10 nejlepších gangsterských filmů

10. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
10 nejlepších gangsterských filmů
V zlověstném stínu Al Capona se odehrávají krví pošpiněné variace příběhu o naplnění amerického snu. Podívejme se na výběr těch nejlepších.

Carlitova cesta
(r. Brian De Palma, USA 1993)

Al Pacino exceluje coby bývalý drogový magnát Carlito Brigante, jenž se po návratu z vězení pokouší uniknout své temné minulosti.

Ven z chládku dostane portorikánského gangstera Carlita Briganteho jeho kokainem posedlý advokát David Kleinfeld (Sean Penn). Všechny své známé poté Carlito zaskočí rozhodnutím dát se na poctivou cestu. Podaří se mu vystopovat svou bývalou lásku, tanečnici Gail (Penelope Ann Miller) a získá práci manažera nočního klubu.

 

Jeho dobrým předsevzetím však stojí v cestě staré známosti z podsvětí a nová, nastupující generace grázlů, pro které loajalita a tradiční kód cti už nic neznamenají. Carlito je tak znovu vtahován do nemilosrdné hry o žití a přežití.

Scénárista David Koepp (Spider-Man, Válka světů) vyšel z románů soudce Edwina Torrese a dal vzniknout gangsterskému příběhu s romantizujícím nádechem. Režisér Brian De Palma vytvořil jakousi antitezi své Zjizvené tváře, když se obešel bez naturalistického vyobrazení násilí a naopak do popředí vypíchl emoce. V tomto duchu vede svou postavu i Al Pacino, jehož Carlito jde přesně opačným směrem než Tony Montana a snaží se začít nový, lepší život. A vy mu budete fandit, aby svůj vysněný, prosluněný ráj našel.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí
(r. Quentin Tarantino, USA 1994)

Nejkultovnější film devadesátých let, v němž „šílený maniak z videopůjčovny“ Quentin Tarantino povyšuje brakové historky na ty nejvytříbenější cinefilské lahůdky.

Nechronologickou formou propojuje tři různé příběhy, v nichž pracuje s těmi nejohranějšími klišé gangsterských filmů. Boxer, co podvede bookmakery v předem dohodnutém zápase. Dvojice nájemných vrahů, mstící se neplatiči jejich šéfa. Přepadení restaurace.

 

Tarantino si za pomocí absurdních náhod pohrává s řetězením příčin a důsledků a servíruje nám krvavou a cynickou černou komedii, podbarvenou soundtrackem, jenž svého času hrál snad na všech mejdanech.

Brilantní dialogy, které umíte i po letech citovat. Masáž nohou, rozdíly mezi stravováním ve fastfoodech v Holandsku a USA, Zedův čopr. Debaty o naprostých banalitách, proměněné ve filozofické disputace. Scény, na něž nezapomenete. Uma Thurman a Johna Travolta, tančící u Mazaného králička twist. Adrenalinová injekce do srdce po předávkování drogami.

Sedm oscarových nominací, z nichž Tarantino proměnil tu za vlastní scénář. Zisk Zlaté palmy z festivalu v Cannes i Zlatého glóbu. Je třeba dodávat víc a najde se snad někdo, kdo film ještě neviděl?

Krycí jméno Donnie Brasco
(r. Mike Newell, USA 1997)

Snímek z prostředí newyorské mafie, který vznikl podle skutečných událostí. Zachycuje úspěšnou akci FBI, jejíž agent Joe Pistone (Johnny Depp) pod falešným jménem Donnie Brasco pronikl mezi mafiány a strávil sedm let mapováním jejich činnosti.

 

Během té doby se stal jedním z nich. Považovali ho za přítele a pro něj bylo po letech těžké rozhodnout se, kam vlastně patří. Zda ke své rodině, manželce a dětem, nebo klanu v čele s mafiánem Leftym Ruggierem (Al Pacino). Z poctivého policisty se stal neurotický násilník, kterého podvojná role přivedla k tomu, že přestal rozlišovat mezi dobrem a zlem. Johnny Depp tuto jeho proměnu velmi věrohodně ztvárňuje

Britský režisér Mike Newell přichází s velmi podrobným a autentickým pohledem do světa organizovaného zločinu. Soustředí se na postižení hierarchizovaných vztahů uvnitř uzavřené komunity se zaběhnutými modely chování a způsobem mluvy a těží z herecké souhry ústřední herecké dvojice a jejich „otcovsko-synovského“ vztahu. Podobný motiv využil později i Martin Scorsese ve Skryté identitě.

Americký gangster
(r. Ridley Scott, USA 2007)

Specialista na velké epické příběhy Steven Zaillian (Schindlerův seznam, Gangy New Yorku) variuje klasický příběh vzestupu člověka, který dosáhl úspěchu a bohatství bez ohledu na použité prostředky. Vychází přitom ze skutečného života černošského gangstera, který se z pozice řidiče mafiánského bosse vypracoval po jeho smrti v jednoho z nejnebezpečnějších a nejchladnokrevnějších hybatelů newyorského drogového podsvětí sedmdesátých let.

 

Frank Lucas (Denzel Washington) je uhlazený gentleman, vzorný manžel a poslušný syn, který pravidelně doprovází svou starou matku v neděli do kostela na mši. Pravý prototyp moderního byznysmena, který by zajisté vynikl i v jiném oboru podnikání, než je pašování heroinu prostřednictvím rakví s vojáky, padlými ve válce ve Vietnamu.

Jeho protihráčem, který ve zkorumpovaném prostředí strážců zákona udivuje svou neúplatností, se stává detektiv Richie Roberts (Russell Crowe). Rozvádějící se otec malého syna, na něhož nemívá čas a sukničkář, který víc než smyslem pro rodinné hodnoty či vkusem v oblékání (pestrobarevné košile) vyniká svou zarputilostí v boji se zločinem a vírou v profesní a etickou čest svého povolání.

Ridley Scott skrze maskulinní souboj kdo s koho či na kočku a myš přináší relativizující úvahu o prohnilém světě, v němž má zlo přitažlivě líbivou tvář a dobro tu upachtěně chybující. Ústřední protagonisty sledujeme po celou více jak dvouapůlhodinovou stopáž odděleně v jejich přirozeném prostředí, kde nejlépe vynikne jejich charakterová i sociální odlišnost. Když dojde k jejich střetnutí, nemá podobu krvavého zúčtování, ale úřednicky rutinního setkání tváří v tvář ve vyšetřovací místnosti.

Scott natočil zvolna plynoucí, ale nekompromisní sondu do prostředí organizovaného zločinu, která ukazuje na příběhu vzestupu a pádu drogového krále odvrácenou na notně ušpiněnou verzi klasického příběhu o naplnění „americkém snu“. Jeho vyprávění oplývá detailně předestřenou rekonstrukcí doby a faktů. Sedmdesátá léta, kdy společností hýbala aféra Watergate, jsou díky pečlivé výpravě, zvolenému retro stylu, tónování kamerových filtrů a hudební složce, cítit doslova z každého záběru.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

4 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech