10× nejlepší válečné filmy aneb o válce pravdivě

10× nejlepší válečné filmy aneb o válce pravdivě

Kapitoly článku:


Černý jestřáb sestřelen

r. Ridley Scott, USA 2001

Somálsko je rozvrácené občanskou válkou mezi klanovými milicemi a vážným hladomorem. Zahraniční humanitární potravinová pomoc se stává předmětem korupce a bojů mezi jednotlivými gangy. Na její rozdělování mají v rámci mírové mise dohlédnut Američané, ale samozvaný somálský vůdce a diktátor Mohamed Farrah Aidid se rozhodne OSN vyhlásit válku.

Napětí, které v zemi panuje, se rozhodne s posvěcením Spojených národů vyřešit nově nastoupivší americká administrativa pod vedením Billa Clintona vojenským zásahem v hlavním městě Somálska Mogadišu. Bojová operace, nazvaná Gothic Serpent, začne odpoledne 3. října 1993. Jednotky jsou informovány, že dva z Aididových vůdců (Omar Salad, Hassan Awale) se nachází v rezidenci v centru Mogadišu. Na místo je vysláno 19 helikoptér, 12 vojenských terénních vozidel Humvee a 160 mužů, aby je zajali.

Rutinní akce se ale po sestřelení amerického vrtulníku Černý jestřáb pancéřovou střelou a jeho zřícení na mogadišskou ulici mění v nejintenzivnější pozemní boj zblízka, do jakého se vojáci USA zapojili od války ve Vietnamu. Nakonec byly v tomto souboji sestřeleny dvě helikoptéry MH-60 Black Hawk, bylo zabito devatenáct amerických vojáků a jeden malajský voják ze záchranného konvoje. Odhady ztrát Somálců přesahují počet tisíce osob.

Major Garrison (Sam Shepard), který akci velí ze základny, se rozhodne, že žádného ze svých chlapců nenechá v terénu a začal k vrtulníku stahovat vojáky, roztroušené po skupinkách v mogadišských ulicích.

Film Ridleyho Scotta s dokumentární věrohodností zachycuje atmosféru na americké základně před bitvou a hlavně bitvu samotnou. Akce, původně plánována jako rychlý přepad za účelem zatčení obou mužů, se změní v záchrannou operaci, kterou Scott vykresluje bez nějakého psychologického prokreslení charakterů vojáků jako plynulou akční jízdu napříč somálskými ulicemi, která se takřka nezastaví.

Podobně jako v případě Tenké červené linie zde chybí nějaký ústřední hrdina, naopak sledujeme několik protagonistů (Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana, Tom Sizemore), které máme občas problém pod vojenskými mundůry vůbec poznat a jež jsou jen figurkami na dokonale rozehrané bitevní šachovnici.

Celé to vypadá, jak kdyby někdo úvodní expozici z vojína Ryana natáhl na celovečerní metráž. Střih je patřičně zběsilý a divoké kamerové hrátky podbarvuje syntezátorová hudba Hanse Zimmera se somálskými motivy. Dokumentární styl je podpořen časovým ukazatelem a dynamika akčních scén vám nedá vydechnout. Ridley Scott předvádí ukázka efektní filmařiny, jež se k zásahu, který trval 15 hodin, skvěle hodí.

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud