10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy

22. května 2015
TWEET SDÍLET
10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy
V kůži Johna Malkoviche, Faunův labyrint, Pevné pouto, Alenka v říši divů, Sucker Punch. Vítejte ve světě nezměrné imaginace, kde se stírá hranice mezi snem a realitou.

Faunův labyrint

r. Guillermo del Toro, Španělsko / USA / Mexiko 2006

Mexický režisér Guillermo del Toro se po hollywoodských adaptacích komikových předloh Blade 2 a Hellboy navrátil ve Faunově labyrintu k osobnějšímu projektu, který se, podobně jako jeho dřívější duchařský příběh Princ bez království, odehrává v době válečné. A i zde je dětský svět konfrontován nejen s okolními pozemskými hrůzami, ale především s vlastní fantazií. 

Ústřední hrdinkou vyprávění se stává jedenáctiletá dívka Ofélie (Ivana Baquero). Ta se ocitá, spolu se svou těhotnou matkou, v odlehlém starém mlýnu, kterému vládne její otčím, kapitán Vidal (Sergi López). Píše se rok 1944, kolem zuří občanská válka a brutální fašista Vidal se v okolních lesích snaží potřít poslední zbytky republikánského povstaleckého odboje.

Útěk ze světa válečných zvěrstev, mučení a krutých výslechů nachází Ofélie hned za zdmi nového domova. V hlubokých lesích objeví v kamenných ruinách vstup do tajemného labyrintu, kde se jí stává průvodcem majestátní Faun. Právě on ji přesvědčí, že je převtělenou princeznou z podzemní říše víl, kde se nestárne, nevládne zde nenávist a do níž se po splnění tří úkolů bude moci navrátit.

Režisér ve svém vyprávění zachovává dětskou perspektivu vnímání světa, ale prostřednictvím žánru dobrodružné fantasy, plné mýtů, legend a pohádek oslovuje především starší publikum. Snový únik Ofélie do tajemně hororového labyrintu představuje obrannou reakci dětské duše před každodenní skutečností.

Alenkovská říše za zrcadlem není ideálním místem, kde by neexistovalo zlo. Ale oproti okolnímu světu zde platí jasně dané zákonitosti. Dívka v průběhu svého putování zjišťuje, že pokud se jimi bude řídit, nejenže se při plnění náročných úkolů neztratí, ale její dobré srdce bude po zásluze odměněno.

Naopak vnější realita představuje stav, který se již plně vymkl kontrole, neexistují zde žádná pravidla a platí zde jen právo silnějšího nebo toho, kdo je právě u moci. Ztělesněním tohoto bezskrupulózního zla, převyšujícího právě nedostatkem fantazie všechna monstra z podsvětí, se stává frankistický voják Vidal.

Režisér pomocí výtvarné stylizace, ponořené do olivově zelené barvy, i hudebního doprovodu velmi důsledně buduje ponurou atmosféru, připomínající sílu těch nejlepších pohádkově hororových příběhů. Při vytváření paralelního světa dětské fantazie pracuje s množstvím odkazů nejen na španělské reálie (Goyův Saturn, požírající vlastní děti, Borgesův Labyrint), ale především nás po celou dobu vyprávění udržuje v napětí ohledně míry prolnutí skutečného a fantaskního světa. Nechává tyto světy do sebe plynule navzájem přecházet, ale teprve závěr nám nabídne sjednocující a tragicky očistný moment, který ukáže, jak malá Ofélie ve zkoušce skutečné i snové obstála.

Del Torovi se za pomocí prostředků zábavného dětského vyprávění podařilo vytvořit alegoricky čisté poselství o síle lidské oběti a odvahy v dobách, jež těmto vlastnostem moc nepřála. Jeho film byl nominovaný na šest Oscarů, tři získal (kamera, výprava, masky).

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík