Anderson. V roce 2008 a 2012 vznikly v japonské produkci ještě dva animované filmy. Na rok 2017 se chystá šestka, opět v Andersonově režii.

Snímek má klasickou podobu počítačové hry, kdy hrdinové neustále likvidují stále znovu a znovu se objevující nepřátele. Kromě nemrtvých přivádí na scénu také zmutované dobrmany a děsivé vetřelecké monstrum, vyznačující se dlouhým slídivým jazykem.

Série kombinuje klasický sci-fi hororový motiv oživlých mrtvol se zběsilou akční složkou a dusavým techno podkresem.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

35 Alexandr Bray

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk