39
Fotogalerie

10× headset k počítači do 2 000 Kč: srovnávací test

Ať už koukáte na film, hrajete hry, nebo jen posloucháte hudbu, sluchátka vám zaručeně poskytnou více soukromí, a to jak na pracovišti, tak u vás doma.

Kapitoly článku:


Headsety, sluchátka s mikrofonem, bývají typicky uzavřená náhlavní sluchátka s integrovaným mikrofonem. Špunty a pecky sem nepatří. Menší supraurální modely, u nichž menší sluchátka leží na uchu a od okolí neizolují, se využívají spíše pro internetovou telefonii. Pro hry mívají headesty zpravidla uzavřenou konstrukci, mušle jsou circumaurální, tudíž by měly obepínat celý boltec ucha. Což je nejen pohodlnější, ale lépe vás to izoluje od okolí. Jinými slovy teoreticky nebude nikdo rušit vás a vy nebudete rušit lidi okolo sebe.

Na zvuku záleží především

Uzavřená konstrukce levných modelů má ale tu nevýhodu, že zvuk nepůsobí tak vzdušně a čistě jako u otevřené konstrukce. Zvuk trpí tzv. kelímkovým efektem: zvuk se odráží uvnitř mušle, a tak se slévá, zpožďuje, zkrátka degraduje. Proto pokud plánujete poslech hlavně hudby, raději se poohlédněte po klasických audio sluchátkách bez mikrofonu, které zpravidla za stejné peníze nabídnou vyšší kvalitu zvuku.

Zde doporučuji zaměřit se na osvědčené renomované výrobce (například Sennheiser, Beyerdynamic, JBL, AKG, Audio-Technica, Sony). Před nákupem si poslechněte několik modelů, ať víte, co můžete čekat. Doporučuji poslech i o něco dražších sluchátek, než kolik chcete utratit. To abyste věděli, jak kvalitnímu zvuku se chcete přiblížit. Stejné pravidlo platí rovněž u headsetu. Dejte pozor na designové modely neznámých značek, které se svojí ohromující velikostí a různými bojovými ornamenty snaží vzbudit dojem, že jsou něco extra.

Ozone mušle.JPG
 Na hezký vzhled nedejte

U herních headsetů převládá tendence, aby jejich zvukové podání bylo spíše dunivější a se zvýrazněnými basy. Vzhledem k dynamické podstatě většiny her, kdy stále něco vybuchuje, střílí či rachotí, je to pochopitelné. Ale jeden z nejdůležitějších parametrů představuje správné podání prostoru. Možná si klepete prstem na čelo, že ze sluchátek nelze vydolovat jakoukoliv zvukovou představu o prostoru, ale opak je pravdou. Zvlášť ve střílečkách je nutné vědět, ze které strany se k vám protivník blíží, a podle toho vhodně reagovat. U her a filmů pak s dobrým headsetem rozeznáte nejen více detailů v prostoru, určíte lépe polohu zvuku, ale přibude vám kromě pravolevého prostoru také předozadní orientace.

Pohodlí

Hráči jsou marniví. Jde jim o to, aby svými extravagantními sluchátky blikajícími všemi barvami duhy upoutali pozornost na LAN party. Zásadním prvkem při rozhodování by ale měla být pohodlnost nošení, a to i při mnohahodinovém hraní. Jako první bod je třeba vyloučit všechny headsety, které vám nesedí. U materiálů náušníků bývá použit semiš, tkanina, koženka. Koženka se příliš nešpiní a také se příjemně nosí, zato ale hrozí vyšší pocení uší. Navíc záleží i na tuhosti, například headsety od Logitechu mají spíše hrubší povrch, který nemusí být úplně příjemný pro každého. Koženka a hrubší polstrování má ale ještě jednu výhodu – delší trvanlivost náušníků.

Bodové výsledky Headsety.JPG 
Hodnocení a pořadí

Semišové potahy bývají jemnější, ale zase o něco hůře těsní a také jsou náročnější na údržbu – chytá se na ně snadno prach. Dbejte také na to, jak máte uši velké. Třeba headset Logitech G230 má relativně malé mušle, takže se budou dotýkat ucha, což někomu může vadit.

Steelseries Siberia most.JPG

Dalším problémem je vysoký přítlak. Například testovaný headset od Asusu má sice velký průměr a koženkový materiál náušníků, ale jejich relativně tenká výplň v kombinaci s vysokým přítlakem způsobuje, že záhy začínají tlačit. V zápalu boje si toho třeba nevšimnete, ale po několika hodinách hraní vás může nehezky bolet hlava.

Záleží ale na velikosti vaši hlavy a individuální citlivosti. Velikost přítlaku je dána konstrukcí náhlavního mostu a zpravidla není možné ji regulovat. Platí tedy, že pokud vám headset není pohodlný, nezvykejte si, ale hledejte dál.

Odolnost. Plast, nebo kov?

Nejčastějším místem, kde headset přijde k úhoně, bývají kabely a konektory. Proto bývají silnější, zpevněné nebo opletené. Musí být také dostatečně dlouhé, abyste nevytrhávali konektory z počítače. To je mimochodem jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak headset trvale poškodit. Průměrná délka kabelu u headsetů bývá tři metry. Nezřídka ale v příslušenství naleznete prodlužovací kabel, který vám tuto délku zajistí.

Plánujete-li s headsetem cestovat, vyrábí se modely, které jsou skládací. Nejchoulostivějším místem konstrukce je pak hlavový most a napojení sluchátkových mušlí. V těchto místech při neopatrné manipulaci plastová sluchátka nejčastěji praskají. Drátěné mosty, které najdete u headsetů SteelSeries, Asus, BitFenix, jsou odolnější.

Logitech G230 mušle.JPG 
Kovový hlavový most je samozřejmě odolnější, než pouhý plast. Pokud víte, že opatrnost není vaší silnou stránkou, tak na tuto maličkost dejte pozor.

Komplikace ale může způsobit pružný opěrný pruh, který bývá přichycen lanky a po nasazení headsetu na hlavu se temene dotýkající pruh povytáhne do potřebné délky. Toto řešení nicméně nemusí vyhovovat každému: pokud jste například zvyklí nasazovat sluchátka zepředu přes vlasy, pruh se bude přetáčet, případně se lanka můžou zamotat do vlasů. Rozměry hlavy jsou navíc u lidí odlišné, takže co může být volné jednomu, může být těsné druhému. Proto opět platí – vyzkoušet.

Když máte hlavní slovo

Mikrofony jsou nezbytné, ať už pro internetovou telefonii, nebo pro dorozumívání se spoluhráči. Kvalita mikrofonu samotného bývá zpravidla velmi dobrá, rozdíly ale najdete ve velikosti, uchycení a hlavně možnosti přizpůsobení jeho tvaru.

mušle Asus Cerberus.JPG 
Asus nabízí tvarovací drát, mikrofon se dá odejmout a nechybí ani molitan

Aby mikrofon nezachytával zbytečně okolní zvuky, měl by být co nejblíže ústům; pokud bude dál, tak spolu s vaším hlasem bude zachytávat také spousty okolních ruchů a zvuků. U některých modelů lze navíc mikrofon zcela odejmout, hrozí potom ale jeho ztráta. Z tohoto hlediska je výhodnější pořídit si pevný polohovatelný mikrofon nebo ještě lépe – jeho zasouvací variantu, která může být praktičtější.

Tabulka Headsety 1.JPG 
Tabulka s kompletním hodnocení


Kdo jste a co chcete?

Při nákupu headsetu je dobré vědět, co vlastně chcete. Nároky na headset se mohou lišit podle využití. Pokud potřebujete headset vyloženě na hry, požadavky mohu být jiné, než když sledujete filmy nebo nejraději posloucháte hudbu. Také zohledněte, jak dlouho budete mít sluchátka nasazena na hlavě. Jsou tři typické skupiny lidí, které mají odlišné požadavky. Do které patříte vy?

1. Hráči

Hráči by měli hledat pevná sluchátka, která obejmou pevně hlavu, nehýbají se při rychlejším pohybu, a budou dobře izolovat okolní hluk – aby nebyli rušení okolím a oni nerušili okolí. Důležitá je především dobrá lokalizace zvuků v prostoru, zvuk nemusí být nejvěrnější. Levnější rádobyherní modely nabídnou spíše efektní, nepřesný „basový“ zvuk, nejdražší naopak nabídnou špičkovou, přesnou lokalizaci zvuků v širokém a věrném prostoru, na mohutnost basů při výbuchu se zde tolik nehledí. Mladší hráči ocení také odolnost, neboť se k headsetu často nechovají zrovna ohleduplně. Mikrofon nesmí snímat okolí, ale jen hlas hráče.

2. Domácí hráči a posluchači

Pro občasné hraní her, ale i sledování filmů či poslech hudby požadujte rozumnou izolaci od okolí, pro čistě domácí prostředí ale tento parametr nemusí být důležitý. Naopak dbejte na pohodlí, to aby vás ze silného stisku hlavového mostu nebolela hlava. Také už berte ohled na kvalitu zvuku u filmů a při přehrávání hudby. Efektní nabasovaný zvuk pro hudbu moc vhodný není. Zajímejte se tedy o univerzálnější modely, osobní volbou je otevřená, nebo uzavřená konstrukce.

3. Sluchátka k počítači pro hudbu a filmy

Jestli máte headset hlavně na telefonování, poslech hudby a sledování filmů, vybírejte si hlavně podle kvality reprodukce hudby. Zejména náročnější posluchači hudby to budou mít složitější: v levnější cenové kategorii budou hledat jen obtížně. V tomto případě už platí, že není potřeba izolace od okolí, ale hlavně co nejpohodlnější sluchátka, z kterých vás nebude po několika hodinách bolet hlava. Jestli patříte do této kategorie, tak vyloženě levným herním sluchátkům (headsetům) s basovým, efektním zvukem se vyhněte obloukem. Když se budete orientovat podle věrnosti podání hudby, kvality filmového zvuku, pak byste měli být spokojeni i u her.


Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud