10 nejlepších paranoidních thrillerů

3. srpna 2015
TWEET SDÍLET
10 nejlepších paranoidních thrillerů
Je pro liberální Hollywood větším ďáblem Richard Nixon nebo George W. Bush? A platí přímá úměra: Čím horší prezident, tím lepší konspirační thrillery?

Syriana
r. Stephen Gaghan, USA 2005

Prezidentské kroky George W. Bushe vyvolaly v řadách jeho politických odpůrců z řad demokratů, kterých je v Hollywoodu přeci jenom víc než republikánů, novou vlnu politických thrillerů, inspirovanou snímky ze 70. let.

Jednou z prvních vlaštovek byl snímek Syriana, který natočil Stephen Gaghan. Držitel Oscara za scénář Traffic - Nadvláda gangů nebo aktuálně scenárista sci-fi Po zániku Země M. Night Shyamalana, která přijde letos v červnu do našich kin. Ve svém druhém režijním počinu vyměnil drogy za ropu a přišel s mozaikovitým příběhem, odehrávajícím se na třech kontinentech.

Bob Barnes (George Clooney) byl v osmdesátých letech specialistou CIA na Írán a okolní země. Za svou službu v CIA získal několik medailí. Kvůli svému smyslu pro spravedlnost se ale stal pro agenturu nepohodlným. Éra studené války sice skončila, ale oblast Blízkého východu byla i nadále díky svému ropnému bohatství, nestabilní politické situaci a terorismu politicky horká.

Poradce v oboru energetiky Bryan Woodman (Matt Damon) je talentovaný ekonom a analytik. Díky tragédii v paláci arabského šejka, při níž zemře jeho syn, mu šejk, který ji nepřímo zavinil, zařídí výhodný kontrakt. Dostane se do nejbližšího týmu spolupracovníků prince Nasira, kterému dává cenné podněty pro růst ekonomiky jeho země. Idealistický princ Nasir chce zefektivnit těžbu ropy a vybudovat ve své zemi demokracii, což je však v rozporu s ekonomickými zájmy Ameriky, kde tvrdě prosazují svůj vliv nadnárodní kartely.

Právník Bennett Holiday (Jeffrey Wright) má prošetřit spojení amerických těžařských společností, ve skutečnosti ale jen hledá obětní beránky, kteří odvedou pozornost od podezřelé fúze.

Pro mladé Pákistánce znamenají machinace ropných firem ztrátu práce, v důsledku čehož se v nouzi nechají zlákat islámským duchovním, který z nich udělá vojáky ve „svaté válce“.

Gaghan z malých, paralelních příběhů, představovaných těmito aktéry, skládá komplexní mozaiku, dotýkající se problematiky závislosti USA na ropě. Ukazuje, jak izolované lidské činy ovlivňují osudy jiných lidí na opačné straně planety a jak korupční jednání v mezinárodním ochodu, vedoucí k prosperitě jedné země, ožebračuje země jiné.

Režisér se nesnaží vše polopaticky vysvětlovat a film proto vyžaduje vaši plnou diváckou pozornost. Aby se nestalo, že vám unikne nějaká důležitá informace, která by posléze způsobila, že se v některé z rovin příběhu přestanete orientovat.

Změť postav roste ve vyprávění geometrickou řadou, je tu spousta výborných herců ve vedlejších rolích (Chris Cooper, William Hurt, Christopher Plummer), ale největší pozornost na sebe strhává George Clooney. Pro roli přibral a vysloužilému agentovi dovedl vtisknout unavenou, civilní podobu bez nějakých přehnaných gest. Za svůj výkon byl oceněn Oscarem.

Podobně civilní charakter má i režie Stephena Gaghana, která se soustředí spíš na dialogy a na to, co z nich odečteme mezi řádky, než na nějakou prvoplánově atraktivní akčně thrillerovou notu. Jako pohled do zákulisí obchodu s ropou a způsobu, jakým USA v této oblasti prosazuje své zájmy, funguje snímek výborně.

Témata článku: Filmy, Filmy, které musíte vidět

Určitě si přečtěte

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

6 Jakub Michlovský

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina