10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Max Payne

r. John Moore, USA 2008

Hra z roku 2001, která zaujala příznivce stříleček filmovou narativností, si o změnu média přímo žádala. Obrazová grafika byla inspirovaná počiny Franka Millera. Voiceover zas cynickými komentáři detektivů drsné školy. Bullet-time pomrkával po matrixovské trilogii nebo hongkongských opusech Johna Woo. Všechny tyto výrazové filmové prostředky, užité ve hře, hrály tvůrcům do karet. Ti se ale nabízených propriet chopili bohužel s lobotomizujícím výsledkem.

Max Payne (Mark Wahlberg) před třemi roky přišel o ženu a dítě. Pachatelé vraždy nebyli nikdy dopadeni a zatrpklý vyšetřovatel touží rozkrýt pozadí bolestné události. Když je falešně obviněn ze smrti kolegy, který o případu něco věděl a atraktivní Rusky Natashy (Olga Kurylenko), rozhodne se vydat na cestu pomsty a nalezení osobní katarze.

Na ulicích se střetává s novým fenoménem záhadné drogy, která zesiluje schopnosti jejích uživatelů a přináší druhotný efekt v podobě snů a vizí o valkýrách. Dostává se na stopu farmaceutické korporace (u níž byla zaměstnána jeho žena), jež pod pláštíkem bohulibé pomoci potřebným skrývá mnohem temnější záměry.

K jeho pátrání se přidává nájemná vražedkyně Mona Sax (Mila Kunis), prahnoucí po vendetě za smrt sestry, z níž zprvu podezírá Maxe. Stopy vedou do nejvyšších pater vojenské moci a je jen na Maxovi, aby spletité machinace rozkryl.

Scénář z pera debutujícího Beaua Thornea míchá atmosférickou neo-noirovou kriminálku s prvky nadpřirozena, vycházejícími z mytologie severských legend, zcela neumným způsobem. Namísto kombinace fanouškovských odkazů ke hře a osobité interpretace příběhu nabízí jen schematické vrstvení prvků, odkoukaných z jiných filmů (Přání smrti, Odplata), zabývajících se cestou za pomstou na pozadí činnosti mohutných korporací.

Režie Johna Moorea (Za nepřátelskou linií, Let Fénixe) se snaží nelogičnost scénáře zakrýt vizuální stránkou, která funkčně pracuje s atmosférou zasněženého temného a prokletého města, jak vystřiženého z Vrány, Sin City nebo Temného rytíře.

Úvod, v němž se Max Payne noří do hlubin ledové vody a deklamuje přitom své zahořklé poselství („Nevěřím v nebe. Věřím v bolest a strach. Ve smrt…“) navnadí, po něm ale následuje bezradné bloumání hlavního hrdiny městem, u kterého zvlášť těm, kteří nepřišli do styku s herní předlohou, dlouho nebude jasné, za čím a proč se to Max vlastně honí.

Na akci dojde až po hodině trvání snímku, do té doby se musíme spokojit s kopáním a střílením do dveří toalet, kde se mají ukrývat feťáci, po jejichž stopě Max na vlastní pěst jde. Rating PG-13 má navíc za následek, že akce je velice krotká, sterilní a nekrvavá.

Film dějově sleduje linii z první PC hry ze série a je posouván za pomoci nepravděpodobných náhod. Roztříštěný a zmatený příběh přichází s neživotnými postavami, jejichž charaktery jsou spíše naznačeny než hlouběji propracovány.

Podmračený, odtažitý a nemluvný Mark Wahlberg se v kožené bundě tváří drsně a s kamennou tváří pronáší patetická moudra o smrti, Bohu či vykoupení. Nejvíce utrpěla postava Mony Sax, jenž je zde hlavně pro potěchu znalců předlohy, její pohnutky a motivace či dokonce vztah mezi ní a Maxem ale úplně chybí.

John Moore se více než jako originální tvůrce s jasnou vizí prezentuje coby rutinní řemeslník, kterému nedělá sice problém skládat za sebou esteticky vytříbené obrázky, jejich řazení je ale účelově mechanické, nedrží pohromadě a chybí mu rytmus, napětí a drive.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina