10× nejlepší české sci-fi filmy

10× nejlepší české sci-fi filmy


Vynález zkázy

r. Karel Zeman, Československo, 1958

Adaptace verneovky Vynález zkázy vychází ze základů původního vyprávění o objeviteli výbušniny, s jejíž pomocí chce podlý dobrodruh ovládnout svět. Geniální vynálezce profesor Roch (Arnošt Navrátil) je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět.

A právě takové ruce má hrabě Artigas (Miloslav Holub), zlotřilý dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře a potápí lodi. Bohatství, jehož se takto zmocní, se mu stává nástrojem k ovládnutí světa. Artigas starého a důvěřivého profesora unese ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle, tajných laboratořích a továrnách, postavených v kráteru vyhaslé sopky na ostrůvku Back Cup, vynález dokončil.

Ponorkou a lodí unese na ostrov i profesorova asistenta, inženýra Simona Harta (Lubor Tokoš). Ten je vypravěčem příběhu a všemožně se pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart se snaží zburcovat ohrožené lidstvo dřív, než se vynález netušených možností stane vynálezem zkázy.

Nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. Pro lidstvo tím zachrání svobodu a pro sebe lásku půvabné profesorovy dcery Jany (Jana Zatloukalová).

Výtvarné zpracování Zemanova vrcholného filmu důsledně vychází z dřevorytů původních ilustrátorů verneovek Léona Benetta a Édouarda Rioua. Kombinace kresleného a hraného filmu zde dosáhla neobyčejného sjednocení díky detailně propracovanému výtvarnému pojetí, které začínalo u kreslených kulis a končilo u kostýmů a masek hereckých představitelů.

Záměrně naivní triky se inspirovaly stařičkými postupy francouzského průkopníka trikového filmu Georgese Mélièse. Z obrazů dýchá nostalgie po starých časech. Technické vynálezy století páry a elektřiny jsou v plenkách a všechno se teprve rodí.

Snímek na pomezí upřímného obdivu a láskyplné karikatury je považován za nejvěrnější filmový přepis vědecko-fantastických románů Julese Vernea. Vynález zkázy byl prodán do dvaasedmdesáti zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob. K verneovkám se režisér vrátil ještě dvakrát snímky Ukradená vzducholoď (1966) a Na kometě (1970). Oběma uzavřel nejen verneovskou trilogii, ale také trikově výtvarnou etapu své tvorby.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud