10 nejlepších paranoidních thrillerů

3. srpna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejlepších paranoidních thrillerů
Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho
r. Michael Mann, USA 1999

„Cigarety nejsou návykové", tvrdili zástupci tabákových společností veřejnosti do očí ještě v polovině devadesátých let minulého století. I přes všechny vědecké výzkumy, jasně vypovídající o návykovosti a škodlivosti cigaret, si to mohli dovolit. To ale jen do chvíle, kdy všechno změnil člověk, který byl původně jedním z nich.

Insider je založen na skutečném případu, kdy se bývalý zaměstnanec nadnárodního tabákového koncernu Jeffrey Wigand (Russell Crowe) rozhodl svědčit z popudu špičkového reportéra Lowella Bergmana (Al Pacino) proti svému bývalému zaměstnavateli.

Z jeho strany byl na něho vyvíjen obrovský psychický tlak, spojený s pohrůžkami. V důsledku toho musel zvážit, zda ohrozit sebe i svou rodinu, ale zachovat si čisté svědomí, nebo se na všechno vykašlat a žít dál poměrně bezstarostný život.

Jeffrey Wigand pracoval jako vedoucí výzkumu a vývoje pro mamutí tabákovou společnost Brown & Williamson. Jeho zaměstnavatelé ale udělali velikou chybu, když se s ním ve zlém rozešli. Wigand znal spoustu věcí, které výrobci cigaret drželi pod pokličkou, a rozhodl se, že si je nenechá pro sebe.

Pro tabákový průmysl se stala zlomovou reportáž Lowella Bergmana, který ve svém pořadu 60 minut odhalil skutečnosti o důsledku kouření na zdraví. Podkladem mu byly právě Wigandovy informace a rozhovor, který s ním nahrál.

Cesta, která vedla k odvysílání tohoto pořadu, se stala pro oba spojence z nutnosti doslova peklem. Pokusy o úplatky, vyhrožování ztrátou sociálních jistot i smrtí, politické tlaky.

Tabákový průmysl si chtěl Wiganda zavázat smlouvou o mlčenlivosti, potom přešel k výhrůžkám ohledně jeho zdravotní pojistky i rodiny. Aby mohly být informace o škodlivosti kouření zveřejněny, musel být zbaven mlčenlivosti a vypovídat před soudem. Tlak na něj potom neustával, ale naopak se zvětšoval. Bývalý zaměstnavatel si objednal jeho mediální popravu. Vědce opouští jeho rodina a on pochybuje, zda jeho dosavadní jednání stojí za všechny ty ztráty.

Oporu má v jediném člověku, který vede boj na zcela odlišné frontě. Bergman má natočený rozhovor s Wigandem, ale televize ho nechce odvysílat ze strachu z miliardové žaloby tabákových koncernů.

Pro Michaela Manna skvělá látka pro rozehrání psychologické hry Davida s Goliášem, v níž platí, že kdo má peníze, má i moc. Režisér se vrhl do pečlivé přípravy, navštívil většinu míst a lokací, kde se skutečný příběh odehrával a zrekonstruoval celou událost s dokumentaristickou přesností. Ale také s důrazem na jednotlivé charaktery postav a dilemata, jimž jsou vystaveni v důsledku šikanování velkých korporací. Odměnou mu bylo sedm oscarových nominací.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý