10 nejlepších paranoidních thrillerů

3. srpna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejlepších paranoidních thrillerů
Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Tři dny Kondora
r. Sydney Pollack, USA 1975

Robert Redford jako herec a Sydney Pollack jako režisér vytvořili na počátku sedmdesátých let silný tvůrčí tandem, z jehož dílny vzešlo množství dodnes slavných děl (Jeremiah Johnson, Bobby Deerfield, Elektrický jezdec, Vzpomínky na Afriku).

Oba aktivističtí hollywoodští intelektuálové nikdy neskrývali své liberálně levicové přesvědčení, jež vtělili do těchto snímků. Po politické romanci Takoví jsme byli (1973) přichází s filmem, v němž již naplno vyslovují svou nedůvěru americkému vládnímu establishmentu, který po aféře Watergate a odstoupení prezidenta Nixona (1974) utrpěl nezhojitelné šrámy.

 

Děj filmu reaguje nejen na známé a v úvodu tohoto speciálu zmíněné politické události konce šedesátých a počátku sedmdesátých let, ale i na morálně rozporuplné akce, prováděné jistými frakcemi americké výzvědné služby CIA během 70. let. Opírá se o stejnojmennou románovou předlohu Jamese Gradyho Šest dnů Kondora z roku 1974, s jejímž námětem volně zachází.

Příběh nás v úvodu zavádí do prostředí historické literární společnosti, provádějící monitoring brakové literatury. Ve skutečnosti jde ale o malé speciální oddělení CIA, jež se věnuje studiu materiálů z USA znepřátelených teritorií.

Civilní pracovníci CIA, krytí jako literární vědci, se věnují četbě šestákové literatury (detektivky, špionážní aj.) a vyšší instance informují o skrytých politických významech a narážkách, ukrytých v těchto dílech. Ale nejen to, snaží se zde najít i nové nápady pro vlastní činnost zpravodajských a bezpečnostních služeb a případně odhalit únik tajných informací z tohoto prostředí.

Že nejde o činnost úplně nevinnou, o tom se přesvědčí literární vědec Joseph Turner (Robert Redford). Poté, co se vrátí na své pracoviště se svačinou, nalezne všechny své kolegy zavražděné. Civilní pracovník CIA s krycím jménem Kondor má tři dny na to, aby uhájil svůj život a rozpletl klubko tohoto případu i jeho role v něm.

Po krku mu jde alsaský nájemný vrah Joubert v podání bergmanovského herce Maxe von Sydowa a spojence nachází v krásné umělecké fotografce Kathy s tváří Faye Dunaway.

Turner je zprvu v pozici lovné zvěře, ale pak přechází do protiútoku. Při něm využívá znalostí, nabytých právě četbou literatury, jež se zaobírala podobnými situacemi, v níž se nyní on sám ocitl. Nepřátele tak likviduje jejich vlastními postupy. Zde se ukrývá největší ironie celého vyprávění, které působí jako výsměch světu komplikovaných zpravodajských hrátek a her.

Turner nakonec zjistí, že za celým vyvražděním jeho přátel z literárního klubu byly mnohem vyšší zájmy vládní administrativy, jíž jde o kontrolu ropných polí na Blízkém východě. Jeho spolupracovníci tyto jejich choutky zviditelnili, a proto museli být zlikvidováni. Potvrdí mu to jeho nadřízený v CIA Higgins (Cliff Robertson), který je však pouhým vykonavatelem přání těch „nahoře“. V příběhu anonymních osob, za nimiž tušíme skutečné vůdce USA ve vládě a jinde.

Turner Higginsovi sděluje, že svá zjištění oznámí tisku, ale ten mu oponuje, že není jisté, zda mu je noviny (zde konkrétně The New York Times) otisknou. Zda má vládní establishment a jeho převodné páky (CIA) pod svou kontrolou i média zůstává ve filmu otevřené a do jisté míry na to odpovídá počin z novinářského prostředí, v němž se Robert Redford objevil o rok později.

Stejně tak nejistý je i osud Turnera, který sice vyhrál svou dílčí bitvu se systémem, ale ne válku. Higgins i Joubert ho varují, že může být vlastně kdykoliv odstraněn, až jeho případ nebude pro systém představovat tak okaté nebezpečí v podobě upozornění na mechanismy a zájmy, jimiž je ve skutečnosti řízen.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

4 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

37 Jaromír Puk

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

6 Jakub Michlovský