10 nejlepších paranoidních thrillerů

3. srpna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejlepších paranoidních thrillerů
Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Nepřítel státu
r. Tony Scott, USA 1998

Stačí náhodné setkání s bývalým spolužákem, ornitologem Zavitzem (Jason Lee) a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník Reynolds (Jon Voight), působící v National Security Agency. Ten nechal „v zájmu demokracie“ zavraždit kongresmana.

Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou nebezpečný štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika, včetně supercitlivých špionážních satelitů.

Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi disketu se záznamem vraždy kongresmana. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že disketa skončila v jeho tašce s nákupními dárky.

Agenti NSA, kteří po disketě pasou, mu ze života udělají peklo. Obrátí mu byt naruby, připraví ho o práci a do novin pustí lechtivé fotografie, které mají ohrozit i jeho soukromý manželský život. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získává Dean od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s NSA nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? Nepřítel státu je dílo, vzešlé z produkční dílny Jerryho Bruckheimera (Skála, Armageddon, Piráti z Karibiku). Natočil jej britský režisér, domestikovaný v Hollywoodu, Tony Scott, který loni ukončil svůj život v Los Angeles skokem z mostu. Atraktivní hi-tech thriller s osmdesátimiliónovým rozpočtem a hvězdným obsazením se snaží o skloubení dvou přístupů k žánru paranoidního thrilleru a v důsledku toho uspokojení co nejširšího diváckého obecenstva.

Na jedné straně nabízí dostatek zručně zrežírovaných akčních sekvencí, z nichž některé už dnes patří do kategorie těch ikonických. Jako například mafiánská přestřelka nebo scéna na střeše mrakodrapu, kde si Brill s Deanem poprvé vyjasňují názory a kamera kolem nich krouživě poletuje. Scott zde uplatňuje všechny trademarky svého zběsilého vizuálního stylu (kamerové filtry, rychlý střih), připomínajícího stroboskop.

Tím, že hlavní hrdina není žádný neohrožený superman, ale spíš obyčejný „hitchcockovský“ muž, který se ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě a byl takto zatažen do komplotu, jehož důsledky neumí dohlédnout, navazuje film nejen na Hitchcockovy špionážní dobrodružství, ale i vlnu filmů ze sedmdesátých let. Právě v nich se jedinec ocital ve střetu s celým systémem.

Zde je tento systém ztělesněn NSA, organizací bez jakýchkoliv skrupulí, která funguje jako orwellovský Velký bratr, který si zcela podmaňuje vaše soukromí. NSA k tomu monitoringu používá technologie, které sice byly v době uvedení snímku už 15 let staré, ale Tony Scott s nimi zachází v duchu nejlepších technothrillerových tradic.

Film se stal diváckým hitem, když celosvětově vydělal 250 milionu dolarů.

 

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech