10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Silent Hill

r. Christophe Gans, Kanada / Francie / USA 2006

Mladá matka Rose Da Silva (Radha Mitchell) se marně snaží najít léčebný postup, jenž by pomohl její adoptivní dceři Sharon (Jodelle Ferland) od zvláštního onemocnění, které ji v poslední době postihlo. Když jí lékaři doporučí, aby domněle náměsíčnou Sharon umístila do psychiatrické léčebny, rozhodne se Rose i se svou dcerou utéci a pokusit se najít záchranu ve vesnici Silent Hill, o níž Sharon neustále mluví ze spaní.

I přes hluboký nesouhlas manžela Christophera (Sean Bean) je přesvědčena o tom, že tajemné hornické městečko jí dokáže dát odpovědi na otázky, které tak zoufale potřebuje vyřešit. Jakmile se však její auto ocitne u hranic pustého městečka, objeví se uprostřed silnice v husté mlze tajemná postava, která Rose donutí strhnout volant.

Když pak přijde k sobě, devítiletá Sharon je pryč. Zoufalá Rose se spolu s odhodlanou policistkou Cybil Bennett (Laurie Holden) z nedalekého města vydává do zlověstného městečka, aby se pokusila svou dceru zachránit. Při pátrání po ní se čím dál hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled.

Silent Hill, který před několika desetiletími vylidnil zničující požár, je jiný než všechna ostatní města: zahalený mlhou a obývaný celou řadou zvláštních a děsivých bytostí. Navíc celou vesnici pravidelně pohlcuje živá Temnota, která fyzicky mění vše, čeho se dotkne.

Během zoufalého hledání se Rose postupně seznamuje s násilnou, puritánskou minulostí Silent Hillu a kořeny jeho prokletí a uvědomuje si, že její dcera je pouze součástí většího, děsivého osudu tohoto místa. Vyjde totiž najevo, že zbývajícím obyvatelům městečka se mstí Sharonina dvojnice (a snad i „matka“), dívenka Alessa, kterou fanatici upálili jako čarodějnici, čímž způsobili požár. Rose a Sharon jsou vlastně „nástroji“ démona, zjevujícího se v podobě Alessy, k dokonání pomsty.

Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů.

Adaptace této hry se ujal francouzský režisér Christophe Gans (Freeman - plačící drak, Bratrstvo vlků - Hon na bestii, Kráska a zvíře). Ve spolupráci s kanadským scenáristou Rogerem Avarym (Pravdivá romance, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Pravidla vášně) vytvořil podle mínění odborníků jednu z nejlepších filmových verzí počítačových her.

Filmaři stvořili tři nové protagonisty, zasadili je však do známého počítačového prostředí, použili stejné nepřátelské zrůdy, stvůry a bytosti a využili i původní hudební témata skladatele Akiry Yamaoky. Ve filmovém Silent Hillu nehledá ztracenou dcerku mužská postava, ale ženská, takže je odhalování strašlivých tajemství ponurého městečka ještě o to děsivější.

Děj se odvíjí ve čtyřech dimenzích. Předně v realitě, k níž patří pátrání Chrise s inspektorem Guccim (Kim Coates) po zmizelých, dále se pak objevuje Silent Hill v podivné mlze a v Temnotě. Posledním rozměrem jsou flashbacky, vysvětlující události z minulosti. Ty jsou stylizované jako starý film.

Více než na akci vsadili filmaři na děsuplnou atmosféru a na brutalitu. Jejich vynalézavost při zobrazování hrůzy jakoby neznala mezí. Nervy drásající zážitek s opravdu jedinečnou atmosférou možná není ve filmové verzi tak hmatatelný jako v herním předobrazu, nicméně se musí nechat, že snímek ctí herní prvky skutečně věrně, a to včetně znepokojivého hudebního doprovodu.

Pokračování s názvem Návrat do Silent Hill 3D (2012) vzniklo pod režijní taktovkou hororového specialisty Michaela J. Bassetta. Působí poměrně laciným dojmem a sklidilo veskrze tvrdou kritiku.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

19 Tomáš Holčík