10 nejlepších gangsterských filmů

10. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
10 nejlepších gangsterských filmů
V zlověstném stínu Al Capona se odehrávají krví pošpiněné variace příběhu o naplnění amerického snu. Podívejme se na výběr těch nejlepších.

Bonnie a Clyde
(r. Arthur Penn, USA 1967)

O její renesanci se velkou měrou zasloužil film Bonnie a Clyde. Spolu s Bezstarostnou jízdou (1969) věrozvěst éry tzv. Nového Hollywoodu, kdy filmová studia dávala tvůrcům do té doby bezprecedentní volnost k uskutečnění jejich představ. Zároveň i film, který oživil subžánr gangsterských biografií (předtím snímky o Al Caponem) a posunul ho odlišným směrem než doposud.

Větší pozornost je zde věnována psychologii hlavních postav, což se odráží především ve vzájemném pnutí ústřední zločinecké dvojice. Nejde u nich o klasickou romanci, ale o vztah mnohem problematičtější. Skutečný Clyde Barrow byl údajně bisexuál a jeho představitel Warren Beatty ho tak chtěl i hrát. Režisér Arthur Penn mu to ale vymluvil a tak je jeho vztah k Bonnie Parkerové (Faye Dunaway) sexuálně definován skrze jeho impotenci vůči ní.

Tvůrci představili skutečné postavy z éry ekonomické krize třicátých let jako bojovníky proti zavedenému společenskému řádu, čímž si získali velkou oblibu zejména mezi americkou mládeží. Bonnie a Clyde jsou jako lehkomyslné děti, které se dostanou na dráhu zločinu, z níž už není cesty zpět. Ztělesňují generační vzpouru proti světu rodičů, nesenou na vlnách ideálů šedesátých let, která je krvavě potlačena. Zabíjejí jakoby neúmyslně a neradi a jsou obdařeni velkým kouzlem. I díky tomu se s nimi divák snadno identifikuje a vnímá je jako psance, uštvané policií.

Tomuto vyznění napomáhá i závěrečná ikonická scéna jejich dopadení, kdy jsou doslova rituálně rozstříleni na kusy. Estetizované násilí, jehož režisér v této nezapomenutelné sekvenci užívá, našlo o dva roky později ozvěnu ve zpomalených orgiích smrti v Peckinpahově westernové Divoké bandě.

Z deseti oscarových nominací získal film dvě zlaté sošky. Pro kameramana Burnetta Guffeye a Estelle Parsons za ženský herecký výkon ve vedlejší roli protivné manželky hrdinova bratra, jehož ztvárnil Gene Hackman.

Zjizvená tvář
(r. Brian De Palma, USA 1983)

Režisér Brian De Palma opouští ve volném remaku příběhu muže se zjizvenou tváří třicátá léta, aby demonstroval, že koloběh zločinu se řídí stále stejnými pravidly i po padesáti letech.

Přenáší nás do roku 1980, kdy Spojené státy na jaře otevřely hranice s Kubou, aby za emigranty mohli z Ostrova svobody přijet jejich příbuzní. Fidel Castro je lišák a do USA tímto způsobem vyexpedoval 25 000 trestanců z místních věznic.

Jedním z nich je i Tony Montana (Al Pacino), který se spolu se svým kámošem Mannym Riberou (Steven Bauer) uchytí v miamském gangu bosse Lopeze (Robert Loggia). Začne stoupat v jeho hierarchii, ale postup se mu zdá příliš pomalý. On chce všechno a hned. Včetně jeho věčně vysmažené kočičky Elviry (Michelle Pfeiffer). Připomíná tím zvíře vypuštěné z klece nucené izolace, které se dere ven.

Scénář Olivera Stonea, který se v době jeho psaní sám potýkal s kokainovou závislostí, zachycuje cestu kubánského uprchlíka na vrchol kokainového impéria v USA. V manické honbě za úspěchem se zrcadlí spotřební ideologie reaganovské Ameriky, hlásající, že účel světí prostředky. Tony zasedl na drogový trůn, odkud už vede jen jediná cesta. Dolů.

Tony Mantana v podání Al Pacina se z obyčejného přízemního grázla a vraha mění v paranoidního magnáta, který má vše, ale přesto není šťastný a spokojený. S nosem zabořeným v koksu a s naddimenzovanou bouchačkou se neváhá v závěru postavit mnohonásobné přesile v jedné z nejcitovanějších scén filmové historie.

Herec svůj fyzický výkon graduje až do absolutního šílenství, které koresponduje s brutálně naturalistickým laděním celého tříhodinového bijáku. Na jeho hypnotizující jízdu jen tak nezapomenete.

Neúplatní
(r. Brian De Palma, USA 1987)

Nelítostný boj organizovanému zločinu vyhlásí v čase prohibice čtveřice policistů. Eliot Ness (Kevin Costner), Jim Mallone (Sean Connery), Oscar Wallace (Charles Martin Smith) a Giuseppe Petri (Andy Garcia) se rozhodnou dostat před soud samotného nejvyššího kápa Al Caponeho (Robert De Niro). Jejich snaha neunikne pozornosti chicagské mafie, která jim jde záhy po krku.

Režisér Brian De Palma, posílený úspěchem Zjizvené tváře a nálepkou nového Hitchcocka, se rozhodl k mafiánské tématice opět vrátit. Jen tentokrát se na ni rozhodl posvítit policejní optikou. V USA má totiž jméno zvláštního agenta Eliota Nesse podobný zvuk jako jméno jeho úhlavního protivníka. Ness od Maloneho dostává i základní poučku jak se nenechat zabít, spočívající v tom, že má střílet rychle a jako první.

Na scénáři se podílel dosud spíše divadelní autor David Mamet, který měl za sebou práci na remaku Pošťáka, který vždy zvoní dvakrát. Dovedl ho prodchnout humorem a vytvořit fungující interakci mezi různorodými postavami, jež se semknou v boji proti společnému nepříteli.

Zastřešujícím činitelem se stává spravedlivý mentor celé jednotky Malone, za jehož ztvárnění si Sean Connery odnesl jedinou proměněnou nominaci na Oscara z celkových čtyř. Kevin Costner i Andy Garcia zde ještě nejsou oněmi hvězdami první velikosti, ale podávají neméně skvělé výkony. Robert De Niro jako obtloustlý nekompromisní násilník Al Capone se zde objeví snad jen na deset minut, ale okamžitě na sebe strhne všechnu pozornost.

Režisér Brian De Palma dobovému vyprávění dává atraktivní vizuální tvář, spočívající v dokonalých jízdách kamery. Milovníky filmových odkazů v této souvislosti jistě potěší labužnický zážitek v podobě citace slavné scény na schodech s kočárkem z ruské němé klasiky Křižník Potěmkin Sergeje Ejzenštejna.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech