10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy

22. května 2015
TWEET SDÍLET
10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy
V kůži Johna Malkoviche, Faunův labyrint, Pevné pouto, Alenka v říši divů, Sucker Punch. Vítejte ve světě nezměrné imaginace, kde se stírá hranice mezi snem a realitou.

Krajina přílivu

r. Terry Gilliam, Kanada / Velká Británie 2005

Desetiletá Jeliza-Rose (Jodelle Ferland) žije se svými rodiči, kteří oba propadli drogám. Je zvyklá tu se poprat o čokoládu s pološílenou matkou (Jennifer Tilly), tu podat stříkačku s heroinem nervnímu otci (Jeff Bridges). Je to zvláštní dětství, podle všeho však šťastné.

Jednoho dne ale matka v důsledku neúspěšné metadonové léčby zemře a Jeliza-Rose se s tatínkem Noahem vydává na venkov. Do osamělého farmářského domku její babičky kdesi na americkém Středozápadě, v němž pozdější rock’n’rollový muzikant strávil své dětství. Otec tu záhy upadne do dalšího, tentokrát věčného drogového spánku a Jeliza-Rose zůstává sama.

Velké osamělosti, která ji v zpustlém a polorozpadlém domově, provází, se Jeliza-Rose snaží uniknout do vysněného světa, jenž existuje pouze v její fantazii. V téhle říši mají světlušky jména, strašáci se za soumraku probouzejí k životu a veverky mluví.

Ze začátku jí v imaginárním světě dělají doprovod pouze hlavy čtyř panenek Barbie, později však potká Dickense (Brendan Fletcher), mentálně postiženého mladého muže s uvažováním na úrovni desetiletého dítěte. Ten se ve svém neoprénovém obleku a v plavkách celé dny ukrývá v ponorce z haraburdí a vyčkává na příležitost ulovit obřího žraloka, který okupuje koleje. A je tu i jeho starší sestra Dell (Janet McTeer), kolohnát v černém oblečení, skrývající svou tvář za včelařskou maskou.

Když točil Terry Gilliam Krajinu přílivu, myslel prý na to, že se v novinách neustále píše o dětech jako o obětech, s čímž on hluboce nesouhlasí. Tvrdí, že děti jsou silné a prostřednictvím své fantazie dokážou zvládnout situace, v nichž si dospělí nevědí rady a propadají beznaději.

Ve filmu, viděném očima dětské hrdinky, Gilliam přiznává přímými citacemi vliv Carrollovy Alenky v říši divů, zároveň ale vychází z vlastní tvorby. Ať už z legendárního spektáklu Dobrodružství barona Prášila či proslulé ďábelské jízdy Strach a hnus v Las Vegas.  

V díle lze však rozpoznat i celou řadu dalších vlivů, počínaje tvorbou Jana Švankmajera, k jehož poetice se Gilliam nejednou přihlásil, a konče třeba inspirací obrazy amerického malíře Andrewa Wyetha. V zobrazení letní krajiny s vysokými obilnými lány okolo stavení se inspiruje Malickovými Nebeskými dny.

Gilliam tento film vytvořil ve vynucené přestávce během natáčení Kletby bratří Grimmů, která byla uvedena do kin ve stejném roce. Tlak producentů u Grimmů si vykompenzoval svobodnou realizací Krajiny přílivu. Ačkoliv se jedná o přepis originálního románu Mitche Cullina, uplatnil režisér naplno svou fantazii i své noční můry pomocí vhledu do dětského světa.

Halucinačnímu opusu vedle jeho režie dominuje mladičká Jodelle Ferland, která podobně jako později v hororu Silent Hill podává výborný výkon. Je hravým dítětem, zabydleným ve světě svých fantazií, i předčasně vyspělou dívenkou, na níž se podepsalo, v jakém prostředí vyrůstala. Právě ona se stává průvodkyní tohoto bizarního světa, jemuž vládne černý humor s notnou dávkou cynismu, ale také omamné opojení nekonečností dětské fantazie.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech