10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy

22. května 2015
TWEET SDÍLET
10× nejlepší filmové fantazijní alternativní světy
V kůži Johna Malkoviche, Faunův labyrint, Pevné pouto, Alenka v říši divů, Sucker Punch. Vítejte ve světě nezměrné imaginace, kde se stírá hranice mezi snem a realitou.

Mocný vládce Oz

r. Sam Raimi, USA 2013

Knihu Čaroděj ze země Oz (1900) z pera amerického spisovatele Lymana Franka Bauma zná v Americe každé malé dítě. Podobně jako její nejslavnější filmovou adaptaci (1939) s Judy Garland v hlavní roli. Právě na tomto popkulturním fenoménu se rozhodlo parazitovat studio Disney, když vytvořilo jakýsi prequel k tomuto pohádkovému muzikálu.

Přichází totiž s vlastní verzí toho, co se stalo předtím, než malou Dorotku uneslo tornádo z rodné farmy do tajemné země Oz. Nastiňuje nám původ tajemného čaroděje z názvu původního filmu i to, jak se dostal ke své moci. Vykresluje, jak jeho příchod ovlivnil budoucnost země Oz, ale i osudy tří krásných sester s kouzelnou mocí.

Scenáristé vytváří novým příběhem oslí můstek ke klasickému filmu Victora Fleminga z roku 1939. Současně ho kopírují a inovují. Zlá čarodějnice ze západu zůstává, ale přibyly jí dvě sestry. Tornádo opět řádí v Kansasu, ale neunese Dorotku, ale druhořadého pouťového kouzelníka Oscara „Ozze“ Diggse (James Franco).

Černobílý pozemský svět a technicolorová země Oz jsou opět barevně jasně vymezeny. Rozdíl a to podstatný je v rozhodnutí obou postav, zda se z říše fantazie vrátit zpět do „reality“. Oscarova volba je logická z hlediska dějové návaznosti Dorotčina příběhu.

Tři sestry Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) a Glinda (Michelle Williams) zaplétají Oscara do svých intrik a on si moc neumí poradit s tím, že není skutečným čarodějem, ale pouhým varietním eskamotérem. Předstírá, že ovládá skutečné kouzla a čáry a nechtěně je zatažen do problémů, kterým je země Oz nucena čelit.

A my sledujeme přerod jednoho zbabělého a neochotného podvodníka v neohroženého a šlechetného hrdinu, který je pod vlivem okolností nucen místním obyvatelům pomoci v boji se zlem. Nápomocni jsou mu na této cestě létající opičák Finley (Zach Braff) a osiřelá Porcelánová panenka (Joey King). Tedy postavy, které v novém vyprávění zastupují tři Dorotčiny společníky - Strašáka, Zbabělého lva a Plechového dřevorubce.

Raimi vzdává poctu původnímu filmu nejen prostřednictvím postav, kulis a záměrně naivních dialogů, ale i barevným oddělením fantazie od reality. Úvod, v němž v Oscar v Kansasu balamutí dívky i diváky, je černobílý. Natočený ve 2D, na 35 mm formát, v ořezu 4:3 a se stereo zvukem. Pak ale tornádo způsobí nejen přenos do fantaskní země, ale i do jiného audiovizuálního levelu. Obraz se zbarví, roztáhne se do širokoúhlého formátu a změní se na spektakulární 3D s Dolby Surround zvukem.

Archaická poetika černobílého úvodu s milým odkazem na trikové kouzelníky Mélièsova typu mizí a nastupuje pastelová variace na Burtonovu Alenku nebo Cameronův Avatar. Ostatně není náhoda, že výtvarníkem všech tří filmů je Robert Stromberg, který za předchozí dva zmíněné počiny získal Oscara.

Před zeleným pozadím nechává oživit zemi Oz, plnou bujné vegetace, v níž nechybí obří masožravé květiny nebo okřídlené opice. Připomíná to disneyovskou lunaparkovou atrakci, založenou na množství digitálních efektů a CGI více či méně roztomilých zvířátek. Pokud se v případě Burtonovy Alenky mluvilo o řemeslné zakázce, jež má zaujmout především naše smysly, zde tomu není jinak.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech