10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy

22. května 2015
TWEET SDÍLET
10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy
V kůži Johna Malkoviche, Faunův labyrint, Pevné pouto, Alenka v říši divů, Sucker Punch. Vítejte ve světě nezměrné imaginace, kde se stírá hranice mezi snem a realitou.

Pevné pouto

r. Peter Jackson, USA / Velká Británie / Nový Zéland 2009

Život pětičlenné rodiny, přebývající na počátku sedmdesátých let na spořádaném americkém předměstí, je zalit štěstím. Až do chvíle, kdy zasáhne zlovolná ruka osudu a jeden její článek se nevrátí ze školního promítání filmového klubu.

Čtrnáctiletá dospívající slečna Susie Salmonová (Saoirse Ronan) se stala obětí pedofilního vraha a z dimenze, kam ji tento odporný zločin vyslal, se rozhodne dohlížet na vyřešení případu. Susie coby oběť uvízne cestou do nebe v jakémsi blíže nespecifikovaném přestupním území, propojeném s událostmi, jež se udály na Zemi.

Pro hříšníky by se tato oblast mohla nazývat očistcem, ale pro duši neposkvrněnou jde možná o zkušenostní metaforickou bránu do světa dospělých. Právě zde ztracená dívka doufá, že bude její vrah vypátrán a potrestán. Do té doby nebude mít její duše klid. Pečlivé zametení důkazů jí ale zatím moc naděje nedává. Léta plynou, její rodina se pod tíhou smutku rozpadá a dívka zjišťuje, že pokud neopustí svou touhu po odplatě, nedojdou klidu ani její nejbližší.

Scénáristé nám tak trochu problematicky podsouvají tezi vyrovnání se skutky zločinné povahy a jejich přijetí v duši oběti. Žádné bronsonovské „přání smrti“, ale křesťanské odpuštění a snaha o pochopení motivace strůjce zla. Teprve po přijetí svého údělu a vyrovnání se s ním může přijít v mezinebí odměna v podobě plynulého navázání na pozemský život. To má ve vyprávění formu spirituálního spojení s milovaným chlapcem Rayem (Reece Ritchie) prostřednictvím těla jiné dívky.

Komorní psychologická látka, jíž by slušelo střídmé aranžmá, v Jacksonově pojetí získává kontury barvotiskové fantasy malebnosti, kontrastující s hrůznými činy, o nichž pojednává. I přes přehnanou okázalost, jež je vyprávění spíše na škodu, Jackson ukazuje, že je výborný filmař.

V první čtvrtině vyprávění sugestivně buduje napětí. Okamžiky předzvěstí temných událostí dávkuje s hororovým citem pro míru. Po vykonání činu nás pomalý rytmus vyprávění vtahuje do magického chodu imaginárního světa, jenž nyní Susie obývá.

Stupňování dějové zápletky se takřka zastaví a Susie v divotvorných digitálních dekoracích poznává nové kamarádky z řad dívek, na nichž vrah Harvey (Stanley Tucci) zanechal svou nesmazatelnou stopu. Mrazivě thrillerový nádech vyprávění se pak vrací v poslední třetině, kdy se po posedlém otci (Mark Wahlberg) rozhodne tajemství domu naproti prozkoumat i Susiina sestra Lindsey (Rose McIver).

Scénáristický tým měl při adaptaci bestselerové předlohy Alice Seboldové obtížnou úlohu. Ošidnost způsobu vyprávění je zakotvena už v samotném námětu, který začíná tam, kde většina příběhů končí. Identita pachatele je známa hned od počátku, takže spíše než na policejní pátrání se tvůrci zaměřují na dopad tragédie do duší zainteresovaných.

Susie, v jejíž osobě se propojuje civilní i nadpřirozená linie, z místa jejího dočasného pobytu shlíží na život svých bližních a silou telepatie se jim snaží naznačit, kdo může za její nedobrovolný odchod ze světa. Zároveň jim pomáhá i překonat bolest z jejího odchodu.

Pevnému poutu se v řadách diváctva asi nedostane jednoznačného přijetí. Ti, kdo očekávali mrazivý thriller s metafyzickým přesahem, dostávají spíš pohádkově laděnou lyrickou meditaci o smrti, naplněnou nadějí v barvitý život na „druhém břehu“.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech