10 filmů podle úspěšných počítačových her

20. září 2015
TWEET SDÍLET
10 filmů podle úspěšných počítačových her
Super Mario Bros., Street Fighter, Mortal Kombat, Lara Croft, Resident Evil, Silent Hill nebo Max Payne. Proč se až na čestné výjimky nedaří tvůrcům spojit film a videoherní svět?

Need for Speed

r. Scott Waugh, USA 2014

Po dvaceti letech od jejího uvedení na trh se dočkala filmové adaptace i populární herní série společnosti Electronic Arts Need for Speed. Převedení této arkádové závodní hry se chopila společnost DreamWorks Pictures, takže mnozí očekávali, že se dočkáme podobně velkorysé záležitosti, jako byly poslední tři díly série Rychle a zběsile.

Tvůrci Need for Speed se ale se šedesáti miliony dolarů rozpočtu rozhodli vydat jinou cestou. Realističtější a serióznější. Pochopitelně v intencích herní předlohy. Režisér Scott Waugh nevsadil na nadsázku a přemrštěnost, ale vrátil se někam k poetice akčních filmů osmdesátých let.

A to bez sebeironického pomrkávání i přiznané žánrové sebereflexe, již dnes ve snaze udržet se v kurzu nejvíce činí ti, kteří tento druh filmů pomáhali vytvářet (viz Expendables). Waugh natočil vysokorozpočtové béčko a to tak pitomé a plné klišé, že by i v těch osmdesátkách působilo jako pěst na oko.

Je tu přítomný motiv pomsty za smrt kamaráda i nespravedlivého odsouzení za čin, který hlavní hrdina Tobey Marshall (Aaron Paul) nespáchal. Stejně jako parta správných přátel, co vás v kritických chvílích podrží a z níž vyčnívá neustále hláškující černoch. Nebo blondýnka, kterou klaďas balí na kombinaci chlapeckého vzhledu a sytého chrapláku. Ano, takto jednoduše to ve světě debutujícího scenáristy a producenta filmu George Gatinse funguje.

Tobey se po dvou letech se z vězení vrací domů a je připraven se Dinovi (Dominic Cooper) pomstít tím, že ho porazí v prestižním závodě s názvem De Leon. Pořádá ho tajemný miliardář Monarch (Michael Keaton). Aby se na něj dopravil, musí za 45 hodin překonat takřka celý americký kontinent od pobřeží k pobřeží. S nechtěnou společností v podobě policie a závodníků, kteří mají za Dinem vypsanou odměnu Tobeymu zabránit v tom, aby ke startu vůbec nastoupil.

Když už dojde na onen očekávaný řev motorů a pach spálených pneumatik při ilegálních závodech nebo při honičkách s policajty, snaží se tvůrci, aby tyto scény vypadaly co nejvěrohodněji. To znamená, že se odehrávají v reálných prostředích a se skutečnými auty nebo jejich funkčními replikami. Akční honičky i závodní scény působí přehledně a mají švih a nápaditost.

Hráči i fanoušci do aut ocení, že se zde objeví modely luxusních vozů typu Bugatti Veyron Super Sport, Lamborghini Sesto Elemento, GTA Spano, McLaren P1 a další. Pokud přebírají roli ve vyprávění ony, je všechno v pořádku. Jakmile se ale nejezdí a herci znovu otevřou ústa a doprovodí repliku nějakým naštvaným či naopak nyvým pohledem, je zle.

Neboť scénář je opravdu jen kulisou k přehlídce nadupaných kár v rychlém pohybu. Zápletka předvídatelného příběhu o odplatě je kořeněna romantikou, ale víceméně druhořadí herci ho neumí prodat. Jedinou výjimkou je Michael Keaton v úloze Monarchy, ale ten zas přehrává tak, že celé jeho snažení vyznívá spíš parodicky.

Ve druhé půli vyprávění se naštěstí víc jezdí, než mluví. Ti, kdo přísahají na herní předlohu, budou jistě potěšeni, že mnohé scény vypadají jak vystřižené z ní. Ať už jde o výběr aut nebo motivy, s nimiž se zde pracuje. Policejní vrtulníky i auta, snažící se v závěrečném závodě zastavit superrychlá auta, jsou jasným pomrknutím na fanoušky herní předlohy. Stejně jako ten žlutý školní autobus, který se tam také mihne.

Waugh předlohu ctí i ve způsobu filmové řeči, kterou používá. Ta se inspiruje vizuálními trademarky té herní (zpomalovačky, různé úhly pohledu) a my máme při sledování děje pocit, jako bychom spolu s hrdiny této závodnické road movie zdolávali jednotlivé levely hry.

Tvůrci zůstali předloze věrni, ale nedovedli ji přetavit do podoby invenčního, napínavého či humorného vyprávění, které by umělo oslnit něčím jiným než přehlídkou drahých a rychlých aut, které jsou poměrně realisticky a věrohodně nasnímány v akci.

Témata článku: Filmy, Marshall

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík