10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy

22. května 2015
TWEET SDÍLET
10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy
V kůži Johna Malkoviche, Faunův labyrint, Pevné pouto, Alenka v říši divů, Sucker Punch. Vítejte ve světě nezměrné imaginace, kde se stírá hranice mezi snem a realitou.

Alenka v říši divů

r. Tim Burton, USA 2010

Malá Alenka Kingsleigová má bujnou fantazii a trápí ji pořád stejná noční můra. Zdá se jí o říši, plné zázraků a podivných, mnohdy až strašidelných bytostí. Její tatínek má pro svou holčičku velké pochopení. Uplyne 13 let, tatínek je už bohužel po smrti a devatenáctiletá Alenka (Mia Wasikowska) je pozvaná na zásnubní slavnost, kde ji přede všemi požádá o ruku bohatý, ale nepříliš bystrý aristokrat Hamish (Leo Bill).

Alenka je poněkud rozpačitá a chce si odpověď rozmyslet. Když spatří Bílého králíka (Michael Sheen) v saku a s hodinkami v tlapce, rozběhne se za ním. Spadne do králičí nory a ocitne se v místnosti s řadou dveří. Poté, co jedněmi z nich projde, ocitá se v ohromujícím fantastickém světě, plném pozoruhodných tvorů.

Tvorové, mezi nimiž se nachází potrhlý Kloboučník (Johnny Depp) nebo kočka Šklíba (Stephen Fry), ji znervózňují tím, že pořád pochybují, že je Alenka. Dovedou ji k houseňákovi Absolemovi (Alan Rickman), který jí ukáže Orákulum, kde je předpovězen každý den. I takzvaný den Nádherňák, kdy šampion zabije za pomoci vorpálového meče Tlachapouda. Draka, který pomáhá zlé Srdcové královně (Helena Bonham Carter) proti její hodné mladší sestře Bílé královně (Anne Hathaway).

Alenka sebere veškerou svou odvahu a pustí se do boje s drakem. Díky své odvaze nakonec nad drakem zvítězí a říše je zachráněná. Zlá královna by si zasloužila smrt, ale její sestra nesmí zabíjet, a proto ji odsoudí k doživotnímu vyhnanství. Alenka by se ráda vrátila domů, a tak jí královna dá krev Tlachapouda, která ji vrátí zpět do jejího světa. Tam uplynulo pouze pár okamžiků, ale Alenka mezitím prožila kus života. A to, co prožila, ovlivní její další rozhodování.

Burtonova Alenka je novou variací na slavný Carrollův román i množství jeho adaptací. Nejde o remake, ale spíš o takové volné pokračování původního příběhu. Alence je už devatenáct let a znovu se vrací do podivuhodného světa, který poprvé navštívila jako dítě. Scénář napsala Linda Woolvert (Zloba - Královna černé magie), která pro studio Disney už dříve napsala scénáře k animovaným filmům jako Kráska a zvíře, Neuvěřitelná cesta a Lví král.

A je to právě vliv studia Disney, který způsobil, že se tu režisér od pochmurně hravé poetiky svých starších titulů vydává směrem k spotřebnější rodinné zábavě. Morbidnost a černý humor vystřídaly přepálené, jásavě pastelové barvy, 3D, roztomilá mluvící zvířátka, různé miloučké podivnosti a až přílišné nadužívání a v důsledku toho podlehnutí vymoženostem digitálních efektů. To je nová, pestrobarevná a křiklavě stylizovaná Alenka.

Více jak miliardové tržby a dva Oscary v technických kategoriích (výprava, kostýmy) ale způsobily, že i další specialisté na hororové, pohádkové a jinak bizarně laděné světy byli nuceni k tomu, aby se vzdali své osobitosti a úspěšně naplnili blockbusterovou formulku Natočte něco jako Alenku. Viz. Sam Raimi a jeho Mocný vládce Oz. Ale to už je jiný příběh.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

6 Jakub Michlovský

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech