10 nejlepších paranoidních thrillerů

3. srpna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejlepších paranoidních thrillerů
Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Maratónec
r. John Schlesinger, USA 1976

Student historie newyorské univerzity Babe (Dustin Hoffman) chce jednou zvítězit v maratonském běhu a ve volném čase se proto tomuto sportu věnuje. Netuší ovšem, že jeho bratr Doc (Roy Scheider) pracuje pro CIA a žije svůj život až příliš na hraně. A jednou ji překročí. V ten moment přichází o život a Babe se ocitne v opravdu nezáviděníhodné situaci. Doc totiž sledoval nacistického zločince Szella (Laurence Olivier), který by rád ze svého exilu v jižní Americe dopravil do USA zlatý poklad, který za války ukradl Židům.

 

Babe je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení na něm chce vyzvědět pravdu.

"Kultovní hláška „Je to bezpečné?" a neméně proslulá a dodnes působivá mučící zubařská scéna, která v době svého uvedení vyvolala mezi diváky šok, nejsou jedinými přednostmi tohoto mistrovského atmosférického thrilleru.

Postava běžce maratónu a samotný běh tu slouží jako možnost a prostředek jako uniknout před paranoiou z okolního ohrožení, které se nad Babem stahuje. Významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Půlnoční kovboj, Den kobylek) chtěl původně do hlavní role Al Pacina, ale nakonec ji získal Dustin Hoffman. Ten v duchu Stanislavského metody převtělení pro film shodil 7, 5 kilogramů a každý den běhal 6 kilometrů. Prý proto, aby nepůsobil udýchaně ve scénách, kdy trénuje na maratón.

Jeho protihráčem se stává nejvýraznější představitel anglického shakespearovského herectví Laurence Olivier. Jeho figura sadistického agenta je inspirována doktorem Mengelem, který dělal hrůzné pokusy v koncentračním táboře v Osvětimi. Olivier za ni byl nominován na Oscara.

Film má v hollywoodské kinematografii i jedno prvenství v technické kategorii. Právě v něm byl poprvé ve studiovém filmu užit steadicam, což je zařízení, které umožňuje kameramanovi nosit kameru s sebou při natáčení a zároveň ji izolovat od otřesů, které s sebou tzv. „natáčení z ruky“ nevyhnutelně přináší.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

6 Jakub Michlovský