10 nejhorších filmových komedií

10 nejhorších filmových komedií

Kapitoly článku:


Guru lásky
r. Marco Schnabel, USA 2008

Mike Myers je populární americký komik, který zaujal především dvěma rolemi. Ve Wayneově světě a jako agent s předkusem Austin Powers. V posledních letech si ale moc nezahrál a věnoval se především dabování zeleného zlobra Shreka. Když se mu po klasickém herectví začalo stýskat, rozhodl se připomenout komedií Guru lásky.

V ní ztvárňuje Američana Pitku, jenž byl od dětství vychováván kdesi na dálném východě. Po návratu do své domoviny se rozhodl, že je čas začít s podnikáním. A jelikož je Pitka eso v oblasti lásky, rozhodne se založit si manželskou poradnu. Jeho prvním úkolem bude napravit vztah hokejisty, jehož manželka se ho rozhodla opustit kvůli jinému sportovci.

Mike Myers spolu s debutujícím režisérem Marco Schnabelem (který na jeho předchozích projektech pracoval jako pomocný režisér) uchystal komedii, v níž si utahuje z toho, jak Američané slepě podléhají všem novám vábničkám. Zde se touto vábničkou stává indická filozofie a s ní spjaté náboženství, která se dostává do Ameriky v zkomercionalizované podobě, již nabízí právě samozvaný guru Pitka.

Kdyby si Mike Myers vystačil jen se satirickými šlehy vůči importu východního pseudoduchovna nebo bollywoodské produkci, mohla komedie fungovat dobře. Celkem zdařile se mu daří akcentovat a v jeho podání zveličovat rozdíly mezi jednotlivými kulturami a rasami.

Škoda ale, že neodolal pokušení přitlačit v míře humoru na pilu, takže se dočkáme kopulujících slonů a dalších podivností, které snímku vynesly zisk tří Zlatých malin z celkových šesti nominací. Za nejhorší film roku, nejhoršího herce v HR (Mike Myers) a nejhorší scénář.


Jack a Jill
r. Dennis Dugan, USA 2011

Osmý společný počin režiséra Dennise Dugana a herce Adama Sandlera představuje Sandlera v titulní dvojroli. Už jen tento fakt by nás mohl varovat, že nás čeká něco na způsob převlekových komedií s Eddie Murphym. A taky že ano.

Úspěšný reklamní režisér Jack má dvojče, sestru Jill. Ta se v rodině svého bratra objevuje na návštěvě vždy jen jednou ročně, na Den Díkůvzdání. Příjezd sestry není Jackovi zrovna milý, zvlášť když se její víkendový pobyt začne neúměrně natahovat na měsíční.

Zatímco Jack se snaží svou otravnou sestru co nejdřív vyexpedovat, ta si na svou stranu získává jeho ženu Erin (Katie Holmes), jež se jí začne proti manželovi zastávat. Situace se ale změní v momentě, kdy se do Jill zamiluje a začne ji balit skutečný Al Pacino.

Jack totiž Pacina nutně potřebuje přemluvit k natočení reklamy na koblihy, do které se mu samozřejmě nijak zvlášť nechce. Tehdy se začne jeho vztah k sestře účelově měnit, neboť představitel ikonických gangsterů podmiňuje účast v reklamě získáním této, pro něj výjimečné ženy.

No ženy? Adam Sandler ztvárňuje Jill tak, že spíše než ženu připomíná mužatku nebo nějakou travesty verzi Adama Sandlera v paruce, s umělými ňadry a make-upem. Bizarnost této figury je ještě znásobena tím, že šišlá, mluví pištivým hlasem a jinak se pitvoří.

Těžko se vám proto daří uvěřit, že právě do této ženy nebo spíš její karikatury by se Al Pacino zamiloval. Proč přijal slavný herec angažmá v tomto filmu je záhadou. Vysvětlení je jediné, on nebo někdo, kdo za něj čte scénáře, neměl zrovna svůj den. Al Pacino sype repliky z Kmotra a Zjizvené tváře, tančí, zpívá a slastně se válí po propoceném prostěradle své milé. Působí to celé tak nějak nedůstojně.

Adam Sandler nás taky neoblažuje zrovna kreací z rodu Robina Williamse v Tátovi sukni a jeho ztvárnění sestry, která často prdí a potí se, je za hranicí vkusu. Zábavný možná pro někoho bude Jackův adoptovaný indický synek, který na sebe pomocí lepicí pásky lepí různé předměty, včetně jídla a menších zvířat. Vědomí toho, že film stál 80 milionů dolarů, dojem z této trapné záležitosti ještě umocňuje.

Určitě si přečtěte

Články odjinud