10× headset k počítači do 2 000 Kč: srovnávací test

29. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Ať už koukáte na film, hrajete hry, nebo jen posloucháte hudbu, sluchátka vám zaručeně poskytnou více soukromí, a to jak na pracovišti, tak u vás doma.

Headsety, sluchátka s mikrofonem, bývají typicky uzavřená náhlavní sluchátka s integrovaným mikrofonem. Špunty a pecky sem nepatří. Menší supraurální modely, u nichž menší sluchátka leží na uchu a od okolí neizolují, se využívají spíše pro internetovou telefonii. Pro hry mívají headesty zpravidla uzavřenou konstrukci, mušle jsou circumaurální, tudíž by měly obepínat celý boltec ucha. Což je nejen pohodlnější, ale lépe vás to izoluje od okolí. Jinými slovy teoreticky nebude nikdo rušit vás a vy nebudete rušit lidi okolo sebe.

Na zvuku záleží především

Uzavřená konstrukce levných modelů má ale tu nevýhodu, že zvuk nepůsobí tak vzdušně a čistě jako u otevřené konstrukce. Zvuk trpí tzv. kelímkovým efektem: zvuk se odráží uvnitř mušle, a tak se slévá, zpožďuje, zkrátka degraduje. Proto pokud plánujete poslech hlavně hudby, raději se poohlédněte po klasických audio sluchátkách bez mikrofonu, které zpravidla za stejné peníze nabídnou vyšší kvalitu zvuku.

Zde doporučuji zaměřit se na osvědčené renomované výrobce (například Sennheiser, Beyerdynamic, JBL, AKG, Audio-Technica, Sony). Před nákupem si poslechněte několik modelů, ať víte, co můžete čekat. Doporučuji poslech i o něco dražších sluchátek, než kolik chcete utratit. To abyste věděli, jak kvalitnímu zvuku se chcete přiblížit. Stejné pravidlo platí rovněž u headsetu. Dejte pozor na designové modely neznámých značek, které se svojí ohromující velikostí a různými bojovými ornamenty snaží vzbudit dojem, že jsou něco extra.

Klepněte pro větší obrázek
 Na hezký vzhled nedejte

U herních headsetů převládá tendence, aby jejich zvukové podání bylo spíše dunivější a se zvýrazněnými basy. Vzhledem k dynamické podstatě většiny her, kdy stále něco vybuchuje, střílí či rachotí, je to pochopitelné. Ale jeden z nejdůležitějších parametrů představuje správné podání prostoru. Možná si klepete prstem na čelo, že ze sluchátek nelze vydolovat jakoukoliv zvukovou představu o prostoru, ale opak je pravdou. Zvlášť ve střílečkách je nutné vědět, ze které strany se k vám protivník blíží, a podle toho vhodně reagovat. U her a filmů pak s dobrým headsetem rozeznáte nejen více detailů v prostoru, určíte lépe polohu zvuku, ale přibude vám kromě pravolevého prostoru také předozadní orientace.

Pohodlí

Hráči jsou marniví. Jde jim o to, aby svými extravagantními sluchátky blikajícími všemi barvami duhy upoutali pozornost na LAN party. Zásadním prvkem při rozhodování by ale měla být pohodlnost nošení, a to i při mnohahodinovém hraní. Jako první bod je třeba vyloučit všechny headsety, které vám nesedí. U materiálů náušníků bývá použit semiš, tkanina, koženka. Koženka se příliš nešpiní a také se příjemně nosí, zato ale hrozí vyšší pocení uší. Navíc záleží i na tuhosti, například headsety od Logitechu mají spíše hrubší povrch, který nemusí být úplně příjemný pro každého. Koženka a hrubší polstrování má ale ještě jednu výhodu – delší trvanlivost náušníků.

Klepněte pro větší obrázek 
Hodnocení a pořadí

Semišové potahy bývají jemnější, ale zase o něco hůře těsní a také jsou náročnější na údržbu – chytá se na ně snadno prach. Dbejte také na to, jak máte uši velké. Třeba headset Logitech G230 má relativně malé mušle, takže se budou dotýkat ucha, což někomu může vadit.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším problémem je vysoký přítlak. Například testovaný headset od Asusu má sice velký průměr a koženkový materiál náušníků, ale jejich relativně tenká výplň v kombinaci s vysokým přítlakem způsobuje, že záhy začínají tlačit. V zápalu boje si toho třeba nevšimnete, ale po několika hodinách hraní vás může nehezky bolet hlava.

Záleží ale na velikosti vaši hlavy a individuální citlivosti. Velikost přítlaku je dána konstrukcí náhlavního mostu a zpravidla není možné ji regulovat. Platí tedy, že pokud vám headset není pohodlný, nezvykejte si, ale hledejte dál.

Odolnost. Plast, nebo kov?

Nejčastějším místem, kde headset přijde k úhoně, bývají kabely a konektory. Proto bývají silnější, zpevněné nebo opletené. Musí být také dostatečně dlouhé, abyste nevytrhávali konektory z počítače. To je mimochodem jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak headset trvale poškodit. Průměrná délka kabelu u headsetů bývá tři metry. Nezřídka ale v příslušenství naleznete prodlužovací kabel, který vám tuto délku zajistí.

Plánujete-li s headsetem cestovat, vyrábí se modely, které jsou skládací. Nejchoulostivějším místem konstrukce je pak hlavový most a napojení sluchátkových mušlí. V těchto místech při neopatrné manipulaci plastová sluchátka nejčastěji praskají. Drátěné mosty, které najdete u headsetů SteelSeries, Asus, BitFenix, jsou odolnější.

Klepněte pro větší obrázek 
Kovový hlavový most je samozřejmě odolnější, než pouhý plast. Pokud víte, že opatrnost není vaší silnou stránkou, tak na tuto maličkost dejte pozor.

Komplikace ale může způsobit pružný opěrný pruh, který bývá přichycen lanky a po nasazení headsetu na hlavu se temene dotýkající pruh povytáhne do potřebné délky. Toto řešení nicméně nemusí vyhovovat každému: pokud jste například zvyklí nasazovat sluchátka zepředu přes vlasy, pruh se bude přetáčet, případně se lanka můžou zamotat do vlasů. Rozměry hlavy jsou navíc u lidí odlišné, takže co může být volné jednomu, může být těsné druhému. Proto opět platí – vyzkoušet.

Když máte hlavní slovo

Mikrofony jsou nezbytné, ať už pro internetovou telefonii, nebo pro dorozumívání se spoluhráči. Kvalita mikrofonu samotného bývá zpravidla velmi dobrá, rozdíly ale najdete ve velikosti, uchycení a hlavně možnosti přizpůsobení jeho tvaru.

Klepněte pro větší obrázek 
Asus nabízí tvarovací drát, mikrofon se dá odejmout a nechybí ani molitan

Aby mikrofon nezachytával zbytečně okolní zvuky, měl by být co nejblíže ústům; pokud bude dál, tak spolu s vaším hlasem bude zachytávat také spousty okolních ruchů a zvuků. U některých modelů lze navíc mikrofon zcela odejmout, hrozí potom ale jeho ztráta. Z tohoto hlediska je výhodnější pořídit si pevný polohovatelný mikrofon nebo ještě lépe – jeho zasouvací variantu, která může být praktičtější.

Klepněte pro větší obrázek 
Tabulka s kompletním hodnocení


Kdo jste a co chcete?

Při nákupu headsetu je dobré vědět, co vlastně chcete. Nároky na headset se mohou lišit podle využití. Pokud potřebujete headset vyloženě na hry, požadavky mohu být jiné, než když sledujete filmy nebo nejraději posloucháte hudbu. Také zohledněte, jak dlouho budete mít sluchátka nasazena na hlavě. Jsou tři typické skupiny lidí, které mají odlišné požadavky. Do které patříte vy?

1. Hráči

Hráči by měli hledat pevná sluchátka, která obejmou pevně hlavu, nehýbají se při rychlejším pohybu, a budou dobře izolovat okolní hluk – aby nebyli rušení okolím a oni nerušili okolí. Důležitá je především dobrá lokalizace zvuků v prostoru, zvuk nemusí být nejvěrnější. Levnější rádobyherní modely nabídnou spíše efektní, nepřesný „basový“ zvuk, nejdražší naopak nabídnou špičkovou, přesnou lokalizaci zvuků v širokém a věrném prostoru, na mohutnost basů při výbuchu se zde tolik nehledí. Mladší hráči ocení také odolnost, neboť se k headsetu často nechovají zrovna ohleduplně. Mikrofon nesmí snímat okolí, ale jen hlas hráče.

2. Domácí hráči a posluchači

Pro občasné hraní her, ale i sledování filmů či poslech hudby požadujte rozumnou izolaci od okolí, pro čistě domácí prostředí ale tento parametr nemusí být důležitý. Naopak dbejte na pohodlí, to aby vás ze silného stisku hlavového mostu nebolela hlava. Také už berte ohled na kvalitu zvuku u filmů a při přehrávání hudby. Efektní nabasovaný zvuk pro hudbu moc vhodný není. Zajímejte se tedy o univerzálnější modely, osobní volbou je otevřená, nebo uzavřená konstrukce.

3. Sluchátka k počítači pro hudbu a filmy

Jestli máte headset hlavně na telefonování, poslech hudby a sledování filmů, vybírejte si hlavně podle kvality reprodukce hudby. Zejména náročnější posluchači hudby to budou mít složitější: v levnější cenové kategorii budou hledat jen obtížně. V tomto případě už platí, že není potřeba izolace od okolí, ale hlavně co nejpohodlnější sluchátka, z kterých vás nebude po několika hodinách bolet hlava. Jestli patříte do této kategorie, tak vyloženě levným herním sluchátkům (headsetům) s basovým, efektním zvukem se vyhněte obloukem. Když se budete orientovat podle věrnosti podání hudby, kvality filmového zvuku, pak byste měli být spokojeni i u her.


Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer.

Témata článku: Testy, Sluchátka, Test, Bydlíme s AV, Sluchátka na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Remake kultovního Splinter Cellu osvěží příběh a přiblíží jej mladšímu publiku

Remake kultovního Splinter Cellu osvěží příběh a přiblíží jej mladšímu publiku

Sam Fisher se vrátím s původním základem a omlazenou fasádou.

Michal Maliarov
Splinter CellAkční adventuraUbisoft
Známe říjnovou nabídku her pro předplatitele PlayStation Plus. Potěší fanoušky závodů a bojovek

Známe říjnovou nabídku her pro předplatitele PlayStation Plus. Potěší fanoušky závodů a bojovek

Tentokrát nabídka her zdarma neunikla předčasně.

Martin Nahodil
Hry zdarmaPlayStation Plus
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika