10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Princ z Persie: Písky času

r. Mike Newell, USA 2010

Perské království žije očekávanými změnami ve správě jeho chodu. Stařičký král Šaraman (Ronald Pickup) má předat moc svému nejstaršímu synovi Tusovi (Richard Coyle), který má vynuceným sňatkem pojmout za ženu urozenou alamútskou princeznu Taminu (Gemma Arterton). Starý mocnář je ale zavražděn a z jeho smrti je obviněn jeho adoptivní syn Dastan (Jake Gyllenhaal).

Nespravedlivě obviněný překotně prchá z města, spolu s princeznou, mající eminentní zájem o tajemnou zbraň, houpající se mu u pasu. Dastan ještě netuší, že vlastní posvátný artefakt, umožňující manipulaci s časem. Teprve postupně zjišťuje, že v rukojeti zakódovaný symbol „písku času“ má ve vztahu k časové posloupnosti podobnou funkci jako při přehrávání kazety ve vašem videopřehrávači rychlý posun vzad.

Během úvodní expozice jsme hekticky vtaženi do víru mocenského přetahování o ovládnutí země a seznámeni s jeho jednotlivými aktéry. Stařičký král, trojice dosud soudržných bratrů, králův bratr Nizam (Ben Kingsley) a krásná princezna, jež se těší ve svém městě úcty, přináležející duchovním autoritám.

Zrada ale postaví jednotlivé aktéry proti sobě a my jsme vypraveni na dobrodružné putování, v němž se mate stopami, vedoucími k odhalení spiknutí. Cesta k jejich rozkrytí má kořeny v šestadvacet dvacet let staré videohře Prince of Persia, přičemž scenáristé se inspirovali její pozdější inovovanou verzí Sands of Time, jež vyústila v úspěšnou trilogii.

Scénáristické trio námět duchovního otce a herního designéra Jordana Mechnera přetavilo v odpovídající kinetickou podívanou, popírající fyzikální zákony. Dastan neustále někde skáče, šermuje, pobíhá po stěnách a provádí další akrobatické kousky, až se zdá, že mu normální pohyb po zemi způsobuje gravitační potíže.

Nadlidské výkony ale bez ovladače v ruce neoceníme tolik, jako možnost se na hře přímo podílet. Při sledování děje se tak dostavuje podobný pocit, jako kdybychom se koukali přes rameno někomu, kdo si hraní užívá, na rozdíl od nás, kteří do něj nemůžeme zasahovat.

Nemožnost aktivní spoluúčasti, která je při změně média logická, by měla vynahradit scénáristická práce s širším rozvinutím fabulační mytologie, do níž byly postavy nově usazeny. To se ale naděje a tvůrci jen mechanicky převádí motivy a prostředí, známé z videohry. Dějová návaznost je velmi vetchá a my máme opět pocit sledování dětské bojovky, v níž je třeba se přemístit z bodu A do bodu B a dále a splnit při tom předepsané úkoly.

Kořením starosvětské romance, v níž se cudně oddaluje první sbližovací polibek, by měla být vzájemná chemie ústředních protagonistů. Sympaticky to mezi nimi jiskří, ale spíš v rovině verbální, než té definované žárem těla. V hašteřivém špičkování překvapivě tahá za silnější konec provázku britská rodačka Gemma Arterton.

Kouzlu její svéhlavé osobnosti, vybavené kousavě povýšeným jednáním, propadá Jake Gyllenhaal, na němž je vidět, že před natáčením navštěvoval posilovnu. Sympatický princ s chlapeckým úsměvem má v sobě lehkonohý šarm mušketýrských hrdinů, vybavených rytířskou ctí.

Britský režisér Mike Newell ale při adaptaci videoherní předlohy trochu zapomíná, že to co funguje na monitoru počítače nebo konzole, nemusí být stejně působivé při převodu na filmové plátno. Využití herních prvků vede k pocitu umělosti a zaměnitelnosti, ať už jde o počítačem vygenerované pozadí exotických výpravných lokací nebo šablonovité vykreslení vedlejších postav. Jeho film ze všeho nejvíc připomíná mix Indiana Jonese, Pirátů z Karibiku, Mumie a pohádek Tisíce a jedné noci.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

34 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

35 Alexandr Bray

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk